Pociecha natury

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Oto dziesięć nowel, które dotykają kwestii równowagi żywiołów oraz rządzącym człowiekiem sil tych zewnętrznych i tych wewnętrznych. W tej niezwykle oszczędnej, ale poruszającej prozie widzimy życie ludzi pragnących spełnienia, chociaż ścieżki do tego wiodące są niezwykle kręte. Jest tu między innymi historia kobiety, której miłość do kota daje więcej radości niż wszelkie związki z ludźmi

Angelika | 2014-01-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Wszelkie krótkie formy literackie do tej pory rzadko kiedy mnie poruszały. Zazwyczaj potrzebowałam więcej czasu, aby poznać i polubić lub znienawidzić bohaterów i zatopić się w ich świat. Patrząc na grubości niektórych obecnych bestsellerów mam wrażenie, że nie jestem w tym odosobniona. I stało się, a raczej stała się „Pociecha natury” Valerie Martin. Ta cieniutka książeczka to zbiór dziesięciu nowel, rodzaju literackiego zaniedbanego przeze mnie chyba od czasów „Janka muzykanta” i był to na pewno błąd. Już pierwsza nowela, od tytułu której nazwany został cały zbiór otworzyła we mnie drzwi, przez które wpuściłam wszystkie niesamowite emocje i uczucia płynące ze słów Martin.

Nietrudno znaleźć element łączący wszystkie dziesięć dzieł; są nimi zwierzęta i to najczęściej martwe bądź uśmiercane. Czyżby były one symbolem naszego odejścia od natury, instynktów? A może tak negatywie kojarzące się...

Dzwiedziu | 2016-05-15
Ratia | 2015-02-28