Historie małżeńskie

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Giftas
8360207542
literatura szwedzka

To opowieści o tych, którzy na swoje szczęście , a zazwyczaj zgubę, zawarli związek małżeński. O wszechpotężnych siłach, jakie wpływają na związek, zdających się mieć więcej wspólnego z wyrachowaniem, niźli z miłością. O tym, jak normy społeczne tłumią pożądanie, a ekonomia przeważa nad uczuciami. O byciu bezwolną i naiwną ofiarą, która tylko czeka, jak baran, aż partner albo społeczeństwo dokona egzekucji. O miotaniu się w ciasnym gorsecie społecznych norm, które uniemożliwiają normalną egzystencję. O kobietach, które nie mogąc wybrać do zapylenia jajeczka księcia , wybierają pierwszego lepszego , czyniąc to jednak z najwyższą starannością, tak, by ten, którego wybrały, zapewnił im jak najprzyjemniejsze i najwygodniejsze życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gothabella | 2013-07-28

Dobre opowiadanka o silnym podłożu seksistowskim, na niekorzyść kobiet oczywiście, no ale cóż, kontekst czasów i tak dalej... Do przeczytania, ale nie rozumiem ludzi bezkrytycznie zachwycających się Strindbergiem.

Trithemius | 2016-07-24
virginiaoleska | 2015-12-19