Genetyka i genomika zwierząt. Wydanie 3

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
flora i fauna
youstyna

Książka prezentuje szeroki zakres wiedzy z dziedziny genetyki zwierząt. Zawiera wiadomości dotyczące genetyki klasycznej i molekularnej, cyto- i immunogenetyki oraz genetyki populacji i genetyki cech ilościowych. Trzecie wydanie podręcznika zostało uaktualnione i uzupełnione o zagadnienia związane z: · organizacją i funkcjonowaniem genomu · epigenetycznymi mechanizmami regulującymi ekspresję...

i genetyki cech ilościowych.
· organizacją i funkcjonowaniem genomu
· epigenetycznymi mechanizmami regulującymi ekspresję genów
· technikami stosowanymi w genetyce molekularnej i genomie
· genetyczną kontrolą rozwoju ontogenetycznego, w tym z determinacją i różnicowaniem płci
· podłożem molekularnym chorób dziedzicznych oraz wrodzonych wad rozwojowych
· polimorfizmami genów o znaczącym wpływie na zmienność cech ilościowych (produkcyjnych) i jakościowych (np. umaszczeń)
· wykorzystaniem wiedzy o polimorfizmie DNA w analizach genetycznych
· znaczeniem zwierząt domowych jako modeli biomedycznych chorób dziedzicznych człowieka, w tym terapii genowej tych chorób.

Wymienione problemy omówiono przede wszystkim na przykładzie zwierząt domowych, takich jak: bydło, świnia, koń, owca, koza, pies, kot, kura, a także pszczoła miodna. Podręcznik jest bogato ilustrowany oryginalnymi schematami, mikrofotografiami i zdjęciami. W wielu miejscach można znaleźć odwołanie do wybranych, najważniejszych prac źródłowych i przeglądowych.

Podręcznik przeznaczony jest dla studentów kierunków: zootechnika, biotechnologia, biologia i weterynaria, a także dla osób zainteresowanych tą dziedziną wiedzy.

Beata | 2017-04-02
Dawidv2 | 2017-02-09