Anny Świrszczyńskiej odkrywanie rzeczywistości

Wydawnictwo: Śląsk Wydawnictwo Naukowe

Jej tomy, "Wiersze i proza", "Liryki zebrane", "Czarne słowa", "Wiatr", "Szczęśliwa jak psi ogon", "Jestem baba", "Budowałam barykadę", "Cierpienie i radość", pełne są erudycyjnych, finezyjnie zdobionych polszczyzną XV-wieczną tekstów, mocno osadzonych w kulturze europejskiej, jak i naturalistycznych, skondensowanych w kilku najwyżej wersach obrazów. „Jestem wciąż frywolnie wesoła”, pisała tuż...

„Jestem wciąż frywolnie wesoła”, pisała tuż po powstaniu warszawskim do Romana Kołonieckiego, a Jarosława Iwaszkiewicza przekonywała, że „pięknie jest żyć”. Znajoma Czesława Miłosza, wielbicielka Juliana Tuwima, która pieczołowicie przechowywała podarowaną przez niego stronę dawnej Biblii, koleżanka z pracy Janiny Broniewskiej... Dwudziestolecie, wojna, współczesność, doznania różnych wymiarów życia. Skrystalizowała swój czas w poezji, a sama po angielsku wymknęła się z salonu.
Anna Świrszczyńska – zjawisko.

źródło opisu: http://www.slaskwn.com.pl/sklep/?s__karta.id__846

źródło okładki: http://www.slaskwn.com.pl/sklep/?s__karta.id__846