Pieśni Osjana

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
The poems of Ossian

Inne wydania

Oryginalna, jak sądzono, poezja ludów Północy, bard Osjan -autor cyklu pieśni, oraz opiewana przez niego tajemnicza i groźna kraina Morwenu zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Niewidomy harfiarz Osjan, poeta-wieszcz, wojownik i piewca wolności, został uznany za ?północnego Homera , zaś jego twórczość za źródło inspiracji dla literatury romantycznej

maszynistaGrot | 2017-06-14

Dość tajemniczy utwór, gdyż nie wiadomo do końca kto jest autorem „Pieśni Osjana”. Macpherson jedynie zredagował te celtyckie mity w późniejszym czasie.

Całość to zbiór legendarnych opowiadań, sławiących dokonania słynnego wojownika. Nastrój jest wzniosły, w stylistyce średniowiecznych romansów rycerskich, charakteryzujący się wyrafinowaniem literackim np. „Dam córkę najpiękniejszą z dziewic, jakie wzdychają śnieżnymi piersiami”. Czasami jednak to brzmi dość infantylnie, jak w przypadku gdy wojna została wypowiedziana jedynie z przyczyny odmówienia królowi pięknej dziewczyny z innego królestwa.

Zdarzają się wyśmienite przemyślenia: „Szczęśliwy, kto umiera za młodu, kiedy go otacza sława...”. Niestety takich intrygujących fragmentów jest zdecydowanie za mało jak na tak słynny poemat. Palców jednej ręki starczyłoby na ich wyliczenie.

Największym minusem zdaje się jednak nieprzejrzystość, nieskładność, niekompletność opowiadań. Na szczęście przed każdym rozdziałem jest jego...

Goszka | 2015-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 13 stycznia 2015

Tego się nie da czytać. Próbowałam, więc wiem co mówię. Nie zrozumiałam zupełnie nic. Może jestem głupia, ale wolę myśleć, że to wina Macphersona. Ilość nazw własnych czyni tę lekturę niemożliwą do ogarnięcia. Starałam się bardzo, poległam.

Lenkaite | 2013-02-05
Przeczytana: grudzień 2007

Doskonała mistyfikacja:>>> to właśnie mnie przypadło zrobienie z niej notatek; możliwa do ćwierć-zrozumienia jedynie po znieczuleniu i rozmyciu otaczającej rzeczywistości:>>>

Anna | 2014-06-01

Zapamiętane głównie dzięki fascynującemu wstępowi z BN-ki.

Anna | 2016-10-29
Przeczytana: 1981 rok