Sonety krymskie

Wolne Lektury
2015-01-01
2015-01-01
14 min.

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Z całego zbioru najbardziej podobają mi się "Stepy akermańskie", które tak naprawdę powstały dużo wcześniej i nie należą do "Sonetów krymskich", ale Mickiewicz dodał je jako wstęp. Cały zbiór sonetów dość przyjemny, ale zapewne smakują jeszcze lepiej gdyby czytało się je w miejscach których dany sonet dotyczy...

Klimatycznie, odrobinę egzotycznie, z całą romantyczną otoczką, tchnące tęsknotą.

Sonety lekko pamiętam, wypłynąłem na zielonego przestwór oceanu bodajże? I inne tego typu?
Czytało się w szkole na rozszerzonym polskim, ale człowiek niewiele pamięta!

Czytało się w szkole na rozszerzonym polskim, ale człowiek niewiele pamięta!

Biorąc pod uwagę, jak bardzo podobały mi się przeczytane dosłownie chwilę wcześniej: "Świtezianka", "Śmierć pułkownika" oraz "Reduta Ordona", jestem zdumiony jak bardzo minąłem się z "Sonetami krymskimi"! Totalnie nie wyczułem bazy, rdzenia tego poematu. Gdyby Mickiewicz w połowie zmienił temat i zaczął pisać totalnie o czym innym, to nawet bym tego nie zauważył. Biorąc pod uwagę, że w ogóle nie znam się na poezji i nawet pomimo wszystkiego co napisałem, dostrzegam mistrzowski kunszt autora, uczciwie będzie jak pozostawię to dzieło bez oceny.

Sonet ma tak kunsztowną budowę, że nie sposób się nim nie zachwycać. Każdy sonet musi mieć 14 wersów ułożonych w 4 zwrotki, które kolejno muszą mieć 4-4-3-3 wersy. Układ rymów też jest stały i skomplikowany. Do tego dochodzi podział na część refleksyjną i opisową. Niełatwo więc napisać sonet.

"Sonety Krymskie" są bardzo emocjonalne. Uważne czytanie pozwala poczuć te emocje. Szczególnie podoba mi się sonet "Żegluga", który wyraża zachwyt nad lekkością i pięknem rejsu. Nieodmiennie kojarzy mi się to ze słynną sceną z "Tytanika", kiedy główni bohaterowie z rozpostartymi szeroko rękami stoją w zachwycie na dziobie okrętu.

Ciekawe jest też pojawienie się dwóch postaci mówiących: Pielgrzyma i Mirzy.
Dla mnie sonety Mickiewicza to jedne z najpiękniejszych utworów poznawanych w szkole. Bardziej wzruszyły mnie tylko Treny Kochanowskiego

"Sonety Krymskie" są bardzo emocjonalne. Uważne czytanie pozwala poczuć te...

Nie jestem wielkim fanem Mickiewicza, ale akurat Sonety Krymskie są bardzo przyjemne. Wolę Świteź i Świteziankę, ale wciąż to bardzo przyjemna część jego twórczości.

Zachwyca mnie niezwykła wrażliwość Mickiewicza.

Zachwyca mnie niezwykła wrażliwość Mickiewicza.

Piękne . Zrozumiałam je dopiero na studiach polonistycznych.

Piękne . Zrozumiałam je dopiero na studiach polonistycznych.

Ewidentne arcydzieło. Romantyczne, egzotyczne, tęskne klimaty - prawdziwe perełki Wschodu. Szczególnie w doskonałej interpretacji Filipa Kosiora.

Tajemnicza przyroda, orientalizm, zapachy, muzyka, uczucia i zagubienie. I to wszystko przeniesione za pomocą słowa.

• Lektury
  • Poezja