Sekretnik

literatura młodzieżowa
Egmont Polska
2016-09-14
2016-09-14

Chciałabym polecić książkę Ewy Nowak "Sekretnik". Tylko dla dziewczyn. "Sekretnik" jest to zbiór odpowiedzi jak rozwiązać niektóre trudności, problemy, które pojawiają się w życiu prawie każdej nastolatki. Autorka podpowiada jak znaleźć chłopaka, zaakceptować siebie czy przestać się bać zmian? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tym poradniku.

Wzięłam bo czemu nie.

Na wstępie dodam, że jedna albo dwie rady, były bardzo pomocne, lecz...

Reszta była do bani. Zastanawia mnie fakt, jaki przekaz ona niesie i niby jakie sekrety ma skrywać.

Plus za okładkę i ogólny wygląd.

Minusów nie napiszę, bo byłoby ich za dużo

Wzięłam bo czemu nie.

Na wstępie dodam, że jedna albo dwie rady, były bardzo pomocne, lecz...

Plus za okładkę i ogólny wygląd.

Minusów nie napiszę, bo byłoby ich za dużo

Ewa Nowak, polska pisarka i publicystka. Autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży.

Ostatnia książka, którą wydała to poradnik pt."Sekretnik" dla nastolatek borykających się z problemami zarówno w sferze szkolnej, domowej, ale także uczuciowej. W książce można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

Powodem dla którego zdecydowałam się przeczytać tę książkę była ciekawość dotycząca odpowiedzi na pytania zawarte w tej opowieści. Niestety zawiodłam się odpowiedzi były banalne, nic nowego nie wniosły w moje życie. Autorka proponuje rozwiązania problemów, w taki sam sposób jak KAŻDY DOROSŁY człowiek. Jako nastolatka rozumiałam problemy ukazane w powieści, ale w ogóle nie rozumiałam odpowiedzi, my młodzi ludzie potrzebujemy odpowiedzi jasnych i otwartych, a nie psychologicznych wywodów. Czytając tę książę miałam wrażenie, że jestem w gabinecie terapeutycznym. Jedynym plusem tej książki jest ciekawy tytuł, okładka oraz treść pytań zawartych w książce.

Osobiście jest mi trudno powiedzieć czy polecam tę książkę czy nie, gdyż ja w swoim prywatnym życiu nie mam takich problemów, być może osoba borykająca się z takimi dylematami znajdzie tam odpowiedź na nurtujące ją pytania.
Natalia, lat 16
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Powodem dla którego zdecydowałam się...

Wydaje się, że Ewa Nowak rozumie problemy z jakimi borykają się nastolatki jak nikt inny. Zazwyczaj opisuje je w fascynujących powieściach. Tym razem jednak zbiera je w całość, analizuje, doradza i pociesza. I tak otrzymujemy "Sekretnik", książkę przeznaczoną tylko dla dziewczyn.
Autorka stworzyła ponad dwadzieścia rozdziałów. Każdy z nich stanowi osobny problem. Punktem wyjścia jest zawsze list nastolatki, która szuka pomocy. Potem następuje analiza i próba przedstawienia wyjścia z opisanego kłopotu. Każda część zawiera zabawne rysunki, które mają dopełnić całość. Na koniec, Stara Żółwica udziela Rady- czyli zamyka w jednym zdaniu tę najważniejszą myśl.
Opisywane są sprawy, które mogą być trudne dla młodych dziewczyn jak np. te dotyczące wyglądu, przyjaźni, nieodwzajemnionej miłości czy też relacji z rodzicami. Nie brak również tematów bardzo poważnych jak np. molestowanie.
Autorka nie chce by traktować tę książkę jak poradnik. Ma ona stać się "przyjaciółką", do której można zwrócić się o każdej porze dnia i nocy.

