Rozpoznanie wzorca

Tłumaczenie: Paweł Korombel
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7 (89 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Pattern Recognition

Cayce Pollard jest drogą konsultantką ds. marketingu, o wręcz nadzmysłowej intuicji. Realizując londyński kontrakt, otrzymuje tajne zadanie. Ma przebadać intrygujące skrawki wideo, pojawiające się w internecie. Te materiały filmowe zgromadziły wokół siebie całą subkulturę i każdy, kto potrafiłby wzbudzić równą lojalność wobec danej marki, byłby złotą żyłą dla klienta Cayce. Ale kiedy jej wynajęte mieszkania staje się celem włamywaczy, a komputer - hakera, Cayce zdaje sobie sprawę, że wydarzenia przekroczyły jej najśmielsze oczekiwania. Niemniej jednak jest córką swojego ojca i niebezpieczeństwo zwiększa tylko jej upór. Win Pollard, były ekspert od spraw bezpieczeństwa, prawdopodobnie były pracownik CIA, wziął taksówkę i odjechał w kierunku WTC 11 września rok temu, i został uznany za zmarłego. Win trochę zapoznał Cayce z metodami pracy tajnych służb. Cayce nadal nie może otrząsnąć się po stracie ojca i tyleż ze względu na niego, co z innych przyczyn nie chce porzucić nowego, dziwnego zlecania, które sprawia, że uda się z Londynu do Tokio i do Rosji. Wspierana i zdradzana przez jednakowo nieprawdopodobnych przyjaciół i wrogów podąży śladem tajemniczego filmu do jego twórcy i w trakcie tej wyprawy pozna tajemnice życia i śmierci ojca.

astaldohil | 2011-03-18
Przeczytana: 18 marca 2011

Zręcznie napisany thriller, o raczej umiarkowanym tempie akcji, aczkolwiek z kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji po drodze do mocno rozczarowującego finału. Oś intrygi, o ile można w tym wypadku tak to nazwać, zdaje się prowadzić ku rozwikłaniu co najmniej jednej wielkiej tajemnicy, która ostatecznie okazuje się być raczej malutkim sekretem, o którym (prawie) wszyscy wiedzą - wykluczając główną bohaterkę. Bohaterka owa - o dziwo - nie jest hakerem, czy innym geniuszem cyberprzestrzeni i wie o komputerach mniej więcej tyle, co ja. Co w pewnym sensie zaskakuje, biorąc pod uwagę to, co generalnie sądzi się o twórczości Gibsona. Podsumowując, duże plusy za udatnie poprowadzoną akcję, ciekawie nakreślonych bohaterów i pierwszorzędną narrację i jeden przeogromny minus za zakończenie opowieści.

talkingroot | 2016-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2016

Przeszłość sprzed dekady jest niesamowicie obca.

Paweł | 2012-03-24

Książka napisana niezwykle ciekawym stylem i językiem, który sprawia, że dzisiejszą rzeczywistość zaczynamy postrzegać po trosze jak cyberpunk czy science-fiction. Widać to szczególnie na początku.

Nie powiem, mocno zdziwiło mnie zakończenie, które wydaje się urwane/zupełnie łamie poprzedni styl książki. A byłyby dwie gwiazdki więcej...

projan | 2016-09-25
Rafał | 2016-09-10