Suknia z zielonej portiery, czyli moja biografia

Wydawnictwo: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu
9788389891983

Na kartach książki opisane są niezwykle barwne wspomnienia, które autorka spisała kilka lat temu. Anna Chmiel z Cieślewiczów pochodzi ze szlacheckiej rodziny: Ojcu mojemu &–, Władysławowi, jako najstarszemu synowi, zgodnie z tradycją dziad Józef przekazał sygnet rodowy z wyrytą w czarnym onyksie panną na niedźwiedziu z zawołaniem &„,Rawicz&”,. Na rodową siedzibę Władysław wybrał Grębałów, gdzie na świat przyszła autorka wspomnień, która wraz z rodzeństwem spędziła tu swoje dzieciństwo, lata beztroskie i szczęśliwe zarazem. Rok 1938 przyniósł jednak zmianę i rodzina musiała opuścić majątek. Cieślewiczowie przenieśli się do Krakowa. Tutaj przyszło im spędzić lata okupacji, w czasie której Anna oraz jej bracia działali w konspiracji. Po okupacji Anna rozpoczęła naukę w gimnazjum, zapisała się do zHP, potem podjęła pierwszą pracę, aż w końcu przeniosła się do Rzeszowa. Na końcu książki zamieszczona jest kolorowa wkładka przedstawiająca drzewo genealogiczne rodu Cieślewiczów.

Joanna | 2017-12-30
Anna | 2017-09-27