Adelo, zrozum mnie!

Okładka książki Adelo, zrozum mnie! Edmund Niziurski
Okładka książki Adelo, zrozum mnie!
Edmund Niziurski Wydawnictwo: Pojezierze Cykl: Trylogia Odrzywolska (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Trylogia Odrzywolska (tom 3)
Pojezierze
1991-01-01
1991-01-01
Niziurski Adelo zrozum mnie!

Jakże dojrzała książka dla młodzieży. Czy tylko? Powrót po kilkudziesięciu latach, lektura znów sprawiła mi wiele przyjemności. Everfresh!

czyli Edmund Niziurski zaprasza na talerz szpinaku a'la nudności do wypłaszania gości i jedną z zupek typu ni-to-ni-owo-na-śmieta-nowo :-)

Z sentymentu, wychowałem się na Tomku Okiście, Adeli i Gnacie, ostatnio po ponad 30 latach znów wpadła mi w ręce i z przyjemnością ją przeczytałem. Niziurski ma świetne i lekkie pióro a jego książki po prostu się połyka!

Fantastyczne zwieńczenie trylogii odrzywolskiej. Jest tu nieco mniej zabawnie, a bardziej dorośle i poważnie. Bohaterowie wchodzą w ten wiek, w którym nie myślą już tylko o zabawach, a o uczuciach wyższych. Pierwsze rozpady przyjaźni, pierwsze zawody miłosne, taki pierwszy wstęp do dorosłości w okresie dojrzewania. Naprawdę dobrze się to czyta, a największe wrażenie robi zakończenie. Niezbyt wesołe, bardziej neutralne, pozostawia w czytelniku nutkę goryczy. Rewelacja.

Wspaniała powieść nie tylko dla młodzieży. Przygody Zyzia Gnackiego i Tomka Okista po raz kolejny wciągają nas w zwariowany, odrzywolski świat. Ten świat jest barwny, postaci niezwykłe, a przygody po prostu nieprawdopodobne, niewydarzające się w naszym szarym życiu, czy uczniowskim czy dorosłym. Dowcip sytuacyjny, inteligentne dialogi skrzące się humorem, niezwykłe spiętrzenie zdarzeń oto sukces pióra Niziurskiego. „Adelo, zrozum mnie” to niezwykła książka, bardzo lubię do niej wracać, chociaż premierę w moim życiu miała bardzo dawno. Jest w niej nie tylko ogrom zadziwiających i niewiarygodnych, zdarzeń ale bardzo wnikliwy opis stosunków społecznych na poziomie mikro, zachowań i relacji, znanych nam przecież na co dzień: oto pralnia szpitalna, realizująca komercyjne zamówienia z „miasta”; widzimy szybką reakcję Matyldy na tkwiącą u matki niechęć, by nie jechać „karawanem”, która jest silniejsza niż ratowanie życia dziecka. Jesteśmy świadkami niechęci kibiców po przegranym meczu, która nieświadomie przelewa się na członka rodziny piłkarza, którego obwiniają za przegraną, a hierarchia ważności ludzi w szkolnym świecie później przeniesie się na dorosłe życie.
Książka raczej będzie niezrozumiana przez dzisiejsze pokolenie, nie ma tu z ich punktu widzenia niczego atrakcyjnego: telefony są analogowe i raczej rzadko spotykane w domach, miasto nie jest oblepione plakatami o promocjach, a koledzy i koleżanka spotykają się poza domem a nie w mediach społecznościowych. Ale jest tu też prawda o dawnych czasach, których już nie znają: lekarz i nauczyciel to byli ludzie z pozycją i autorytetem a rodziców się słuchano; do szkoły się chodziło, a gdy nie, to ukrywano to skrzętnie przed rodzicami. Ponad pokoleniami łączy nas kilka rzeczy: zawsze lepiej sprzeda się wyretuszowany świat, atrakcyjna dziewczyna jak Adela zawsze będzie miała lżej, łatwiej i więcej się jej wybaczy, a powiedzenie Dla przyjaciela nowego nie opuszczaj starego będzie miało ciągle wymiar aktualny.

Historia dorastania Tomka Okista. Akcja szybko się zaczyna i pędzi do samego końca. Jest to opis w zasadzie 2, 3 dni podczas, których Tomek staje się dorosły. Przyjaźnie się kończą, różowe okulary opadają, przyszłość jest mroczna.
Jak zwykle u Niziurskiego mamy nie tylko przygody chłopców, a konkretnie Okista i Gnata, ale także mnóstwo faktów z PRLu. Autor umiejętnie pokazywał drugą ukrytą twarz tamtego ustroju. Ludzi, którzy oszukiwali tamten system, którzy korzystali ze znajomości np. aby wyprać swoje rzeczy.
Do moich ulubionych książek należą: "Sposób na Alcybiadesa", "Siódme wtajemniczenie" oraz "Awantura w Niekłaju". Ciekawe, że doktor Otrębus pojawia się zarówno w "Awanturze" jak i w "Adelo, zrozum mnie". Wracając do tych ulubionych książek. Po kolejnym przeczytaniu "Adeli" chyba właśnie tą książkę uznaje za najlepszą powieść mistrza Niziurskiego.

Z całej trylogii odrzywolskiej ta ostatnia książka paradoksalnie najmniej mnie kupiła. Może dlatego że nigdy nie miałem powodzenia u takich szkolnych księżniczek jak Adela :-) Niemniej jednak opisy perypetii chłopaków w szpitalu były świetne. Ten szpital zresztą w mojej wyobraźni jawił się jako jakieś kafkowskie, wielowymiarowe monstrum architektoniczne. Magia słowa pisanego.
Nie jest to dla mnie wybitna książka Autora ale absolutnie nie był to stracony czas.

Książka, przez którą nie jestem w stanie "przebrnąć". Prawdopodobnie różnica pokoleniowa nie pozwala wczuć mi się w sytuację, a tym bardziej w dialogi. Jest tu użyty "język tamtych czasów", dla mnie nie do ogarnięcia. Jednak podziwiam ludzi, którzy mówią, że to "historia ich życia". Jestem w stanie w to uwierzyć.

Fajna powieść nizurskiego opowiadająca o sile miłości i przyjaźni. Niby nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym jak inne powieści nizurskiego ale czyta się ją przyjemnie i fajne czyli to można zazwyczaj się spodziewać po nizurskim.

Najlepsza część trylogii, ciekawa, dowcipna, świetne dialogi. Niziurski przeszedł samego siebie. Żałuję, że to koniec. Uwielbiam tego autora, tak bardzo, że czytam nawet jako 45-latek.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa