Niesamowita Słowiańszczyzna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
9788308061961

Maria Janion w Niesamowitej Słowiańszczyźnie pokazuje, jak wyparta świadomość naszych pogańsko-słowiańskich korzeni naznacza polską literaturę i tożsamość. Bywa – jak dowodzi – że słowiański mit grzęźnie w panslawistycznych lub nacjonalistyczno-faszystowskich pułapkach. Autorka tworzy nową, alternatywną opowieść o polskiej historii, literaturze i wyobraźni. Uświadamia nam, jak mocno tkwimy...

Autorka tworzy nową, alternatywną opowieść o polskiej historii, literaturze i wyobraźni. Uświadamia nam, jak mocno tkwimy w zamkniętym kręgu niższości i wyższości, który przeradza się w narodową figurę totalnej niemożności i wiecznej szarpaniny między Wschodem a Zachodem.

Niesamowita Słowiańszczyzna znalazła się w finałowej „siódemce” literackiej nagrody Nike 2007.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Koronczarka | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Gdybym przeczytała tę książkę kilka lat temu, może wzruszyłabym ramionami i powiedziała, że zbyt mocno poniosła autorkę dziwna niechęć do mitów, które tkwią w powszechnej świadomości Polaka i decydują o jego poczuciu tożsamości. Ale dziś nie sposób nie spostrzec, że zaplątane w naszej świadomości i gromadzone przez wieki doświadczenia w potwornej postaci kiczowatego "mesjanizmu lumpów" stają się osią naszego państwowego bytowania. Więc próba, w mojej ocenie bardzo udana, rozwikłania tych zaszłości, jest cenną diagnozą. Jak wyjść z tego stanu? Proste stwierdzenie, że od wieków ratował nas pozytywistyczny racjonalizm i pragmatyzm tym razem nie brzmi przekonująco, bo wydaje się, że znikł, umarł, przepadł. Z diagnozy Marii Janion nie wynika niestety, w jakich rejonach go szukać.

Jonasz | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Zbior esejow Marii Janion dotykakjacych szeregu kwesti i zwiazanych z mitolegia slowianskiej (a raczej jej ubogoscia); konfliktow pomiedzy chrzesciajanistwem grecko-biznatyjskimi, a lacinskim; o romantyzmie w ploskim wydaniu; wreszcie o postrzganiu Zachodu i Wschody, lub raczej o tkwieniu na pograniczu obu swiatow.
Ksiazka szczegolnie wazna w roku 1050 przejecia chrzescijanstwa lacinskiego, i wlaczenie Polski do niemieckiej (zachodniej) strefy wplywow. Propoganda jubileuszowa oparla sie na dosc dziwnej tezie, ze przyjecie lacinskiego chrzescijanstwa, wybawilo Polske przez orientalizacja ostatecznie rysyfikacja. Maria Janion pokazuje, ze problem jest barzdziej zlozony.

Ksiazka pomogla mi zrozumiec wspolczesna Polske, ktora widze z daleka.

książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2014-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2014

“NIESAMOWITA SŁOWIAŃSZCZYZNA” prof. Marii JANION

Listopad 2010 – luty 2011

[Przepisując poniższy tekst na komputer zamierzałem go przerobić, usystematyzować i uciekawić. Niestety, to mnie przerosło. Dzieło prof. Janion jest tak skondensowane, przy jednoczesnej wielowątkowości, że jedynym wyjściem jest przeczytać je samemu. Zostawiam pierwotny tekst bez zmian i polecam go jako zachętę do lektury ww dzieła
WG lipiec 2011]

Nim zadyszany, skutkiem zaborczego pochłaniania „Niesamowitej Słowiańszczyzny”, przystąpię do spisania pierwszych refleksji po ...

Viki | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Choć wstęp był obiecujący, to w ostatecznym rozrachunku niestety książka mnie rozczarowała. O ile bowiem Pierwszą część rzeczywiście można podciągnąć pod tytułową "Niesamowitą Słowiańszczyznę", to eseje z Części drugiej (może pomijając tylko dwa pierwsze) niebezpiecznie i w sposób mało estetyczny zahaczają o współczesną politykę Polski (do 2007 r.) i jej miejsce w Europie - do tego bez szerszego kontekstu w rzeczonej pozostałej Słowiańszczyźnie.

