Lilith

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Lilith to kobieta wolna, stworzona dużo wcześniej od Ewy, która jest kobietą podległą mężczyźnie. Od dawna już wygnana pomiędzy demony, Lilith nawiedza sny i marzenia mężczyzn. Pojawia się dziś ponownie jako paleontolog, dyrektorka muzeum Historii Naturalnej w Lone. Dzięki chirurgii plastycznej staje się najpiękniejszą z istot.

Anezka | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

Gdyby tak wyciąć z tej książki fragmenty o erotyce i zrobić z niej osobną powieść, to by się ją cudnie czytało. Reszta wypocin o filozofii itp., trochę bełkot.

książek: 1988
milla | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

„Lilith” autorstwa Aliny Reyes jest pozycją wulgarną i diablo kontrowersyjną. To powieść iście pornograficzna, wypełniona plastycznymi, bardzo nieprzyzwoitymi, budzącymi niechęć, przesyt i obrzydzenie opisami spółkowania.

Pisarka sięgnęła po mit Lilith – kobiety demona, sukuba. Postać wedle folkloru żydowskiego była pierwszą, nieposłuszną i zbuntowaną żoną Adama. Samodzielną i niezależną kobietą stworzoną, podobnie jak Adam, z gliny. Kobietą wygnaną z raju, gdyż nie chciała poddać się woli mężczyzny.

Akcja tej mrocznej powieści rozgrywa się w przyszłości, w Paryżu, który nosi nazwę Lone lub „Baby”. W mieście podzielonym na dystrykty, mieście spalanym przez zepsucie. Miejscu, w którym krąży wygłodniała, pozbawiona wszelkich zahamowań współczesna Lilith – dyrektor Muzeum Historii Naturalnej opętana przez ducha kobiety, której szczątki zostały odkryte w starej jaskini. Bohaterka odkrywa w sobie bezwzględnego, spragnionego sukuba.

„Lilith” to pozycja przesycona ostrymi,...

Amel V | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Chyba podczas tego urlopu zaliczę całą literaturę erotyczną. Powieść jest świetna. Mamy tu apokaliptyczną wizję Europy (Francji) jak u Houellebecq'a i tyle samo brudnego seksu jak u Houellebecq'a, ale Alina Reyes potrafiła to pomieścić na około 200 stron podczas gdy przegadany Houellebecq znęca się nad czytelnikami wydając pustaki na 500 i więcej stron. Cały Houellebecq w pigułce i lepiej napisany pod względem języka i stylu. Lilith to pierwsza żona praojca Adama, matka mrocznych istot np wampirów. Pierwsza kobieta wyzwolona. Podobno żywiąca się krwią niemowląt. Tutaj zjawiła się na świecie w chwili, gdy cywilizacja Zachodu upada. Może jest zwiastunem czegoś nowego i lepszego.

Kasia | 2012-09-02
Przeczytana: 02 września 2012

Nie, nie i jeszcze raz nie. Tego nie da się czytać. Poproszę o ujemne punkty. Szkoda papieru na coś takiego.

Liliolka | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Niestety książka "Lilith" ma znacznie więcej wad niż zalet, czego się nie spodziewałam po tak świetnym opisie.

Po pierwsze lektura ta ma bardzo wyraźnie widoczne zaburzenie czasoprzestrzeni, która jest dosyć kłopotliwa jeszcze biorąc pod uwagę wielość narratorów. Ta wielość narracji stwarza wrażenie, że autorka nie potrafi "ugryźć tematu" z odpowiedniej strony, dlatego próbuje łączyć kilka perspektyw, powodując zarazem jeden wielki chaos.
Ponadto brakuje w niej jakiegoś porządku logicznego czy uporządkowania, bowiem zdarzają się dosyć często fragmenty, które nie mają ze sobą nic, a nic wspólnego, a także nie łączą się w spójną konstrukcję, przez co lektura jest ciężka do zrozumienia oraz skupieniu większej uwagi na niej.

Po drugie jaka kobieta, nawet najbardziej pochłonięta własną cielesnością, fascynująca się seksem dla własnej chorej ambicji pragnie by mężczyzna zwyzywał ją od najgorszych dziwek, tylko po to by zaznać dreszczyku emocji wynikającego z podniecenia? To...

Ispirazione | 2012-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Chcecie znać przepis na „szokującą” książkę według Aliny Reyes? Proszę bardzo.
a) Akcja obowiązkowo musi rozgrywać się w wielkim anonimowym mieście. Inaczej szoku, jestem przekonana, nie będzie.
b) Przynajmniej tuzin wulgaryzmów (lub chociaż określeń klasycznie ordynarnych) na stronę. No bo jakżeby inaczej? Jak mamy szokować, nie ma przebacz.
c) Fabułę należy tak przegadać, zdusić i zamieść pod dywan, że nie wiemy, czy przez te przeszło dwieście stron mieliśmy z takową w ogóle do czynienia.
d) Bohaterowie nie myślą. Są zbyt zajęci uganianiem się za swoimi zwierzęcymi potrzebami, więc niby po co im rozum?
e) Koniecznie nutka grafomanii. Nawet dziecko wie, że od tego każda książka stanie się wiarygodniejsza, ambitniejsza, a być może nawet ma szansę wywołać obyczajowy skandal?

Ot i cała filozofia. Smacznego!

sulibrat | 2017-03-04

Być może autorka dała upust swojej wyobraźni seksualnej. Być może książka była dla niej wizualizacją własnych pragnień lub terapią. Być może chciała zamanifestować swoje wyzwolenie - uwolnić Lilith. Być może to współczesna sztuka która nie potrafi przyciągnąć do siebie niczym innych jak falą szoku i wyuzdaniem. Być może, być może. Taką książkę mogła napisać tylko kobieta. Ale czy to książka dla kobiet? Dla mnie była obrazoburcza i szokująca a jednak przeczytałem ją od deski do deski. Doświadczenie było podobne do oglądania filmu pornograficznego któremu chciało się nadać głębszy sens obudowując go symboliką i ładnymi słowami. Brzytwa Ockhama zostawia tylko porno...

larwa | 2010-09-01

Odważna książka, zaskakująca.

Anerlam | 2014-03-02

Wysysanie krwi z penisa, zapłodnienie przez kark, wskrzeszanie ludzi mlekiem z piersi... Nie wiem co siedziało autorce w głowie, ale żałuję, że się tym z nami podzieliła.

elentari | 2016-05-03

Pornografia dla kobiet, do tego inteligentna, z erudycyjnym zapleczem, przemyślaną ideologią i epickim rozmachem. A jednocześnie wyjątkowy obraz apokalipsy i ponownego odrodzenia świata, mający siłę mitologicznej opowieści.
Zastygłam w niemym podziwie.