Całość jest na prawdę bardzo ciekawie napisana. Myślę, że każda z dziewcząt znajdzie tu coś dla siebie. Ewa Nowak wszystko opisuje niezwykle lekko. I choć często wprowadza trochę humoru i ironii, to nie bagatelizuje problemów nastolatek, nie umniejsza ich wagi, czyni wręcz przeciwnie. Podkreśla, że dana sprawa może być kłopotem, ale nie jest sytuacją bez wyjścia. Trzeba tylko spojrzeć na nią pod innym kątem.
Ta lektura jest doskonałym prezentem dla dorastającej, młodej kobiety. Dzięki niej dziewczyny mogą poczuć się normalnie we własnej skórze. Okazuje się ze problemy z którymi się borykały, nie są aż tak wyjątkowe i można im zaradzić. Nawet ja, dwadzieścia lat starsza od potencjalnych czytelniczek, odnalazłam w książce wiele kwestii, które kiedyś bardzo mnie męczyły. Wygląda na to, że pewne rzeczy mimo upływu czasu, zmiany pokoleniowej , nie zmieniają się.
"Sekretnik" może być na prawdę wielką pomocą w tym trudnym dla wszystkich okresie dojrzewania.

Polecam !!

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com

NAJLEPSZA PRZYJACIÓŁKA KAŻDEJ DZIEWCZYNY – KSIĄŻKA

Ewa Nowak to jedna z rodzimych mistrzyń powieści młodzieżowych. A właściwie obyczajowo-psychologicznych powieści dla dziecięcych i nastoletnich odbiorców, poruszających tematy dotykające ważnych dla nich kwestii. Jej najnowsza publikacja obficie czerpie z zawodowego doświadczenia autorki, pomagając młodym czytelniczkom znaleźć rozwiązanie dręczących je problemów i spojrzeć na owe kłopoty z szerszej perspektywy.

Kiedy ma się kilkanaście lat, wszystko boli do żywego. Każdy problem, każda przeciwność losu i każda trudność wydają się być katastrofą, końcem świata i wielką tragedią. Jak sobie radzić, kiedy wszyscy wokoło wydają się być przeciw Tobie? Kiedy nawet nie możesz porozmawiać z najlepszą przyjaciółką, bo być może to właśnie ona jest źródłem problemów? Jest książka, która może zastąpić kogoś tak bliskiego i doradzić co w danej sytuacji zrobić.
Kłótni z kimś bliskim? Chłopka źle Cię traktuje i ogranicza? Nie potrafisz radzić sobie ze zmianami? Nie akceptujesz swojego wyglądu? Nie wytrzymujesz w towarzystwie rodziców? Ktoś Cię molestował? Na wszystko jest metoda, nie daj sobie wmówić, że czasem kłamanie nie jest potrzebne, a inni wiedzą najlepiej. Posłuchaj co ma Ci do powiedzenia ktoś, kto Cię rozumie, a przede wszystkim zna się na tym i wie, co doradzić oraz jak Cię zmotywować.

Ewa Nowak napisała książkę ciekawą i – co najistotniejsze – ważną oraz potrzebną młodym dziewczętom. Wychodząc od listów nastolatek z problemami snuje autorka odpowiedzi na ich pytania, analizuje i pomaga znaleźć właściwą drogę. Wprawdzie każda z kwestii i tak powinna zostać rozpatrzona indywidualnie, w zależności od osoby, relacji i innych składowych, ale ogólne rady do rozwiązania problemów (i ich ocena także) pozostaje rzeczą uniwersalną.

Strona poradnikowa jest więc bardzo dobrze przygotowana, ale zostaje sprawa stylu. Na szczęście Nowak, doświadczona pisarka beletrystyki wie, jak operować słowem, przykuć uwagę i ciekawie podać fakty. Na dodatek całość została w bardzo przyjemny lekko komiksowy sposób zilustrowana przez Agatę Dębicką-Zabłocką.

A zatem bez zbędnego przedłużania polecam, bo naprawdę warto. „Sekretnik” to ważna pozycja, a przy okazji atrakcyjna i ładnie wydana. Sięgnijcie więc.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/10/11/sekretnik-ewa-nowak/

NAJLEPSZA PRZYJACIÓŁKA KAŻDEJ DZIEWCZYNY – KSIĄŻKA

Ciekawa książka w której możemy znaleźć ciekawe cytaty czy porady, ale też odpowiedzi na poważne tematy.

Nawet nawet

Nawet nawet