Na początku Autorka wskazuje na szczególne położenie naszego kraju, jak ironicznie określał je Sławomir Mrożek: na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu i jakie wiązały się z tym faktem konsekwencje. Stawia też pytanie, dlaczego tak niewiele wiemy o wierzeniach naszych słowiańskich pogańskich przodków. Świadczyć to może o brutalnym rugowaniu ich wiary i bezpardonowym wprowadzaniu chrześcijaństwa. Janion, podobnie zresztą jak Zdzisław Skrok i wielu innych historyków, uważa, że Mieszko I nie miał alternatywy i musiał przyjąć chrzest,...

ksanthippe | 2014-07-19

Niesamowity bełkot (po)nowoczesnej humanistyki. Co z tego, że poruszane tematy ciekawe, a niektóre spostrzeżenia naprawdę wartościowe, jeśli fragmentaryczne skakanie po tematach nie przynosi żadnych konkretnych wniosków? Ładny to przykład na to, jak do jednego wora można wrzucić setkę przeżuwanych stale a bezowocnie kwestii: nacjonalizm, postkolonializm, seksualność, płciowość, Żydów, teorię Innego, abjekty-pomioty Kristevy, itd. Tytułowa Słowiańszczyzna (w ujęciu romantyków głównie) jest tylko dodatkiem, bo jej jeszcze przez te wybitne teorie szerzej nie badano. Oczywiście w treści niezbędne są też nawiązania do polskiej polityki i literatury współczesnej. Ale okładka ładna - to plusik.

Marcin | 2013-07-14
Na półkach: Przeczytane, historia

W książce prof. Marii Janion kluczową jest kwestia tożsamości. Kim zatem są Słowianie i jakie jest ich prawdziwe dziedzictwo? Wydaje się, że u podstaw wielu przemyśleń autorki leży ukryte przekonanie o zafałszowaniu polskiej tożsamości przez rzymski katolicyzm. Niczego przecież nie wiemy o religii dawnych Słowian, a zerwanie z dawną tradycją i wprowadzenie chrześcijaństwa musiało być dla wyznawców pogaństwa przeżyciem niezwykle traumatycznym, całkowicie niszczącym ich dotychczasowe wyobrażenia o porządku świata. Z drugiej jednak strony możliwe jest, że około 870 roku Wiślanie przyjęli chrzest w obrządku wschodniosłowiańskim, a rebelia Masława (stłumiona przez Kazimierza Odnowiciela wespół w Jarosławem Mądrym) mogła być próbą przywrócenia tego właśnie, nie zaś pogańskiego porządku, jak wynika z powieści "Masław" Kraszewskiego, czy "Odnowiciel" Bunscha, gdzie Masław nosi miano Mojsława (w posłowiu autor zamieścił zresztą przekonujący wywód na temat takiego nazewnictwa). Okładkę zdobi...

marianna | 2013-04-02
Przeczytana: 2012 rok

Książka spotkała się z wieloma krytycznymi opiniami, np. Bielik-Robson (w "Żyj i pozwól żyć"). Zarzucano Janion tworzenie sobie eskapistycznego raju, mitycznej słowiańszczyzny. Dla mnie to ważny tekst dlatego, że pokazuje zmagania z polskością: Janion wykonuje tu pracę archeologiczną. Do przeczytania w kontekście całokształtu projektu Janion. Jeśli ma to być Wasze jedyne źródło wiedzy o Słowiańszczyźnie, to nie :)

-M-R- | 2013-03-10

Znakomita! Wydawało mi się, że po wszystkich lekcjach języka polskiego, historii i niezliczonych własnych poszukiwaniach dobrze orientowałem się w niuansach polskiej tożsamości. Ta książka uświadomiła mi, że można jeszcze coś w tej materii wycisnąć. Poza tym, jak zwykle w przypadku tego typu publikacjach bywa, po lekturze miałem listę następnych pozycji do przeczytania. Zdecydowanie polecam!

yootsuu | 2016-12-26
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Maria Janion, prawdziwe guru polskiej humanistyki, o studentach filologii polskiej nie wspominając!, obchodziła w Wigilię 90. urodziny. piękny wiek osoby niezwykle mądrej, ważącej słowa, dzielącej się swoją przenikliwością, bystrością umysłu i wnioskami z nieprzerwanej obserwacji polskiego społeczeństwa.

romantyzm to klątwa, którą rzucono na nas dawno temu, i która zdaje się nie mieć terminu ważności. należy zdawać sobie z tego sprawę, gdy zewsząd bombarduje się nas hasłami, mającymi korzenie w mesjanizmie, gdy powraca się do leksyki i retoryki sprzed lat, kierując odbiorcami w jednym słusznym kierunku.

'Niesamowita Słowiańszczyzna' rozlicza się z naszą słowiańską tożsamością przez pryzmat romantyzmu, który całkowicie ją stłumił i zdusił. to pouczająca i, mimo tematyki, przyjemna lektura, bo podzielona na krótkie artykuły-wykłady.

lajt | 2010-06-10

Książka bardzo dobra, ale brak jej konkluzji, trochę pourywane szkice o kulturze, historii. Jednakoż można ją traktować jak eseje dotyczące wielu ważnych spraw dotyczących Polski.