Le Poison d'amour

flairnette

Gosia | 2017-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 15 czerwca 2017

Z tym pisarzem spotkałam się już kilka razy. Nigdy się nie zawiodłam.
Eric-Emmanuel Schmitt - mistrz małej formy tym razem w swojej książce zrobił ukłon w stronę wielkiego Szekspira i na kanwie słynnego dramatu "Romeo i Julia" opowiedział historię przyjaźni czterech współczesnych paryskich nastolatek.
W czasie wchodzenia w dorosłość, odkrywania swojej kobiecości doświadczają one wielu gwałtownych uczuć. Przyjdzie im przeżyć rozczarowanie miłosne, zmierzyć się z rozstaniem rodziców, doświadczyć pierwszego seksu. Wszystko przeżywają głęboko i są dobrymi obserwatorami życia i dorosłych.
Ich przyjaźń wydaje się prawdziwym oparciem. Jednak i w niej zaczynają się pojawiać pierwsze pęknięcia, tarcia i tajemnice, zazdrość i zawiść.
Dramatyczne i nieoczekiwane zakończenie.
Piękna i interesująca literacka miniatura. Wielbiciele pisarze powinni być usatysfakcjonowani.

_fantasquemagorie_ | 2016-05-07
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie, 2016
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

"Zazdrośnice" to moje trzecie spotkanie ze Schmittem. Zupełnie świadome, bo dwa poprzednie mogę zaliczyć do całkiem udanych. Moszczę się więc w fotelu, otwieram książkę, przystępuję do lektury i... "co ja paczę?".

"Przebieram się, maluję, jestem najszczęśliwszą z dziewczyn, bo zaraz spotkam się ze swoją paczką, przebieram się, perfumuję, przebieram się, przebieram się, maluję się, wychodzę, wracam biegiem do swojego pokoju, przebieram się, czeszę się, przebieram się, przebieram się i wybucham płaczem: jestem zbyt brzydka, zostaję w domu! Nikt nigdy nie wycierpiał tyle, co ja... Dławiąc się łzami, sprawdzam komórkę, żeby zobaczyć, czy moje przyjaciółki się niepokoją. Nic. Zero wiadomości. Nikt za mną nie tęskni. Nagle postanawiam połknąć opakowanie środków nasennych. (...) Już mam pochłonąć zabójczy koktajl, gdy przypominam sobie okropny tydzień spędzony zeszłej zimy w szpitalu i rezygnuję. Poprzednia próba samobójcza wyleczyła mnie z samobójstw: bardzo źle ją zniosłam. Zamiast się...

Joanna | 2016-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Przepiękna książka będąca ukłonem literackim Erica - Emmanuela Schmitta w stronę twórczości Williama Szekspira w jego jubileuszowym roku .
" Zazdrośnice" to w moim odczuciu współczesna, zmodyfikowana wersja dramatu " Romeo i Julia". W treści książki bohaterki żywo interesują się wystawianą w szkole sztuką, a dwie z nich obsadzone zostają w głównych rolach , co z kolei niesie za sobą nieobliczalne konsekwencje.
Świetnie odmalowany świat paryskich nastolatek, czterech nierozłącznych przyjaciółek, które swoją dozgonną przyjaźń przypieczętowały zawieszeniem kłódki na moście Sekwany Pont des Arts.
Prowadzone przez dziewczęta pamiętniki, targające nimi silne emocje, sprzeczne uczucia od radości do smutku po zazdrość, kłamstwo i złość. W tle poruszane zostają problemy stałości związków dorosłych, rozstań rodziców, bohaterki ujawniają szereg ciekawych spostrzeżeń na ten temat.
Interesująca lektura, zabawna humorem, lekka a jednak zmuszająca do przemyśleń z nieoczekiwanym dramatycznym...

Kiwi_Agnik | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Lekka, a jednak poważna.
Krótka, a jednak głęboka.

O burzliwych emocjach, zauroczeniach, młodzieńczym buncie i dorastaniu.

Takie "czytadełeczko", które warto poznać, idealne do przeczytania przy kawie.

_____ | 2017-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2017

Zazdrość to uczucie niszczące, które siedzi w każdym z nas. Odgrywa ona coraz większą rolę w relacjach ludzkich często prowadząc do wielkich katastrof, które potem mają nieodwracalny skutek. Wyróżniamy jeszcze dobrą zazdrość, która sprawia, że cieszymy się wraz z kimś z jego sukcesu. Jest to zdecydowanie mniej spotykane, skądinąd żyjemy w czasach, w których wyścig szczurów jest na porządku dziennym.

Trudno mi ocenić, czy ‘Zazdrośnice’ to niezbyt nieudana powieść Schmitta, czy po prostu przeczytałam już za dużo jego książek w nieco krótkim odstępie czasu i teraz czuje przesyt. Skłaniam się ku temu, że obydwa stwierdzenia są zgodne z prawdą. Powieść zawiera uniwersalne prawdy o życiu i pokazuje ciemną stronę człowieka, choć z drugiej strony napisana jest w nieco nużący sposób a samo zakończenie (jak na Schmitta) wydało mi się trochę naciągane, melodramatyczne i przesadzone. Autor znany jest ze swoich rozmyślań oraz ze snucia licznych metafor. Jak dotąd każda jego książka była dla...

