Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Druhé město
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
czeski
lbadura

Biomanžel je volným pokračováním Vieweghova bestselleru Biomanželka, kterého se prodalo více než sto tisíc výtisků a dočkal se úspěšného divadelního zpracování. Známému spisovateli Mojmírovi praskne v cíli pražského maratonu aorta, a někdejší sebevědomý světák se tak na několik příštích let změní v komicky neurotického pacienta. Takovou proměnu unese jen málokterá žena, zvláště když se její...

Biomanžel je volným pokračováním Vieweghova bestselleru Biomanželka,
Známému spisovateli Mojmírovi praskne v cíli pražského maratonu aorta, a někdejší sebevědomý světák se tak na několik příštích let změní v komicky neurotického pacienta. Takovou proměnu unese jen málokterá žena, zvláště když se její choť ve slabé chvíli přizná k nevěře. Ani manželka Hedvika není výjimkou.
V životě ji navíc čeká ještě jeden doslova koperníkovský obrat a překvapivým veletočem prochází i sám Mojmír.
Vypravěčkou tohoto autobiograficky laděného příběhu je podobně jako v Biomanželce dula, jejíž sžíravost je i nadále nemilosrdná, ale zdá se, že také ozdravná…

źródło opisu: http://www.druhemesto.cz/kniha/biomanzel

źródło okładki: http://www.druhemesto.cz/kniha/biomanzel

BetiFiore | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Kontynuacja zabawnej "Ekożony", jednak, moim zdaniem, trochę mniej od niej zabawna. Polecam wydawnictwo "Stara szkoła" i czeską humor.

lbadura | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

"Biomanžel" (Ekomąż) to luźna kontynuacja książki "Biomanželka" czyli "Ekożony".

"Ekomąż" został napisany i wydany przez Viewegha niecałe trzy lata po jego ciężkiej chorobie jaką było pęknięcie aorty. Jak to często bywa, książki Viewegha zawierają sporo wątków autobiograficznych, tak też właśnie jest w przypadku "Ekomęża".

Juz na samym początku książki mamy wątek autobiograficzny. Główny bohater, tytułowy Ekomąż, Mojmir, najbardziej znany współczesny pisarz w Czeskiej Republice, bierze udział w maratonie i nie w trakcie biegu, nie w jego połowie, lub gdzieś w miejscu gdzie nie ma prawie żadnej publiczności , ale właśnie na lini mety, upada i traci przytomność, pęka mu aorta na oczach setek widzów, w świetle kamer i błysków fleszy fotoreporterów. Taki początek serwuje nam Viewegh. Jasno daje do zrozumienia, ze podobieństwo postaci, co prawda jest przypadkowe, wcale takim nie musi być.

Główne postacie "Ekomęża" to Hedwiga, Mojmir, Feliks, postacie które znamy już z...

PaniBook | 2018-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2018

bookpani.blogspot.ch

Co się wydarzy, kiedy Sinobrody spotka na swojej drodze Kopciuszka? Morderstwo? Nie, małżeństwo. We współczesnej baśni, czyli „Ekożonie”, a także w jej kontynuacji i jednocześnie uzupełnieniu, czyli „Ekomężu”, Michal Viewegh odpowiada na pytanie, którym w dzieciństwie doprowadzałam swoich rodziców do szewskiej pasji: i co było dalej? Bo mnie nigdy nie wystarczało „i żyli długo i szczęśliwie”. A Viewegh zaspokoił moją ciekawość. Do syta.

Piękny, sławny i bogaty książę Mojmir poślubia nieśmiałego Kopciuszka – córkę woźnicy, Hedvikę. A właściwie znany (także ze swojego rozbuchanego życia towarzyskiego) pisarz, kierowany wewnętrznym głosem (krzyczącym: przeleć ją!), bierze sobie za żonę zahukaną i bujającą w obłokach bibliotekarkę, bo – jak wiadomo – „naiwne pragnienie raju czyni z kobiety łatwą zdobycz”. Albo inaczej: nieśmiała i romantyczna bibliotekarka wychodzi za mąż za uznanego pisarza, z tym że „być może myślała, że chodzi jej o Mojmira, lecz jej jajniki...

Zabookowane | 2018-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2018

Co może być zabawnego w pęknięciu aorty, wielomiesięcznej rehabilitacji i rozpadzie całego życia? Niewiele… chyba, że pisze o tym Michal Viewegh. Pisarz ma wyjątkową zdolność do ironicznego spojrzenia na rzeczywistość i przede wszystkim na samego siebie. W swojej najnowszej powieści „Ekomąż” wraca do wykorzystanego w „Ekożonie” alter ego – douli, która prowadzi narrację. Tym razem jednak przygląda się nie kobietom, ale mężczyznom, z ich słabostkami, nałogami, (nie)umiejętnościami wychodzenia z życiowych zakrętów i porażek. Jest przezabawnie, autor jeszcze ostrzej chłoszcze sarkazmem czytelnika, ale powieść niewątpliwie ma w sobie kilka innych warstw. Te zaś będziesz musiał odkryć Czytelniku samodzielnie, do czego bardzo Cię zachęcamy!

Mojmir, jak już wiemy z wcześniejszej powieści Viewegha – „Ekożony” (nasza recenzja tutaj), to bardzo znany czeski pisarz, który wiedzie życie usłane sukcesami, ze śliczną żoną, Hedviką, oraz dwiema uroczymi córkami u boku. Wszystko jednak zmienia...

lei83 | 2018-02-15
Przeczytana: 11 lutego 2018