Historie małżeńskie

Giftas
8360207542
literatura szwedzka
literatura piękna

To opowieści o tych, którzy na swoje szczęście , a zazwyczaj zgubę, zawarli związek małżeński. O wszechpotężnych siłach, jakie wpływają na związek, zdających się mieć więcej wspólnego z wyrachowaniem, niźli z miłością. O tym, jak normy społeczne tłumią pożądanie, a ekonomia przeważa nad uczuciami. O byciu bezwolną i naiwną ofiarą, która tylko czeka, jak baran, aż partner albo społeczeństwo dokona egzekucji. O miotaniu się w ciasnym gorsecie społecznych norm, które uniemożliwiają normalną egzystencję. O kobietach, które nie mogąc wybrać do zapylenia jajeczka księcia , wybierają pierwszego lepszego , czyniąc to jednak z najwyższą starannością, tak, by ten, którego wybrały, zapewnił im jak najprzyjemniejsze i najwygodniejsze życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Jacek Santorski & Co, 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Desjani | 2018-08-06
Przeczytana: 09 września 2017

Szczerze powiedziawszy czytanie to był zwyczajny metlik.

Fakt, autor zdawał się nienawidzić kobiet najbardziej na świecie.
Pierwsza część była bardzo delikatna w stosunku do drugiej części, gdzie był tak naprawdę zwyczaj pojazd do płci żeńskiej.

Chociaż nadal nie wiem co mnie rozwala czy autor, czy tłumacz, który miał cztery rozwody jak się na końcu przyznał.
Poza tym jest to ciekawe odzwierciedlenie historii jednego z krajów skandynawskich. Polecam dla zahartowanych.

Gothabella | 2013-07-28

Dobre opowiadanka o silnym podłożu seksistowskim, na niekorzyść kobiet oczywiście, no ale cóż, kontekst czasów i tak dalej... Do przeczytania, ale nie rozumiem ludzi bezkrytycznie zachwycających się Strindbergiem.