Połowa nocy

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA

zaczęło się w 1453 roku. Miała zostać bazylissą Konstantynopola. zginęła w mieście oblężonym przez Turków, mając lat piętnaście i pół. zmartwychwstała jako wampir za sprawą dziedzictwa krwi, przekazanego jej przez matkę, serbską księżniczkę. Odtąd przez wieki Irena poszukuje tej, której zawdzięcza drugie narodziny. Próbuje przetrwać w zmieniającym się świecie i rozwikłać zagadkę swego istnienia, a dzięki darowi a czy też przekleństwu a wiecznego życia może doświadczyć rzeczy niedostępnych dla śmiertelników. Los bowiem miota nią niestrudzenie poprzez kraje i stulecia, popychając ją ku ludziom równie niebezpiecznym i niezwykłym jak ona. Jej imię, EirenĂ©, oznacza pokój, lecz na swej drodze spotyka głównie wojnę, pożogę i ból. Wędrówka, rozpoczęta wśród rzezi Bizancjum, wciąż trwa. Może dzisiejszej nocy piękna wampirzyca przyjdzie do Ciebie... Okładka: miękka, Rok wydania: 2005,

Gas | 2014-11-26

Bo miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze... może podeszłam do powieści zbyt entuzjastycznie, ale zawiodła mnie, momentami nudziła. Nie jest to najgorsza książka, jaką czytałam, ale do dobrej też jej trochę brakuje. Nie polecam, nie odradzam, sięgacie po nią na własne ryzyko.

Dobry kawałek "wampirycznej" literatury. Interesująca główna bohaterka - delikatna i jakby sentymentalna, ale przez to wcale nie mniej przebiegła i niebezpieczna. Bardzo ciekawie opisane tła i postacie historyczne, zgrabny i elastyczny język. Polecam.

Powieść Izabeli Szolc Połowa Nocy znalazłam w składzie tanich książek. Skuszona opisem z tyłu książki(wampirzyca, która przez wieki spotyka wiele fascynujących postaci), jej grubością(350stron) i ceną(ok.10zł) kupiłam z nadzieją na kawałek soczystej lektury.
Zawiodłam się.
Książka składa się z rozdziałów-opowiadań, opisujących wielowiekową egzystencję Ireny. W każdym niemal występuje znana postać (lord Byron, królowa Margot, Cezar Borgia), albo jesteśmy świadkami doniosłych wydarzeń historycznych(upadek Konstantynopola). Wydarzenia są jednak tylko nakreślone, postacie papierowe, w końcu rozdziały zlały mi się w jedną całość.
Wiele tu odwołań do historii, sztuki, malarstwa, cytatów z dzieł bohaterów, co bardzo mi się podobało, ale nie było w stanie zastąpić radości z dobrej lektury, a po pewnym czasie nużyło. To wszystko ma być tłem dla... sama nie wiem dlaczego, historii Ireny brak dramaturgii, właściwie brak czegokolwiek, ot snuje się wampirzyca. O tym w jakim celu Irena tuła się...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2008

Cóż, „Połowa nocy” Izabeli Szolc zapowiadała się nieźle, jednak dalsza lektura wykazała, że jest to książka nierówna, a najpoważniejszym zarzutem, jaki mogę pod jej adresem wysunąć jest to, że jeśli już powieść ma być o wampirzycy, to niech to będzie wampirzyca, nomen omen, z krwi i kości, a nie dziwaczna hybryda supermana i arystokratki z pretensjami. Nie przekonuje mnie Irena, nie przekonują mnie jej „przygody”. Ale plus dla autorki za sporą odwagę, staranność, z jaką kreśli tło historyczne i pewną subtelność, z jaką nagina fabułę do realiów…

Wiosna | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016