Portret nieobecnej

Muza
2006-01-01
2006-01-01
9788373198289

Rozczarowałam się ta książką porównując treść z opisem. Pomysł owszem, ciekawy, jednak wykonanie już słabsze. Czyta się lekko, ale czytając ma się wrażenie, że wszystko w tej książce jest "lekkie", wszystko dzieje się szybko, zbyt szybko. I zbyt łatwo. Miałam wręcz wrażenie, że opisywane sytuacje są po prostu "naciągane". Można nad tą powieścią nieco podumać, można interpretować zakończenie w wieloraki sposób, jednakże w moim odczuciu pozycja ta jest po prostu słaba, jakby niedopracowana. Jak gdyby autor chciał ją jak najszybciej zakończyć. Mimo wszystko jednak polecam jako lekką rozrywkę na jeden wieczór.

Stephane Jougla - francuski pisarz i jego powieść, którą najlepiej chyba opisuje słowo "dziwna". Ma w sobie coś, co każe zastanowić się nad kilkoma problemami: poczuciem własnej wartości, odrębnością osobowości, zależnością od innych osób. Sama fabuła wydaje się trochę przekombinowana, ale to chyba taka konwencja.
Książka przypomina mi momentami trochę powieści Borisa Viana (filodendron),a akcja trochę twórczość G.Musso czy Marca Levy'ego. Nie wiem czy to przypadek, ale wszyscy ci panowie są Francuzami (zastanawiające). W każdym razie była to miła odskocznia od zwykłych książek obyczajowych - takie trochę zanurzenie w absurdalnym świecie. Nie polecam, jeśli nie lubi się eksperymentów literackich.

Książka przypomina mi momentami trochę powieści Borisa...

Spodziewałam się czegoś lepszego po tej książce, z opisu wydawała się ciekawa, ale niestety zawiodłam się.

najpierw skradziona tożsamość, potem schizofreniczna osobowość,na końcu rozdwojenie jaźni- to skojarzenie, pojawiające się w mojej głowie w trakcie czytania tej książki.Na końcu pojawia się jednak pytanie- czyja?
Warto:)

Warto:)

Nie zachwyciła mnie ta książka. Była jakaś dziwna. Szczerze to w ogóle mi się nie podobała. Dziwi mnie to, że mąż Madeleine wziął Marie za swoją żonę. Że się nie kapną, że to nie ona. Jak dla mnie to dziwne, nawet jak na książkę. ;/

Ciekawa koncepcja
Książkę można wygrać w konkursie

(http://luincaerherbata.blogspot.com/)

Ciekawa koncepcja
Książkę można wygrać w konkursie

(http://luincaerherbata.blogspot.com/)

Po opisie sądziłam że to przyjemna książka na jeden wieczór - bardzo się myliłam. Nudna, napisana w dość specyficzny sposób, który osobiście nie przypadł mi do gustu. Historia dość poplątana. Nie polecam.

Bardzo wciągające opisy odczuć i miejsc. Chybotliwa jaźń głównej bohaterki, podatna na sterowanie życiem przez innych, znalazła swoje miejsce przeobrażając się w swoje przeciwieństwo, niestety jako ostatnia metamorfoza w życiu Marie.

Książka ciekawa, dobrze się ją czyta. Skłania do refleksji: Czy byłbyś gotowy wyrzec się własnego życia, by stać się kimś innym?

• Różne
  • Seria Galeria
  • # 52 książki 2012
  • 52 - 2012
  • 2000-2010

Dodaj cytat z książki Portret nieobecnej