rozwiń zwiń

Naukowcy spod czerwonej gwiazdy

Okładka książki Naukowcy spod czerwonej gwiazdy
Andrzej GoworskiMarta Panas-Goworska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2016-08-20
Data 1. wyd. pol.:
2016-08-20
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301187521
Tagi:
nauka ZSRR
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Inżynierowie Niepodległej Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska
Ocena 7,2
Inżynierowie N... Andrzej Goworski, M...
Okładka książki Naznaczeni przez rewolucję bolszewików Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska
Ocena 6,8
Naznaczeni prz... Andrzej Goworski, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
347
344

Na półkach: ,

Kiedy myślę o radzieckich uczonych zawsze jako pierwsza myśl pojawia się w mojej głowie zasłyszany jeszcze w zeszłym tysiącleciu dowcip, który śmieszy mnie do dziś.

Otóż, do Akademii Nauk ZSRR nadeszło następujące zapytanie:
- czy nauka radziecka zna odpowiedź na pytanie, dlaczego krokodyl mierzony od mordy do ogona ma 4 metry, a mierzony od ogona do mordy – 5 metrów ?
Po jakimś czasie przychodzi odpowiedź:
- tak nauka radziecka zna takie przypadki – od wtorku do czwartku są dwa dni, a od czwartku do wtorku – pięć.

Jak w takim razie wytłumaczyć fenomen, że w jednym z instytutów naukowych (jest to Instytut Fizyki im. Lebiediewa w Moskwie) pracowało w latach 1945-90… siedmiu laureatów Nagrody Nobla?
Nie wiem, czy jest jakikolwiek inny instytut naukowo- badawczy mogący się poszczycić takimi osiągnięciami swoich pracowników.
No więc jak to jest ? Banda zideologizowanych, niekompletnych partyjnych aparatczyków czy uczeni z krwi i kości?
Fenomen uczonych procujących w ZSRR fascynował mnie od dawna, ale nigdy nie znalazłem w sobie wystarczająco dużo samozaparcia, aby go przestudiować.
Książka Marty Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego zawiera 13 biogramów ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na naukę radziecką.
To z jednej strony Iwan Pietrowicz Pawłow – laureat Nagrody Nobla za badania z zakresu fizjologii układu trawiennego w 1904 roku czy Andriej Tupolew - jeden z najważniejszych twórców radzieckiego lotnictwa. Z drugiej: „Bosonogi Profesor” Trofim Denisowicz Łysenko – baron Münchhausen radzieckiej biologii i agronomii. Albo Olga Lepieszynska – twórczyni teorii „materii żywej”, która twierdziła że…:

”dziedziczone cechy nie są transferowane w chromosomach…” [lecz] ”… przekazywane właściwości organizmu mają bardziej złożony charakter, i zależą od fizykochemicznej i biologicznej struktury wszystkich komórek jako całości od oraz środowiska i warunków socjalnych…”.

Piramidalna bzdura, jak nie przymierzając bomba helowa, wymagała zarówno wtedy jak i teraz możnego protektora. Protektorem Lepieszynskiej bym sam Józef Wassrionowicz Stalin.
Jak żyli radzieccy uczeni i co ich skłaniało do pracy oraz osiągania tak znakomitych rezultatów?
Skąd w ogóle po upadku carskiej Rosji pojawiło się w Związku Radzieckim tak wielu wybitnych uczonych i to z różnych dziedzin nauki?
W jaki sposób Stalin „motywował” do wytężonej pracy radzieckich ludzi nauki?
W tej bardzo interesującej pozycji odnajdzie odpowiedzi na powyższe pytania oraz na kilka innych, które zapewne też sobie zadawaliście w tym kontekście.
Lektura wciągająca, ukazująca ludzkie oblicza takich sław jak wymieniony powyżej profesor Pawłow, który mając już koło 80-tki, ze słowami „won swołocz” zrzucił ze schodów partyjnego kacyka, próbującego oskarżać personel instytutu Pawłowa o działalność antyradziecką :-D

Kiedy myślę o radzieckich uczonych zawsze jako pierwsza myśl pojawia się w mojej głowie zasłyszany jeszcze w zeszłym tysiącleciu dowcip, który śmieszy mnie do dziś.

Otóż, do Akademii Nauk ZSRR nadeszło następujące zapytanie:
- czy nauka radziecka zna odpowiedź na pytanie, dlaczego krokodyl mierzony od mordy do ogona ma 4 metry, a mierzony od ogona do mordy – 5 metrów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    99
  • Przeczytane
    46
  • Posiadam
    20
  • Historia
    7
  • E-book
    3
  • 2022
    2
  • 2017
    2
  • 2018
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Polityka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Naukowcy spod czerwonej gwiazdy


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne