Atlas gwiazd. Wyd. 2

Wydawnictwo: RM
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
emik84

Gwiazdy, planety i zjawiska astronomiczne od tysiącleci fascynowały człowieka, który spoglądał w niebo z zachwytem, nadzieją bądź lękiem. W tym bogato ilustrowanym atlasie w przystępny sposób wyjaśniono podstawowe zagadnienia astronomiczne związane z życiem ciał niebieskich. Informacje dotyczące sposobów obserwacji, w tym odpowiednich przyrządów optycznych, oraz mapy nieba ułatwiają badanie...

W tym bogato ilustrowanym atlasie w przystępny sposób wyjaśniono podstawowe zagadnienia astronomiczne związane z życiem ciał niebieskich. Informacje dotyczące sposobów obserwacji, w tym odpowiednich przyrządów optycznych, oraz mapy nieba ułatwiają badanie poszczególnych gwiazdozbiorów. Opisy obiektów i zjawisk astronomicznych obserwowanych na różnych szerokościach geograficznych półkuli północnej i południowej, a także kolorowe zdjęcia wzbogacają wiedzę początkującego astronoma.

emik84 | 2016-09-13

Na kartach publikacji autor zachęca czytelników do obserwacji nieba nocą instruując od czego zacząć tę fascynującą przygodę. Podpowiada jakiego sprzętu użyć jeżeli planujemy kupno, opisuje ruchy gwiazd, układ słoneczny, mgławice czy galaktyki... Opowiada też interesująco o słońcu, księżycu, planetach naszego układu słonecznego oraz mniejszych ciałach, które się w nim znajdują. Informacji naprawdę nie jest mało.

Nas chyba najbardziej zainteresowały mapy rozgwieżdżonego nieba na przełomie poszczególnych miesięcy prezentujące wszystkie możliwe do zobaczenia gwiazdozbiory i w ogóle pojedyncze ich ilustracje. Zawsze miałam problem z odnalezieniem pojedynczych zbiorów więc takie mapy są dla mnie rewelacyjnym rozwiązaniem. Dowiedziałam się też, że znając lokalizację Wielkiego Wozu możemy posiłkując się jego położeniem zlokalizować na niebie wiele innych gwiazdozbiorów.

Wszystkie nowinki przedstawione są w sposób raczej zrozumiały i o ile interesujemy się tematem tekst naprawdę wciąga....

Hetheret | 2016-10-22