savoir vivre
poradniki
Aleksandra Wilk

Kim jest współczesna dama? Nie każdy wychował się w pałacu, ale od każdego świat wymaga odpowiednich zachowań. Ktoś powie, że mamy XXI wiek, czas e-maili i SMS-ów, że epoka sztywnej etykiety przeminęła. A jednak wciąż natrafiamy na sytuacje, nawet w sieci, w których po prostu trzeba się umieć zachować. Odpowiednio przywitać, złożyć życzenia, dobrać prezent do okoliczności, wiedzieć co...

Kim jest współczesna dama?

Nie każdy wychował się w pałacu, ale od każdego świat wymaga odpowiednich zachowań. Ktoś powie, że mamy XXI wiek, czas e-maili i SMS-ów, że epoka sztywnej etykiety przeminęła. A jednak wciąż natrafiamy na sytuacje, nawet w sieci, w których po prostu trzeba się umieć zachować. Odpowiednio przywitać, złożyć życzenia, dobrać prezent do okoliczności, wiedzieć co powiedzieć idąc na rozmowę o pracę.

Jeśli na ważnej kolacji nie odłożymy odpowiednio sztućców lub nie będziemy potrafili właściwie zachować się w pracy, możemy stracić coś ważnego i poczuć co najmniej wstyd. Podobnie jest z modą. Owszem, mini jest piękne, ale nie przystoi każdemu i nie w każdych okolicznościach. A kapelusz… Tak, jest trendy, ale czy wiesz kiedy kapelusza nosić nie wypada? Współczesny świat, mimo kosmicznych zmian, jakie dała nam technika, wciąż nie pozwala na nieodpowiednie zachowania.

Obecnie kobieta powinna wiedzieć jak poruszać się w meandrach technologii, umieć swobodnie porozmawiać zarówno z pracownikiem jak i szefem, odpowiednio zachować się na randce, przyjęciu weselnym czy w hotelu. Pamiętajcie, damą nie trzeba się urodzić. Damą można zostać.

Wyjazdy integracyjne, delegacje, służbowe kolacje, podróże i specjalne zasady jakie obowiązują w samolotach czy nowych szybkich pociągach – wszystko to wciąż próbujemy przyswoić, ale idzie nam to opornie. Kobiety wywróciły swój świat do góry nogami i teraz… gubią się przy płaceniu za kolację na pierwszej randce! Wszyscy zwariowaliśmy na punkcie fitnessu, ale tylko intuicyjnie sprawdzamy czym wypada pochwalić się w mediach społecznościowych, a co będzie uznane za faux pas.

Jak pozostać nią w relacji z mężczyzną, dziećmi i koleżankami? Gdzie szukać pewności siebie? Jak dbać o siebie i pozwalać sobie na odrobinę przyjemności, nie wychodząc jednocześnie z roli damy?

Oto przystępny i wyczerpujący przewodnik po świecie współczesnej etykiety.

Przewodniczką po zasadach savoir vivre’u będzie ekspertka od etykiety, znana z programu TVN Projekt Lady – dr Irena Kamińska-Radomska, a pytania zadawać będzie znana i ceniona dziennikarka, Agnieszka Prokopowicz.

źródło opisu: http://www.empik.com/jak-zostac-dama-prokopowicz-a...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/jak-zostac-dama-prokopowicz-a...»

Joanna | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Podeszłam do książki ze sporym entuzjazmem, ale nieco się rozczarowałam. W rozdziale o organizowaniu przyjęcia książka jest nieco oderwana od rzeczywistości. Myślę, że zwykły zjadacz chleba nie organizuje takich domowych bankietów. Rozumiem jednak idee omówienia owego aspektu. Nadto, autorki zaznaczają na każdym kroku, że pieniądze nie są wyznacznikiem bycia damą. Tutaj się zgadzam, bo w istocie nie są. Niestety, czytając książkę odnosi się czasami nieco inne wrażenie... Na przykład rozdział o plaży dotyczący jedzenia na kocu: dama powinna wrócić na obiad do restauracji (tzn. nie powinna zbyt dużo jedzenia ze sobą zabierać), ale "jeśli jednak koniecznie chcesz zabrać ze sobą jedzenie, to...". No cóż, jeżeli dama nie ma pieniędzy na kolejny posiłek w restauracji, to chyba nie powinna się głodzić. Stwierdzenie "jeśli jednak koniecznie chcesz" ewidentnie pokazuje, że autorki chyba nie do końca wierzą w to, że pieniądze nie są wyznacznikiem i sugerują, że dama powinna je posiadać, aby...

Mylengrave | 2017-09-06
Na półkach: Przeczytane, Uroda, Moda
Przeczytana: 10 lipca 2017

Przyjemnie się czytało, zwłaszcza, że obie autorki to osoby, które cenię i znam z innych dokonań.

Zacznę od tego, że książka wydania jest przecudownie, papier pachnie, jest bielutki, okładka twarda, przyjemna, kartki przewraca się bez problemu. Układ graficzny w środku także nienaganny, jestem zachwycona.

Czytało się szybko, myślę, że godzina wystarczy na przeczytanie wszystkiego od deski do deski.
Niektóre z rad nie są dla każdego, mnie osobiście nie przydadzą się rady dotyczące przyjęć, bo ich zwyczajnie nie wydaję, zawsze spotykam się ze znajomymi na mieście, pewnie jest to związane z tym, że nie gotuję.
To samo z rozmową o pracę, nie wszystkie rady są dla każdego, jestem programistką i gdybym na rozmowę o pracę poszła ubrana jak zaleca autorka, raczej nie zostałabym przyjęta, a już na pewno wzbudziłabym ubaw rekruterek.

Rady są prawdziwe, ponadczasowe i myślę sobie, że większość faktycznie czyni z nas damy. Co do niektórych mam wątpliwości, ale zazwyczaj drobne, co to...

JJ30081 | 2017-09-30
Przeczytana: 28 września 2017