Ada albo Żar. Kronika rodzinna

Tłumaczenie: Leszek Engelking
Wydawnictwo: Muza
Ada or Ardor. Chronicle of family

Czternastoletni Van Veen poznaje swoją kuzynkę Adę, kiedy przyjeżdża na wakacje do Ardis wiejskiej posiadłości ciotki. Oboje zakochują się w sobie do szaleństwa, ich uczucie jest niezwykle silne, gwałtowne i nasycone zmysłowością. Ojciec chłopaka postanawia natychmiast przerwać ten związek. Młodzi rozstają się na wiele lat spotkają się dopiero jako ludzie starsi ale wszystkie życiowe wybory, a zwłaszcza miłosne przygody będą naznaczone przez ich młodzieńcze, płomienne uczucie. Powieść ma formę kroniki rodzinnej spisanej ręką Vana. To utwór pełen aluzji literackich, malarskich i filmowych, gier słownych, fałszywych tropów, zabaw z gatunkami literackimi.Uczta dla miłośników literatury, a szczególnie twórczości Nabokova.Pierwszy polski przekład ostatniej powieści Nabokova ukoronowanie twórczości pisarza, najbardziej erotyczna, a zarazem najambitniejsza jego powieść.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2009

źródło okładki: http://muza.com.pl/

wiech | 2016-10-12
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 12 października 2016

Dobrnęłam do połowy. Poddałam się. Jak nie pedofilia, to kazirodztwo. Co siedziało w tym chorym umyśle? Nie rozumiem fenomenu tej książki. Mój intelekt szwankuje?
Ktoś powiedział: „należy do niej wracać i smakować powoli”. – Nie wrócę, żeby dokończyć, a smakować treści nie chcę. Nawet gdybym dała radę doczytać - potykając się o te irytujące odnośniki - nie dałabym rady strawić.
Przerafinowane dzieło.

paweł | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Niestety,nie dla mnie takie książki,raczej dla inteligentów.W książce nic ciekawego się nie dzieje,jest po prostu nudna.Autor piszę trudnym językiem,często odnosi się do literatury,nie koniecznie nam znanej.W ogóle te wstawki francuskiego,zaczęły mnie irytować.Dziękuję i pozdrawiam.

Grażyna | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Tym razem, przyznaję się, nie mozna opierać sie na mojej opinii. Nabokov "rozłożył mnie na łopatki".
Po pierwsze, na pewno nie wszystko zrozumiałam.
Książka zawiera tyle odnośników do literatury, filmu, sztuki, zaczepia o historię, geografię i pozaziemskie światy, że należałoby ją, nie tyle czytać, co studiować.
W "moim" wydaniu wszystkie komentarze i przypisy znajdują się na końcu książki, co dodatkowo utrudniało mi czytanie. A zaglądać tam trzeba dosłownie co chwilę.
ksiązki, które mnie interesują pochłaniam, tą czytam od zeszłego roku ;).
Oceniam, jako bardzo dobrą za wątek miłosno-erotyczny. Opowiada o miłości, która trwała całe życie, a nawet po nim - znajdzie swoje miejsce w literaturze.

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Z licznych moich lektur Nabokova /1894-1977/ na pierwszym miejscu stawiam „Maszeńkę” /1926/, pisaną jeszcze po rosyjsku. Wyraziłem to 10 gwiazdkami w swojej opinii na „lubimy czytać”. Oprócz niej recenzowałem tylko „Bend sinister” /1947/, wydawany w Polsce pod różnymi tytułami m.in. jako „Nieprawe godło”, zbyt szczodrze obdarowując go gwiazdkami w ilości 6. Natomiast świadomie nie napisałem nic na temat „Lolity”/1955/, bo i tak moje recenzje wzbudzają kontrowersje, a musiałbym w recenzji wyrazić swój protest przeciw pedofilii i pojęciu „nimfetek”. Argumenty IDIOTÓW, że Najświętsza Maria Panna powiła Jezusa w wieku zbliżonym do Lolity czy też, że naszą 12-letnią Hedwig tzn Jadwigę oddano staremu Jagielle, pozostawiam bez komentarza.

Przypomnijmy, że Nabokov nie miał szans na wydanie tej opowiastki o obsesyjnym libido 37-letniego pisarza do zmanierowanej 12-letniej ...

orchisss | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Powieść Nabokova. Tomiszcze przepasłe. Paskudnie wymagające. Trudne. Sam Nabokov podkreślał, że "Ada ..." to powieść aspirująca do miana historii powieści - znajdziemy w niej odwołania do klasyki literatury rosyjskiej, angielskiej, francuskiej. Dołóżmy do tego rozważania o naturze czasu i przestrzeni, fikcyjną przestrzeń łudząco podobną do naszej ziemskiej ... i oto mamy "Adę ...".

Poznajemy historię Vana oraz jego dwa lata młodszej kuzynki (po wgłębieniu się w "stosunki" rodzinne okazuje się, że siostry) - Ady. Van przyjeżdża na wakacje do Ardisu - rodzinnej posiadłości. I posiada w sensie każdym swoją kuzynkę. Miłość ta ma przetrwać ponad 80 lat. Tak z grubsza prezentuje się fabuła powieści. Przez 700 stron brniemy (przepraszam za to słowo) przez ich losy, czekając na karę/katastrofę/cokolwiek ich kazirodczego związku - co się dzieje na końcu - nie zdradzę.

Fabuła rozgrywa się na planecie Antyterrze, która mniej więcej przypomina naszą Ziemię. Tutaj Rosja jest częścią Stanów...

