Pierworodne błogosławieństwo. Elementarz duchowości stworzenia przedstawiony w czterech drogach, dwudziestu sześciu tematach i dwóch pytaniach

Tłumaczenie: Andrzej Wilczak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
duchowość
religia
Andrzej

Matthew Fox urodził się w 1940 roku w Madison w stanie Wisconsin (Ameryka Północna). Po uzyskaniu stopnia magistra z filozofii i teologii ukończył studia doktoranckie z duchowości w Institute Catholique de Paris, pod kierunkiem Marie Dominique Chenu. Przez 33 lata, do roku 1993, był dominikaninem. Matthew Fox jest założycielem Instytutu Kultury i Duchowości Stworzenia w Holy Names College w Oakland w Kalifornii oraz redaktorem naczelnym kwartalnika "Creation Spirituality".

"Pierworodne błogosławieństwo" opisuje tradycję duchowości stworzenia, znacznie starszą niż tradycja upadku/odkupienia, która kładąc nacisk na teologię grzechu pierworodnego, zdominowała Kościół przez ostatnie szesnaście stuleci. Tradycja duchowa stworzenia naucza, że pierworodne błogosławieństwo, a nie grzech pierworodny, jest początkiem naszej wiary.

Trudno sobie wyobrazić książkę bardziej potrzebną u końca dwudziestego wieku niż "Pierworodne błogosławieństwo". Największym osiągnięciem Foxa jest, w moim przekonaniu, to, że daje nadchodzącym pokoleniom tak bardzo potrzebne przewodnictwo duchowe i inspirację.
Thomas Berry (historyk kultury)

"Pierworodne błogosławieństwo" to opowieść o Bożej ekstrawagancji narodzin wszechświata. To historia miłosna, którą tak bardzo pragnie żyć nasze pokolenie. Książka opisuje wędrówkę ludzi wierzących w bóstwo, które matkuje, rodzi, słucha, cierpi, stwarza z miłości.
Marlene De Nardo (teolog)

źródło opisu: Zysk i S-ka, 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie