Justyna

Karolcia to opowieść o małej dziewczynce, która czyni świat magicznym... a wszystko za sprawą niebieskiego koralika znalezionego w szparze podłogi. Szybko okazuje się, że jest on czarodziejski i spełnia życzenia. Karolcia musi jednak uważać, bo koralik nie ma nieograniczonej mocy - każde życzenie sprawia, że staje się coraz bledszy i może zupełnie zniknąć. Poza tym na niezwykłe znalezisko czyha zła czarownica Filomena!

źródło opisu: Wydawnictwo Edipresse Polska S.A., 2016

źródło okładki: Zdjęcie autorskie.

sola255 | 2015-06-30

Dziewczynka i jej magiczny , niebieski koralik. Moja wyobraźnia ,za ich sprawą, ewoluowała :-)
Jedna z ulubionych książek z czasów odległych.
Dziś dalej chciałabym mieć taki magiczny koralik...

Gdy za oknem tak jak dzisiaj, zimno, mokro i ponuro warto przenieść się do czarodziejskiego świata Karolci. Nawet gdy ma się znacznie, znacznie więcej lat niż tytułowa bohaterka;-)

Ale jak oceniać takie książki? Jak oceniać ukochane książki z dzieciństwa, gdy wraca się do nich po latach? Bo przecież "Karolcię" dziś przeczytałam z przyjemnością, ale nie był to już zachwyt małej dziewczynki?

A co tam! Daję maksymalną liczbę gwiazdek! Sentyment też się liczy!

Alka | 2012-06-29
Przeczytana: 2004 rok

Smak dzieciństwa. Czytała mi ją moja mama. Później sama ją przeczytałam. Chyba dzięki tej magicznej opowieści zaczęłam przygodę z książkami.

MountainTobacco | 2014-01-30

Przyznam szczerze, że moja opinia na temat tej książki może być mocno nieobiektywna. Była to bowiem pierwsza z moich najulubieńszych książek i pozbawiona okładki wciąż znajduje się na mojej półce z książkami. Całkowicie magiczna, choć osadzona w rzeczywistości opowieść, która daje to dziwne poczucie, że najzwyklejszy koralik może okazać się tym szczególnym. Moja mama szukała swojego koralika, podobnie jak ja... Była to też ulubiona książeczka moich znajomych, co mówi samo za siebie. I chociaż nie wiem, czy ta opowieść ma szansę wypłynąć na tle współczesnej literatury dziecięcej, wierzę że tak jest. Czytałam rzecz jasna również drugą część, o błękitnej kredce - nieustępującej w niczym części pierwszej. Pamiętam, że książeczka posiadała świetne czarno-białe ilustracje wykonane przez Tomasza Borowskiego. Polecam...

Lidka | 2017-06-13

Karolcia i jej wspaniałe przygody. Często zwariowane ,bajeczne i wesołe. Bardzo szybko się czyta. Litery tego wydania są duże i ilustracje pomagają młodemu czytelnikowi pochłaniać stronę za stroną.
Polecam

książek: 2028
Wojciech Gołębiewski | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Maria Krüger (1904 – 1999). Wg Wikipedii:
"..Ukończyła Wydział Humanistyczny UW oraz Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. Debiutowała w 1928 w "Płomyczku".. ..Wymyśliła znaną telewizyjną audycję "Miś z okienka", do której długo pis60ała teksty. Jej najbardziej znana książka dla dzieci to "Karolcia" (1959).... ..Jej najbardziej znana książka dla młodzieży to powieść pt "Godzina pąsowej róży" (1960)…"

JA KAROLCI NIE ZNAŁEM, bo gdy wyszła, to miałem 16 lat i co innego miałem w głowie. A teraz poznałem i świetnie się bawiłem, choć, tak całkowicie, to jeszcze nie zdziecinniałem. Nic więcej nie mam do powiedzenia, bo Karolcię wszyscy znają i kochają

To rzeczywiście książka dla małych ale i dużych dzieci. Jest napisana tak by mogły ją zrozumieć. Mi bardzo podoba się zaczarowany Koralik, który spełnia każde życzenie. Z tym że trzeba wiedzieć o co chcemy poprosić żeby potem nie było kłopotów. Dzieją się tu rzeczy bardzo urocze, krzepiące niespokojne serca. Każdego mogą zachwycić, trzeba tylko wczuć się w ten klimat i być Imaginer'em.

Tytułowa Karolcia to prawie dziewięcioletnia ( dokładnie ma 8 lat i 8 miesięcy), rezolutna i pomysłowa dziewczynka. W trakcie przeprowadzki zauważa w szparze podłogi podłużny, niebieski koralik. Ze zdziwieniem zauważa, że paciorek spełnia wszystkie życzenia swojego właściciela. Zaczyna się niesamowita przygoda. Ale, ale...Jest jedno ostrzeżenie, niebieski koralik, za wszelką ceną, chce zdobyć pewna zła czarownica Filomena...
Tak jak i ponad dwadzieścia lat temu, jak i teraz "Karolcia" błyskawicznie przeniosła mnie w niezwykłą krainę wyobraźni. Miałam w głowie wiele planów jak i kiedy użyć magicznego koralika. Nie tylko ja dobrze się bawiłam, wraz ze mną robiła to Karolcia i jej przyjaciel Piotrek. Przygody naszej trójki śledziła z ukrycia, poirytowana Filomena. Nie udało jej się wykraść niebieskiego koralika.
Najmilsze jest to, że dzieci ze szkolnej lektury nie spełniały tylko swoich zachcianek ale próbowali chronić swoich kolegów, pomagali mamie a w finale spełnili wszystkie...

| 2015-09-01

Świetna książka dla odbiorcy, w wieku bardziej szkolnym. Fajna fabuła, napisana lekko i z polotem - idealna, aby "zarazić miłością do czytania". Tak bardziej prywatnie to oczywiście: wspomnienia, miłe powroty do czasów dziecięcych. Jedna w tych niezapomnianych, ulubionych. Książka, która odbiorcę traktuje "na serio", bez względu na jego wiek. Która oferuje wartką akcję i bohaterkę, z którą można się zaprzyjaźnić. Polecam - szczególnie tym, którzy z "poważniejszą" lekturą czynią swe pierwsze kroki.

JaneS | 2013-10-12

Ksiązka rewelacyjna dlatego, że przypomina mi dzieciństwo, a to był mój najlepszy okres w życiu♥ Bardzo mało z niej pamiętam, ale wiem, że ją lubiałam.

Książki o magach, czarownicach i czarach

Pisałam niedawno, że gdy byłam mała, to chciałam pracować w księgarni lub być chirurgiem. I to oczywiście prawda, ale to nie wizje równych rzędów książek na regałach czy krwistych wnętrzności pacjenta wypełniały moją głowę przed zaśnięciem. Przed snem marzyłam o tym, by odkryć w sobie zdolności magiczne i zostać czarodziejką! Z wiekiem mi to (na szczęście) nie przeszło.

Co czytać dzieciom w wakacje?

​Wakacje to taki okres, kiedy rodzice mają czas na nadrobienie swoich zaległości lekturowych, ale także kiedy mogą wreszcie w spokoju usiąść ze swoimi dziećmi i z nimi poczytać. Wszak jest to jeden z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu.