Puzzle
9788365419095
Anna

Puzzle poruszają aktualny temat współczesnej emigracji Polaków. To pierwsza część losów Marii, kobiety w średnim wieku, która musi zacząć wszystko na nowo, daleko od kraju, w jakim spędziła swoje dotychczasowe życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Dygresje, 2016

źródło okładki: inbook.pl

Anna | 2016-10-03
Przeczytana: 18 września 2016

"Puzzle" Anny Partyki-Judge to pierwsza książka tej autorki, poetki.
Współczesna powieść poruszająca temat emigracji Polaków.
Bohaterką jest kobieta w średnim wieku, która decyduje się wyjechać do Londynu za pracą. Decydując się na ten odważny krok liczy, że dzięki niemu osiągnie upragnioną stabilizację. Szybko okazuje się, że nie jest
i nie będzie to zbyt łatwe.
Książka jest napisana poprawnie.Czyta się ją szybko. Jednak nie wnosi ona nic nowego do poruszanej tematyki."Puzzle" to pierwsza część opowiadająca o życiu Marii na obczyźnie. Może dla zainteresowanych tą tematyką?

Książkomaniacy | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

"Puzzle" Anny Partyki-Judge to książka będąca współczesną "spowiedzią dziecięcia wieku". To realistyczny obraz Polaków wiodących swoje życie na emigracji, skazanych na trudną tułaczkę, albo też wybierających swój los świadomie. To tutaj, niemal jak w kalejdoskopie, przewijają się historie bohaterów, których czas zatrzymał się przy drzwiach z napisem "Przystanek Anglia".

Maria - dojrzała kobieta po rozwodzie, po głębszej analizie swojego życia postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Romans z żonatym Niemcem Uve daje jej poczucie stabilizacji, ciepło i szczęście. Niestety. Los potrafi z nas czasami okrutnie drwić. Wypadek i nagła śmierć kochanka odciskają na kobiecie głębokie piętno. Życie staje pod wielkim znakiem zapytania, wiele w nim niepewności. Zostaje więc "plan B" - wyjazd do Anglii, emigracja, nowe życie.

Świadomość bariery językowej nie zniechęca Marii. Rozpoczyna kursy językowe, szuka pracy. Wkrótce poznaje nowych ludzi, zawiązuje...

kuzo | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

Z gory uprzedzam, ze jestem emigrantka z 30-letnim stazem w tzw. "starej Europie", co bez watpienia ma wplyw na to, jak te ksiazke odebralam. Byc moze, gdybym miala za soba 2-5 lat pobytu zagranica, inaczej odbieralabym ten tekst. W miedzyczasie nie mam az tak negatywnego obrazu zycia na emigracji, jak autorka, byc moze dlatego, ze bardzo dobrze znam jezyk i ludzi i znalazlam tu swoje miejsce.

Najpierw uwagi formalne.

1.Na pierwszych stronach ksiazki autorka uzywa zdan z jezyka niemieckiego, niestety blednie. W usta wyksztalconego niemieckiego menadzera wklada niegramatyczne zdania, w tlumaczeniu na polski sa powazne bledy, bo w niemieckim bardzo wazna jest forma, w jakiej zwracam sie do drugiej osoby - czy przez "ty" czy oficjalnie przez "Pan, Pani". Pomieszanie tych form, takze w tlumaczeniu na polski, gdzie uzyta niewlasciwie forma "Pani" tlumaczona jest jako "ty", jest po prostu jezykowym niechlujstwem. Jezeli autorka tego nie zauwazyla, byc moze z braku znajomosci jezyka, to...

marlenarytel | 2017-03-03
Przeczytana: 03 marca 2017

Jestem w trakcie czytania " Puzzli". Powiem tak: Na początku czytałam bez przekonania, nie wiedziałam o co chodzi w tej książce, przeskakiwanie z jednego tematu na drugi, jednak im wnikliwiej zagłębiam się w lekturę, tym bardziej mnie ona pochłania. Czytając książkę, człowiek odnosi wrażenie, jakby znajdował się w samym środku wydarzeń, jakby był mimowolnym świadkiem przeżyć bohaterki, a może i samą bohaterką? Codzienne życie na obczyźnie, emocje i uczucia jakie towarzyszą Marii....to przecież przeżywa chyba każdy " wygnaniec". Myślę, że nie jedna osoba mogłaby śmiało utożsamiać się z bohaterką " Puzzli". I ten odpowiedni dobór słów. Bardzo elokwentny, którego brakuje mi w innych książkach co niektórych autorów ( również swoich, roboczych). Jestem jak najbardziej na TAK. Czekam na ciąg dalszy!

martadafcik | 2017-05-25
Przeczytana: maj 2017

Jaki wiek najlepszy jest na opuszczenie granic swego kraju? Czy własne życie można zacząć od nowa? A co jeśli nasze życie to pudełko puzzli a każde pozornie nic nieznaczące zdarzenie to kolejny element układanki?

Maria, kobieta w kwiecie wieku, odkrywająca życie i siebie od nowa. Próbuje poukładać siebie, dążąc do spełnienia. Jest rozwódką, ma dorosłą córkę i wspomnienia partnera, którego odebrał jej los, choć nigdy do końca nie był jej. Wiedziona przeczuciem, impulsem postanawia wyjechać do Anglii, by móc w spokoju i sporej odległości od dawnej siebie, poskładać kolejne elementy układanki. Los na jej drodze stawia wielu ludzi zarówno tych z jej kraju, jak i obcokrajowców. Każde zaś spotkanie, każde nowe miejsce pracy niesie za sobą spore...

KateP | 2017-03-02

PUZZLE to książka o tematyce bardzo współczesnej i dotykającej wielu Polaków. Emigracja... czasem z ciekawości, czasem zupełnie bez wyboru tylko z konieczności, a czasem tak po prostu się ułoży. Puzzle niektórym z nas mogą pomóc zrozumieć ludzkie wybory, a innym pokazać prawdziwe życie na obczyźnie... Książkę czyta się bardzo szybko, lekko i przyjemnie, ale czuje się niedosyt..., więc czekam na kolejną część. Polecam.

Wielbicielka-książek | 2017-01-08

Dotychczas - jak dobrze pamiętam - miałam okazję przeczytać tylko jedną książkę podejmującą temat dotyczący emigracji. Stanowiła ona zapis wielu wydarzeń, odbytych podróży w celu zarobkowym, momentów, chwil, refleksji, życiowych zmian, wspomnień. Krótko mówiąc powieść ta była emocjonalną huśtawką, sprawiała, że pojawiał się uśmiech na twarzy, a także wywoływała łzy wzruszenia. Tym razem sięgnęłam po książkę Anny Partyki-Judge, będącą jej debiutem beletrystycznym. Traktuje ona o dojrzałej kobiecie, która postanowiła wyemigrować do Anglii z nadzieją i perspektywą na lepsze, ciekawsze i być może szczęśliwsze życie. Podjęłam się jej lektury w Nowy Rok i zostałam wprowadzona w niesamowity, trochę nostalgiczny nastrój, wciągnięta w opisaną historię, a moja wyobraźnia została pobudzona. Nawet nie odczułam upływającego czasu, a kiedy skończyłam czytać okazało się, że jest środek nocy. Zapraszam na moją opinię.

Anna Partyka-Judge - urodziła się i wychowała w Świnoujściu. Jest absolwentką...

Wioletta Klinicka | 2017-02-25

Zanim z czegoś zrezygnujesz przeczytaj koniecznie książkę Anny.
Ja codziennie rano - przy kawie,dzięki opisom zawartym w książce, zwiedzałam ulice Londynu. I wraz z Marią analizowałam ludzkie emocje i zachowania.
Polecam
Wioletta Klinicka