Komedie wybrane

Żaby

źródło opisu: Spis treści

źródło okładki: google

Grot | 2016-09-21

Należy pochwalić redakcje za interesujący wstęp ukazujący genezę powstania utworów Arystofanesa. Gdyby nie to, a także przypisy książka byłaby mało zrozumiała dla współczesnego czytelnika.

Treściowo są to komedie o charakterze antywojennym, demaskujące machlojki polityków, krytykujące demokrację ateńską, greckie pieniactwo. I przede wszystkim jest tu zawarte spore poczucie humoru cechujące utwory o zaskakującej treści , jak np. „Bojomira” , gdzie kobiety postanawiają wymusić na mężach pokój, grożąc, iż zaprzestaną uprawiać z nimi seksu, jeśli mężczyźni będą dalej toczyć wojny...

Poczucie humoru Arystofanesa jest bezpośrednie, nierzadko wulgarne („Kocur mu z dachu nafajdał do gęby”). Z książki dowiadujemy się jak karani byli w starożytności cudzołożnicy przyłapani na gorącym uczynku – ów nicpoń był, tu cytat - „rżnięty w zadek”... Arystofanes otwarcie obnaża stosunki społeczne, czym wydaje się być taką wcześniejszą, grecką wersją (pierwowzorem?) rosyjskiego Gogola.

Generalnie...

goskrzys | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

O ile antyczne tragedie są do dzisiaj aktualne w swoich przesłaniach, o tyle komedie z upływem kolejnych stuleci tracą wiele ze swojego uroku i wartości. Widać to wyraźnie na przykładzie Arystofanesa, twórcy, któremu w końcu wielkości odmówić nie można. Chociaż wydawca tego zbioru mocno się postarał, aby możliwie jak najbardziej przybliżyć czytelnikowi zamiary autora, uczynić zrozumiałymi aluzje do współczesnych komediopisarzowi postaci, mimo wszystko nie mają one już zupełnie pazura, którym mogły się poszczycić w swoich czasach.

Na kim bowiem dzisiaj zrobi wrażenie poetycki pojedynek w piekle między Ajschylosem i Eurypidesem? Kto odnajdzie się w krytyce zamiłowań starożytnych Ateńczyków do procesów sądowych? Dzisiaj można to odczytywać jako interesujące świadectwo ówczesnych realiów życiowych i społecznych, ale, niestety, nic więcej. Jeszcze utwory o wydźwięku antywojennym, szczególnie "Bojomira" z pomysłowym protestem kobiet przeciwko wojującym mężom, mogą znaleźć zastosowanie...

Anna | 2016-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, BKPiO