Us

Kath

andzia12 | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 marca 2015

"My" to pierwsza książka autrostwa D. Nichollsa, którą przeczytałam.
Składa sie z dwóch części, które przeplataja się: historii początków znajomości, a potem miłości Dauglasa i Connie. I II część, której akcja toczy się na bieżąco(podczas ich podróży po Europie).
Fabuła jest chwilami zabawna, zwłaszcza opisy podrózy Dauglasa w poszukiwaniu syna. Tak jakby każdy z nich szukał siebie i tego, co ceni i kocha.
Polecam!

deana | 2017-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 14 lutego 2017

Chyba każdy ma w swoim otoczeniu, o których może powiedzieć ,,dobre, zgodne małżeństwo". Obserwując je z boku widzi, że razem robią zakupy, wyprowadzają psa, jadą na wakacje. Pozornie zawsze razem, zawsze mówiący jednym głosem, pozornie dopasowani. Pozornie... Gdyby jednak zajrzeć głębiej można zobaczyć rysy, najpierw delikatne, potem coraz głębsze aż w końcu wyłania się przepaść. I już nie jest to zgodne małżeństwo ale dwie żyjące obok siebie osoby.

Doskonale ten proces zaprezentował w swojej książce ,,My" David Nicholls. Jego bohater Douglas Petersen, mąż z prawie dwudziestopięcioletnim stażem, dowiaduje się, że żona chce od niego odejść. Do ostatecznego rozstania ma dojść, gdy ich syn wyjedzie na studia. Douglas postanawia ratować swoją rodzinę i w tym celu chce wykorzystać ostatnie rodzinne wakacje, które mają być Wielką Wyprawą po Europie. Jak łatwo się domyślić nic nie idzie tak jak powinno a problemy zamiast maleć tylko narastają.

,,My" to opowieść w której śmiech...

geena | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

"Zastanawiać się nad życiem bez niej - to niewyobrażalne. Dosłownie. Nie byłem w stanie sobie tego wyobrazić. Dlatego uznałem, że nie można do tego dopuścić."

Powieść składa się z dwóch równoległych narracji: rozdziały Connie i Douglasa, opowiadające o początkach ich znajomości i narodzinach miłości są przeplatane rozdziałami dotyczącymi poszczególnych etapów podróży życia. Balansując pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością poznajemy więc historię burzliwego związku pary. Jednak te dwa aspekty narracji zdają się stawiać to samo pytanie: Dlaczego Connie chce zostawić Douglasa, i dlaczego, do diabła, za niego wyszła? Co ciekawe, choć Douglas trzyma wszystkie karty (jak na pierwszoosobowego narratora przystało), jest tak owładnięty samodesperacją, że aż zaślepiony...

Podzielona na 180 krótkich rozdziałów książka, to zabawna, chwilami wyciskająca łzy opowieść o oddaniu, wierności i wierze w siłę miłości. "My" zachwyciło moje oczy okładką, ale nie tylko. David Nicholls, który już w...

Kasia | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

Książka MY to historia jednej, zwykłej rodziny. Autor opowiedział ją od początku do końca, czyli od poznania się do ...... Wszystkie wzloty i upadki, radości i smutki. Miłość męża i żony. Walkę o codzienność, nadzieje i poczucie porażki. Opowiedział to prostym językiem, bez upiększeń, a wręcz dosadnie pokazał niedoskonałości ludzkiej natury.
Prawda jest taka, że w takich sytuacjach zawsze jest jedno przegrane.
Książka pełna emocji, polecam.

Magdalena T | 2015-03-04
Przeczytana: 28 lutego 2015

Ta książka to przewodnik po Europie, po sztuce i po małżeństwie. Jest to melancholijna, nostalgiczna i pouczająca powieść, która potrafi czytelnika zachęcić, wyciszyć i pobudzić do refleksji. Bywa także zabawnie… Nie każdemu „My” przypadnie do gustu i wiem to doskonale. Jestem przekonana, że zachwycą się nią miłośnicy tego rodzaju literatury. Miłośnicy pięknych krajobrazów, sztuki i chwili wytchnienia. Jeśli komuś spodobał się „Jeden dzień” to i ta książka okaże się ciekawa. Jest to książka, do której można powrócić, która nie ma nudnej fabuły, jest ponadczasowa i do tego rozbudza ciekawość względem sztuki.

monika | 2016-03-31
Przeczytana: 20 marca 2016

Książka w sumie niezła, na pewno pobudza do refleksji i zawiera parę mądrości życiowych, ale mi, wlokła się niesamowicie. Kilka razy przerywałam czytanie sięgając po inne pozycje, a postać głównego doprowadzała mnie do irytacji.