Arlet | 2017-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Od dłuższego czasu było mi nie po drodze z twórczością Schmitta. Jednak zaczytując się w "Zazdrośnicach" poczułam się znowu jak w domu. Uwielbiam tego autora, kocham go! Jest jak bezpieczna przystań na morzu chłamu, do której zawsze można wrócić i poczuć ogromną satysfakcję z czytania. Jego trafna ocena świata, to jak go przedstawia, to jak potrafi zaskoczyć i poruszyć, czasami najprostszymi rzeczami...są nie do podrobienia.
"Zazdrośnice" to krótki utwór napisany w formie fragmentów pamietników czterech nastoletnich przyjaciółek. Każda z nich jest inna, a łączy je więź, którą uważają za nierozerwalną. Czy przyjaźń, która się rozpada w ogóle była prawdziwa? Co ją niszczy bardziej - zazdrość, a może sama miłość?
Schmitt opowiada o trudnym etapie pożegnania dziedziństwa i wchodzeniu w dorosłość, o tym, że nigdy nie poznajemy drugiej osoby całkowicie, o uczuciach rozdzierających duszę, także o depresji.
Książka niesamowicie mnie zaskoczyła i poruszyła. Nie spodziewałam się takiego...

CuriousSoul | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

E. E. Schmitt po raz kolejny prezentuje całą paletę barw ludzkich wad i przywar.
Jednak w przypadku "Zazdrośnic", czyni to w sposób drastyczny.
Spłata losy głównych bohaterek z historią Romea i Julii. Pokazuje nam, że nawet obecnie ważą się wokół nas losy Romeów i Julii, by niejednokrotnie znaleźć swój tragiczny koniec. Ukazuje destrukcyjną siłę kłamstwa oraz oczyszczającą przebaczenia i prawdy.
Pomimo iż wydaje się, że dobrze znamy najbliższe nam osoby, to " w każdej znanej osobie czai się obcy, gotowy w każdej chwili wyskoczyć".

Anna | 2018-11-24
Na półkach: Przeczytane, 2018 r.

Początek zapowiadał ciekawą historię o wrażliwych, dorastających dziewczynach. Później w fabułę powoli wkradał się chaos. Nie rozróżniałam piszących w pamiętnikach nastolatek. Cytaty z Szekspira, zamiast dopełniać treść, w mojej opinii niepotrzebnie ją przerywały i spłycały, by w ogólnym rozrachunku nie mieć aż tak wielkiego wpływu na akcję.

Pojawił się ciekawy wątek korespondencji z chłopakiem i rozwodu, ale to tyle. Większość problemów poruszonych w "Zazdrośnicach" raziło mnie powierzchownością - tak rzadką u autora, który w wielu opowiadaniach dał się poznać jako wnikliwy ilustrator wydarzeń i ludzkich przeżyć.

Nie tak dawno sama byłam nastolatką i nie do końca utożsamiam się z bohatekami tej lektury, ale to pewnie kwestia indywidualnego podejścia. Pisanie z kobiecej perspektywy, w dodatku tak młodych postaci, musiało sprawić mężczyźnie niejaką trudność (co widać).

Zainteresowało mnie to, że za ciążę jednej z postaci winiono jej chłopaka-rówieśnika, jako że niby na nim...

Muminka | 2016-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Nastoletnie dziewczęce przyjaźnie mają być na zawsze. Wiadomo, że kochankowie przychodzą i odchodzą, ale przyjaźń jest najtrwalszym związkiem.
E.E.Schmitt pokusił się zgłębić świat odległy od niego o miliony loat świetlnych. Bohaterkami uczynił cztery szesnastolatki, które intensywnie przeżywają swoje dorastanie, pierwsze miłości, wzloty i upadki. Zręczny zabieg, by o wydarzeniach opowiadać przez cztery pamiętniki pozwala czytelnikom spojrzeć na daną sytuację z kilku perspektyw.
Oczywiście egzaltowanie panienek, egocentryzm młodości i kategoryczność osądów mogą wzbudzić u czytelnika politowanie lub nawet irytację, ale czyż nie oznacza to, że autor wspaniale zgłębił tajniki duszy nastolatek?
Anoushka, Colombe, Julia i Raphaella od lat się przyjażnią. gdy kończą się wakacje, Julia twierdzi, zę w Anglii straciła dziewictwo z niejakim Terence'em. Od tej pory cztery dawne przyjaciółki zaczynają ze sobą rywalizować. Też chcą stracić wianek. A w planach jest szkolne przedstawienie...

zosia_bm | 2016-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Kupując książkę Erica Emanuela Smitta nie wiem dlaczego, ale spodziewałam się innej treści. Zaskoczenie, początkowo lekkie rozczarowanie. Jednak z każdą stroną otrzymywałam inną porcję emocji. Opowieść o przyjaźni czterech nastolatek, na podstawie pisanych przez nie pamiętników.. Przyjaźni, ale czy na pewno ? W relacjach między dziewczynami pojawiają się bardzo różne odcienie: troska, tęsknota za sobą, chęć wspólnego przebywania; ale też zazdrość, intrygi, ocenianie w tym negatywnym odcieniu. Przyjaźń deklaratywna, póki nie wymaga tolerancji i poświęcenia siebie. Przyjaźń, która kończy się tragicznie. Historia tym bardziej poruszająca, że dramat młodych ludzi toczy się na oczach dorosłych, którzy nie zadają sobie trudu zagłębienia się w emocje, przeżycia i wchodzenia w dorosłe młodziutkich ludzi.. Skondensowany obraz świata ludzi, ludzi skupionych przede wszystkim na sobie.
Krótka opowieść, na jedno dłuższe „posiedzenie przy książce”. Napisana prosto, lekko a zarazem z bardzo ...