Rozświetlone akwaria

Wydawnictwo: Amber

Podwórko kamienicy przypominało trochę to z Hitchcocka, tyle że Claire nie była Grace Kelly... ...tylko młodą, zamkniętą w sobie, pogrążoną w swoich fobiach i marzeniach kobietą, która postanowiła wynająć mieszkanie z oknami na podwórze. Podwórze otoczone oknami sąsiadów intruzów zakłócających jej samotność. Claire nawiązuje bliższą znajomość tylko z jednym z nich tajemniczym, pociągającym panem Ishidą z naprzeciwka. Pewnego dnia piętro wyżej wprowadza się nowy lokator. A pan Ishida znika... Rozświetlone akwaria to psychologiczne studium samotności ubrane w kryminalną intrygę. Bohaterowie, wymykający się jednoznacznej ocenie, mają swoje sekrety, a całą powieść wypełnia atmosfera niepewności, niedopowiedzenia i subtelna gra pozorów.Rozświetlone akwaria to po prostu jeden z najlepszych debiutów minionego roku. Livres Hebdo Sophie Bassignac kreśli z werwą, w porywającym i eleganckim stylu portret młodej kobiety postaci wymykającej się regułom. I buduje psychologiczną intrygę o nieprzewidywalnym finale. Le Figaro Słodko-gorzka powieść, i smutna, i śmieszna W poszukiwaniu Alicji zaczarowuje. Livres Hebdo W swojej debiutanckiej powieści Sophie Bassignac bawi się gatunkami, stylami i postaciami. Błyskotliwa wariacja na temat Okna na podwórze Hitchcocka. Le Magazine Litt©raire

Kass | 2011-05-26
Przeczytana: 26 maja 2011

"Rozświetlone akwaria" autorstwa Sophie Bassignac, książka która zwróciła moją uwagę swoją okładką. Widzimy okna rozświetlonych mieszkań. Okna, w których płynie życie, bez względu na otaczający nas świat.

Główną bohaterką jest Claire. Poznajemy ją po przeprowadzce z prowincji do Paryża. Mieszka w kamienicy z oknami na podwórko.
"...takie podwórko w pełni wyraża jej obsesję zamkniętych miejsc. Dołączało do długiej listy przedmiotów i fobii, które ją fascynują, a jednocześnie przytłaczają."

Mieszka sama, zajmując się korektą dla wydawnictwa. Żyje dzięki książką, z nimi i dla nich. Spisuje cytaty z książek i z życia, słowa swojego otoczenia. Jakby wszystko jeszcze mogło jej się przydać.
"Claire wzięła z półki dwie ksiażki, każdą trzymała w jednej ręce.
- Między tą a tą jest taka różnica jak między panem a mną. Czytając książki, jednego dnia przebywa pan w Pradze w roku 1912 z młodymi żydowskimi intelektualistami, nazajutrz w Tokio w 1823, gdzie gawędzi pan z gejszami w herbaciarni,...

Przedziwna powieść, dość abstrakcyjna i niezwykle ciekawa.
Samotność i nerwica natręctw, potrzeba bliskości drugiego człowieka.
Poruszająca, mimo pozornej płytkości.
Polecam!

betina360 | 2014-11-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 listopada 2014

Nie mialam tej ksiazki w planach lecz spodobala mi sie okladka taka intrygujaca i nie zawiodlam sie.Ksiazka jest calkiem dobra i niebanalna inna niz wszystkie.Jak na debiut autorka calkiem niezle napisala .Ksiazka konkretna i nie dluga przez co nie nudna.

skumperlak | 2011-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2011

Dawno nie czytałam czegoś, co wywarło na mnie tak dobre wrażenie. Ciekawie skonstruowana książka, zaskakująca bystrość umysłu autorki.

Nikaa723 | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

"Atmosfera jak w Amelii
napięcie jak u Hitchcocka
całość jak u Kieślowskiego"

Hm... Po takim tekście spodziewałam się czegoś więcej a dostałam... nudnawą historyjkę. Opis sugerował zabarwienie kryminalne a tymczasem wątpliwa tajemnica, niedopowiedzenia, bredzenie głównej bohaterki... Ciekawa postać jednak czytanie bezsensownych wywodów sugeruje iz była niezrównoważona psychicznie.
Na uwagę zasługuje opis życia Claire, jej fobii i poczucia samotności. Zagmatwana lektura, trudna do czytania. Jak dla mnie, niegodna polecenia.

pulcinella | 2011-08-15

Perełeczka. No, raczej dla wybrednych i lubiących dziwne klimaty. Głowna bohaterka o szczegółnej psychice (fascynujący opis różnych dziwactw, bardzo życiowych), inne postacie nie mniej zadziwiające, ale w sumie również życiowe (no, może z małymi wyjatkami - ja pana Ishidy nigdy nie spotkałam, w przeciwieństwie do innych bohaterów). Opowieść toczy sie niespiesznie, ale nie ma obawy - nie wieje nudą.

| 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

"Rozświetlone akwaria" z początku nawet mnie zaciekawiły, ale z każdą stroną zaczynały coraz bardziej irytować. Akcja praktycznie przez całą powieść stoi w miejscu, nie doszukałam się żadnego budowania napięcia. Książka jest nudnawa, ale cierpliwie ją czytałam, licząc, że w końcu coś ciekawego się wydarzy - a tu nic...

Martyna | 2010-08-09
Przeczytana: maj 2010

Niepozorna książka, której niepowtarzalny nastrój na długo zostaje w pamięci. Interesująca bohaterka, intrygujący pan Ishida i niepokojący intruz w mieszkaniu na górze. Historia samotności młodej dziewczyny, w nieco klaustrofobicznym świecie, pełnym niejasności i niedopowiedzeń
warto.

Dominika Gaweł | 2012-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Nie chodzi o to, by rozmawiać z ludźmi, już sama obserwacja ich jest jak studnia bez dna.

Wpuścić ludzi do domu, to tak jak oddać kierownicę komuś, kto - choć nawet poczciwy - okaże się być może kiepskim kierowcą.

artdeco92 | 2010-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2010

Bardzo przypomina "Pannę Samotne Serce" Oritza. Choć Claire chyba jest ciekawszą bohaterką.
Dobra lektura, nietypowa.