Kasia_1987 | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Autor podczas czytania zmusił mnie do kilku przemyśleń, oraz wywołał poczucie winy. Ta książka posiada w sobie wiele życiowych mądrości, jest bardzo życiowa i dojrzała...myślę, że każdy w niej może znaleźć kawał siebie, mi się na pewno to udało.

anetapzn | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Jaka to doskonała i niezwykle mądra książka. Rozpoczynając lekturę nawet przez moment nie spodziewałam się, że Nicholls zmusi mnie do tylu przemyśleń, często zaprawionych sporą nutką goryczy i poczuciem winy. Bohaterem jest rodzina, taka zwyczajna 2+1, jakich wiele. Na owo 2 składa się mąż (czyli narrator), liczący sobie 54 lata Douglas Petersen i będąca w podobnym wieku jego żona Connie. Owo 1 to ich 19-letni syn Albie. Żyją razem od ponad 20 lat. Douglas przekonany, iż wszystko układa się rewelacyjnie spoczął na laurach, nie zabiega o żonę, nie próbuje w żaden sposób ożywić ich związku, rozniecić dawnego płomienia. Po prostu żyje sobie z uśmiechem na twarzy od lat badając swoje ukochane muszki. Wszak jest dr biologii i laboratorium to jego świat. Całą rodzina przygotowują się do wspólnej podróży po Europie, która ma być takim ostatnim wyjazdem przed udaniem się Albiego na studia. I nagle pewnego poranka wielkie buuuum - Connie oświadcza, iż odchodzi. Douglas reaguje podobnie,...

Magdalena | 2015-02-09

David Nicholls jest znany przede wszystkim z bestsellerowej powieści "Jeden dzień". Ja również uległam przepięknej historii miłości Emmy i Dextera. To książka, którą czytałam dobrych kilka lat temu, a wciąż ze szczegółami pamiętam całą opowieść. Mimo to chętnie wróciłabym do świata Davida Nichollsa, dlatego z entuzjazmem podeszłam do informacji o premierze nowej powieści autora - "My".

Douglas Petersen jest mężczyzną po pięćdziesiątce. Ma syna, który zaraz rozpocznie dorosłe życie i opuści rodzinny dom. Spędził ze swoją żoną ponad dwadzieścia lat, kiedy więc okazuje się, iż Connie zamierza odejść, Douglas postanawia zorganizować dla swojej rodziny podróż życia. Starannie planuje wakacje. Ma nadzieję, iż ta ostatnia podróż uzmysłowi żonie, że rozstanie jest złym pomysłem. Douglas wierzy, że spędzony razem czas pozwoli jemu i Connie ponownie zbliżyć się do siebie, a syn znów mu zaufa. Zaczyna więc rezerwować bilety, bukować hotele, studiować przewodniki turystyczne. Nic nie może...

Marta | 2015-02-16
Przeczytana: luty 2015

Rzecz mało odkrywcza, ale jakże prawdziwa – wygląd zewnętrzny ma znaczenie. I nawet jeśli (co oczywiste) nie tak wielkie, jak to, co jest „w środku”, to pierwsze wrażenie, ten moment przyciągania (lub jego brak) ma znaczenie. W przypadku najnowszej książki Davida Nichollsa (dla mnie pierwszej, z którą miałam do czynienia) wygląd okładki miał znaczenie. Ujrzawszy ją, uznałam, że chcę wiedzieć, co się pod nią kryje.

No i dowiedziałam się, czego absolutnie nie żałuję. Jest to bowiem bardzo ciekawa książka. Wciągnęłam się od pierwszej strony, ale kto by się nie wciągnął po takim wyznaniu…

„Connie usiadła.
– O czym ty mówisz?
– Wszystko w porządku. Ani śladu włamywaczy.
– Nie mówiłam o włamywaczach. Mówiłam, że nasze małżeństwo dobiegło końca. Douglasie, chyba chcę od ciebie odejść” (David Nicholls, My)

Ot tak, po prostu. Po prawie 25 latach małżeństwa.

A potem wyjechali w wakacyjną podróż. Oni i ich 17-letni syn, Albie. Douglas postanowił zrobić wszystko, by uratować swój związek z...