Respect for Acting

Wydawnictwo: Brilliance Corporation
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski

For many years, Uta Hagen was asked to write a book. Finally she did, and here it is: an account of her own struggle with the techniques of acting and based on her teachings. Respect for Acting is a book for people who respect (or wish they could) the theater on both sides of the footlights, for actors and audiences who favor truth in a creative process.

źródło opisu: https://www.amazon.com/Respect-Acting-Uta-Hagen/dp/1480590266

źródło okładki: https://www.amazon.com/Respect-Acting-Uta-Hagen/dp/1480590266

Wiktor Tkaczyk | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016

Nie spodziewałem się, że książka będąca poradnikiem dla aktorów może być ważna też dla mnie. Po jej przeczytaniu diametralnie zmieniło się moje podejście do aktorów i aktorstwa. Zrozumiałem, że bycie aktorem to praca jak każda inna.

zielonybucik | 2018-03-12