Portret nieobecnej

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
9788373198289

Marie poznajemy przy pracy, kiedy sama otwiera sobie drzwi do mieszkania, które ma obejrzeć i zinwentaryzować jako agentka biura nieruchomości. Właścicielką tego mieszkania przeznaczonego do sprzedaży jest pewna sławna osoba, która, mamy wrażenie, właśnie wyszła, jakby w pośpiechu, albo tylko na chwilę. Na stole jest niedokończona kolacja, w sypialni rozesłane łóżko, w powietrzu unosi się jeszcze woń perfum właścicielki. Marie zaczyna wprawdzie swoją pracę, ale szybko porzuca wymierzanie pomieszczeń i delektuje się pozostawionym posiłkiem, by następnie zdrzemnąć się w łóżku właścicielki. Budzi się trochę zawstydzona i spanikowana, ktoś przecież może przyłapać ją na oczywistym uchybieniu zawodowym. Zamiast ubrać się i wyjść Marie zadomawia się w nieswoim mieszkaniu na dobre. Odbiera telefony, wychodzi po zakupy, oswaja nie tylko nową przestrzeń, ale i kota właścicielki. Dowiaduje się, że posiadaczka tego lokum ma na imię Madeleine i jest znaną aktorką. Nadchodzi wreszcie nieunikniony moment spotkania z rodziną, narzeczonym i przyjaciółmi tajemniczej aktorki. Marie jest przerażona i pewna, że zostanie przez nich zdemaskowana, ale nie dochodzi do tego. Wszyscy biorą ją za Madeleine. Dlaczego?!

Gosia | 2015-04-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Stephane Jougla - francuski pisarz i jego powieść, którą najlepiej chyba opisuje słowo "dziwna". Ma w sobie coś, co każe zastanowić się nad kilkoma problemami: poczuciem własnej wartości, odrębnością osobowości, zależnością od innych osób. Sama fabuła wydaje się trochę przekombinowana, ale to chyba taka konwencja.
Książka przypomina mi momentami trochę powieści Borisa Viana (filodendron), a akcja trochę twórczość G.Musso czy Marca Levy'ego. Nie wiem czy to przypadek, ale wszyscy ci panowie są Francuzami (zastanawiające). W każdym razie była to miła odskocznia od zwykłych książek obyczajowych - takie trochę zanurzenie w absurdalnym świecie. Nie polecam, jeśli nie lubi się eksperymentów literackich.

| 2013-11-25

Czytając zapowiedź tej książki spodziewałam się lekkiej, miłej lektury, ot historia kobiety, która na krótką chwilę postanawia wkraść się w tożsamość innej kobiety..
Niestety podczas czytania książka rozczarowywała mnie z każdą kolejną stroną, jeśli miałabym powiedzieć kilka słów o tej książce, użyłabym stwierdzenia dziwna, niezrozumiała, nieprzemyślana.
Wywołuje ona u mnie mieszane uczucia, z jednej strony jest to pewna fascynacja, fakt, iż inna kobieta wkrada się w cudze życie, z drugiej jednak strony, jest też pewna doza niedorzeczności, czy można tak po prostu stać się kimś innym?? Kontrowersja, ale polecam.

qradomowa | 2014-01-05
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Bardzo wciągające opisy odczuć i miejsc. Chybotliwa jaźń głównej bohaterki, podatna na sterowanie życiem przez innych, znalazła swoje miejsce przeobrażając się w swoje przeciwieństwo, niestety jako ostatnia metamorfoza w życiu Marie.

Alannada | 2012-03-28

Ciekawa koncepcja
Książkę można wygrać w konkursie

(http://luincaerherbata.blogspot.com/)

Liwia | 2010-05-08
Przeczytana: 23 maja 2010

Nie zachwyciła mnie ta książka. Była jakaś dziwna. Szczerze to w ogóle mi się nie podobała. Dziwi mnie to, że mąż Madeleine wziął Marie za swoją żonę. Że się nie kapną, że to nie ona. Jak dla mnie to dziwne, nawet jak na książkę. ;/

manfred | 2011-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2011

najpierw skradziona tożsamość, potem schizofreniczna osobowość,na końcu rozdwojenie jaźni- to skojarzenie, pojawiające się w mojej głowie w trakcie czytania tej książki.Na końcu pojawia się jednak pytanie- czyja?
Warto:)

Floire | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012

Po opisie sądziłam że to przyjemna książka na jeden wieczór - bardzo się myliłam. Nudna, napisana w dość specyficzny sposób, który osobiście nie przypadł mi do gustu. Historia dość poplątana. Nie polecam.

Kata | 2014-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2014

Książka ciekawa, dobrze się ją czyta. Skłania do refleksji: Czy byłbyś gotowy wyrzec się własnego życia, by stać się kimś innym?

Marta86 | 2012-09-30

Spodziewałam się czegoś lepszego po tej książce, z opisu wydawała się ciekawa, ale niestety zawiodłam się.

amina | 2016-11-17