Dariusz Karbowiak | 2014-02-11
Przeczytana: 07 lutego 2014

Książka raczej do studiowania niż do czytania rekreacyjnego. Nie mniej czytelnicy Nabakova wiedza że to jego znak rozpoznawczy. Dlatego sięgając po pierwsze wydanie „Ady albo Żar” mniej więcej wiedziałem czego się spodziewać. Książka stworzona przez autora „Lolity” jest książką kompleksowa. Obok niezliczonych aluzji do literatury, mitologii, ornitologii i wielu innych dziedzin jakimi interesował się autor, mamy do czynienia z z pięknym słowotwórstwem. Najbardziej spodobało się mi słowo „odsiebiatnia” czyli „to co człowiek wnosi od siebie”.
Nie chcę pisać spojlera, nie mniej należy wspomnieć, że całość książki dzieje się w różnych czasach i wymiarach. Na jej użytek został stworzony wymiar Ardisu czyli Edenu czasów dzieciństwa spędzonego na planecie Antyterra nazywanej czasem Demonią. Te stałe przemieszczanie się z Terry (czyli Ziemi w wymiarze rzeczywistym) na Antyterrę sprawia, że książkę należy czytać uważnie.
Wydaje mi się że owa ucieczka na fikcyjną planetę to swego rodzaju...

Lagrema | 2012-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2012, Aaa

Kiedy zabierałam się za tą lekturę nie wiedziałam, o czym opowiada ta historia. Historia, która mnie zaszokowała, bowiem nie sądziłam, że Nabokov zdecyduje się stworzyć powieść bardziej kontrowersyjną i odważną, jak na czas jej powstawania, od "Lolity". Jednak jest to pozycja, którą warto przeczytać.

"Ada,..." opowiada o zakazanej odwzajemnionej miłości kuzyna do kuzynki. Autor prowadzi nas od momentu, kiedy się poznali w jej rezydencji w Ardis, gdy oboje byli praktycznie dziećmi, aż do chwili, kiedy oboje znajdują się już na progu starości.

Nabokov pisze szczegółowo, ale bardzo barwnym językiem, pełnym zabaw słownych, nawiązań do literatury. Niezmiernie mi się podobał. Nie stosuje cenzury, tylko opisuje całą historię wprost. Nie brakuje tutaj wzmianek o trybie życia bohaterów, ich zabawach, pasjach. Czytelnik znajdzie tutaj dramaty, np. zaskakująca śmierć ważnej zdawałoby się postaci, jak i sytuacje komiczne, chociażby pojedynek Vana z jego konkurentami.

Jedyne, co może trochę...

Dominika Rygiel | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

"Ada albo Żar"... a może miało być "Ada albo Żart"? Żart z czytelnika? Żart z jego nieoczytania, niewiedzy i zagubienia?

Tak właśnie czułam się w trakcie tej obszernej i wymagającej lektury. Zagubiona i niedokształcona. Czułam na plecach prześmiewczy i ironiczny chichot Nabokova, który na każdej kolejnej stronie zdawał się szydzić z mojej naiwności, że jestem w stanie w pełni zrozumieć "Adę".

Przyznam się bez bicia. Nie, nie jestem.

Historia w iście nabokovskim stylu. Mamy perwersyjny, kazirodczy romans. Zafascynowanie nimfetkami. Igranie seksualnością. Ale to tylko nikły zalążek całości, która przesiąknięta jest licznymi odwołaniami do literatury klasycznej (począwszy od Tołstoja, poprzez Prousta, Baudeliara, Austen, Dickensa, Chateaubrianda, Dumasa, Wellsa, Flauberta etc., etc., etc.). Nabokov pokusił się tutaj również o wstawki czysto filozoficzne (rozważania o Czasie i Przestrzeni). Jednocześnie powieść zahacza o science-fiction, gdyż jej akcja nie toczy się na Ziemi a na...

Mary | 2013-12-05
Przeczytana: listopad 2013

Grube, opasłe tomisko opisujące historię kazirodczej miłości dwojga kuzynów. Historia napisana specyficznym językiem, a cała akcja dzieje się w nieistniejącej, fikcyjnej krainie, w której Rosja stanowi część USA, co potęguje wrażenie nierealności oraz swoistej bajkowości i magii. Powieść zawiera mnóstwo aluzji i odniesień do znanych dzieł literatury (m. in. Anny Kareniny), czytelnik ma wrażenie, że książka jest napisana szyfrem, znanym tylko autorowi i głównym bohaterom.

Jak na mój gust zbyt przekombinowana.

| 2011-07-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wspominam ją jako cudowną lekturę podczas letniego tygodnia zeszłego roku. Książka opasła, przerażająca ilością stron, przypisów, z intrygującym tytułem.
Wciągnęła mnie od pierwszej strony. Ciężko wręcz opisać ją całą; bogactwo aluzji, nawiązań do historii literatury, subtelna ironia, świat na poły fantastyczny a na poły realistyczny, wysublimowane, poetyckie fragmenty skontrastowane z chłodnymi, przyziemnymi, niemal naukowymi, zachwycający język i styl- wreszcie fascynująca, niebanalna i trochę oburzająca historia miłosna. Czegóż chcieć więcej?

Dobrze wyjść z pisarzem: Vladimir Nabokov

Pisałam już o różnych autorach, różne mnie z nimi związki emocjonalne wiązały i wiążą. Ale jeszcze nie było tekstu nabożnego, pełnego atencji, szacunku i niemal czci. Jeszcze nie było tekstu o prawdziwie niedościgłym (jak motyle) mistrzu. Jeszcze nie pisałam o Vladimirze Nabokovie. Pssst, przechodzimy na szept.

Niepodrabialni

Czytam teraz dwie książki po raz drugi, a odnoszę wrażenie, jakbym czytała je po raz pierwszy. I zaskakuje mnie, jak najdoskonalsze formy literatury mogą tak na nas działać i skłaniać do powrotu.