Zmierzch świata

Wydawnictwo: Twój Styl

"Zmierzch świata" poza warstwą sentymentalną ma warstwę polityczno-historyczną. Ukraińską. Ukraińsko-polską. Sądzę, że gdybym odszedł od tego wątku, nie byłbym sobą.
Zwłaszcza od tej części, w której mieści się tragedia setek tysięcy ludzi.
Książka stanowi część "trylogii ukraińskiej". Opowieści o splatanych losach Woynowiczów i Czerestwienskich w czasach II wojny światowej.

czytający | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Patrząc na polskie kresy przypominające broczącą świeżą krwią ranę, nie mogę uwierzyć, jak wielką zarazę na ziemię Włodzimierza Odojewskiego przyniosły brunatne nacjonalizmy. Mam wrażenie, że z każdą przeczytaną stroną wracałem pomiędzy umarłych, że to był zły sen pełen nienawiści rozciągającej się nawet poza mogiły. Ten świat, płonący jak pochodnia aż do swojego zmierzchu, wzbudził we mnie smutek. W blasku pożarów na mojej pamięci odciśnięte zostało piętno kainowego morderstwa pomiędzy narodami, których obowiązkiem było życie w pokoju. Łuny kresowej pożogi przypomniały mi o nadchodzącym szybkimi krokami końcu świata. Tak, zapewne taki on będzie, siejący spustoszenie na pograniczach jawy i snu w uczuciach ludzi. Zimny i martwy pomimo ognia i świateł pogromów. Trzeba wiele wytrwałości aby czytać wspomnienia tak bardzo nasiąknięte dusznym klimatem śmierci. Potrzeba jeszcze więcej sił aby napisać powieść nasyconą przemocą, która istnieje być może tylko po to, aby zrobić miejsce dla...

rybka74 | 2016-04-02
Przeczytana: 12 grudnia 2012
książek: 1986
Adrian Tync | 2012-11-12
Włodzimierz Odojewski nie żyje

20 lipca zmarł Włodzimierz Odojewski – pisarz, autor scenariuszy scenicznych i słuchowisk radiowych, przedstawiciel tzw. pokolenia Współczesności. Miał 86 lat.