Osamotniony Ryś. Przyjaciele zwierząt

Wydawnictwo: Zielona Sowa
8 (6 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
emik84

O serii: „Przyjaciele Zwierząt” to seria stworzona dla wszystkich małych miłośników zwierząt. W książkach poznajemy rodzinę Sosnowskich, która mieszka w leśniczówce. To właśnie dzięki rodzinie leśniczego i ich dzieciom odkrywamy polską przyrodę i śledzimy losy dzikich zwierząt, które na jakiś czas trafiają do leśniczówki lub do innego miejsca stworzonego przez człowieka, by jednak docelowo wrócić do swojego domu - na łono natury. W każdej z książek bohaterem jest inny zwierzak, dzięki czemu dzieci poznają różne gatunki zwierząt zamieszkujące Polskę. Na końcu każdej książki znajduje się kompendium, które w przystępny sposób przybliża młodemu czytelnikowi gatunek opisany w danej książce.

Osamotniony Ryś: Tegoroczne wakacje Wojtek i Amelka spędzają u dziadka, na Mazurach. Pewnej nocy we wnykach kłusowników ginie mama ryś osierocając małego. Małego rysia odnajduje Amelka wspólnie z dziadkiem. W tym samym czasie brat Amelki, Wojtek, trafia z kolegą na trop kłusowników.
Czy dzieciom uda się zgromadzić dowody, które jednoznacznie obciążą kłusowników i czy mały, wycieńczony i osamotniony ryś przeżyje bez mamy?

emik84 | 2016-09-19

"Osamotniony ryś" to, jak wskazuje zresztą sam tytuł, opowieść o małym rysiu. Zwierzak jest młody, ma dopiero kilka tygodni i wciąż pozostaje pod opieką mamy. W dzień śpi wraz z nią w legowisku a gdy zapada zmrok wyruszają wspólnie na polowania. Maluch na razie bardziej jednak przygląda się poczynaniom mamy i póki co nie bierze w polowaniu czynnego udziału. Pewnego razu jego mama pada ofiarą kłusowników, którzy zastawiają w lesie sidła. Mały ryś zostaje zupełnie sam. Jest głodny i wystraszony. Wtedy właśnie w krzakach odnajduje go Amelka, córka leśniczego z Chabrówki. Dziewczynka wraz z bratem Wojtkiem spędzają właśnie wakacje u babci i dziadka. Uwielbiają spacery po lesie, lubią obserwować zwierzęta i ogromnie interesuje ich wszystko co jest z nimi związane. Gdy więc Amelka znajduje małego rysia bardzo przejmują się jego losem. Ryś jest mały i słaby i bez pomocy człowieka nie jest w stanie przeżyć na wolności...

Sięgając po lekturę dzieci nie tylko przeczytają ciekawą opowieść o...

Kropka27 | 2016-09-30

Wspaniała opowieść o zwierzętach dla dzieci. Mądra, wzruszająca o silnym przesłaniu edukacyjnym.

Polecam gorąco i zapraszam na szczegółową recenzję:

Tę książkę czytało nam się lepiej niż książeczkę o wilczku. ''Osamotniony ryś'' to historia, jak można się domyślić, małego, osamotnionego rysia. Dziewczynki bardzo zasmucił fragment, w którym ryś został bez mamy, nie mogły zrozumieć, dlaczego tak się stało. Bardzo uważnie słuchały każdego zdania, jednak na koniec Emilka i tak stwierdziła, że rysie to koty z fajnymi uszami. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, informacje o życiu rysiów przeplatają się z akcją ratowania Poranka. Podobnie jak ''Chaber, mały wilczek'', ta książka uczy o życiu rysiów, ale także o ludziach i o tym, jak powinni się zachowywać. Po raz kolejny autorka daje dzieciom ważną lekcję — miejsce dzikich zwierząt jest na wolności, a my, ludzie, możemy im jedynie pomóc tam przeżyć.

anta_a | 2017-05-04

Tom 3. Książki można czytać osobno.
Wojtek jest na granicy dorosłości (nie jest to powiedziane wprost, ale wynika bardziej z zachowania), a Amelka jest dużą dziewczynką. W tej części rodzeństwo nie przygarnia zwierzaka, ale pomaga go uratować. Większość akcji toczy się wokół Wojtka oraz z perspektywy małego rysia. Świat dzikich zwierząt, jak zwykle, jest przedstawiony dobrze i realistycznie. Tym razem akcja rozgrywa się w czasie wakacji spędzanych u dziadków.
Są tu kłusownicy i niebezpieczne sytuacje, nie ma słodziutkich, milutkich zwierzaczków do tulenia, bo ryś jest dzikim zwierzęciem i takim powinien pozostać.
recenzent - ponad 5 letni chłopiec był zadowolony, mi się czytało z przyjemnością.

Zuzanna Kubiczek | 2017-05-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017