Legion potępieńców

Wydawnictwo: Wydawnictwo Arkadiusz Wingert

Sven Hassel weteran karnego batalionu Wehrmachtu, mistrz powieści wojennej. Na całym świecie sprzedano już 52 miliony egzemplarzy jeqo książek. Trafiły one na listy bestsellerów w wielu krajach. Opowiadane w nich historie tchną autentyzmem, wydobywają przerażający, naturalistyczny obraz wojny wraz z całym jej okrucieństwem, nierzadko doprawiony gorzką ironią i wstrząsającym tragikomiz-mem.

Stokrotka | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

„Gdy wyruszaliśmy w bój po raz pierwszy, było nas osiem tysięcy. Teraz ze starego składu zostało nas siedmiu – wszystkiego siedmiu ludzi”.

Czytelnikami tej pozycji są głównie mężczyźni, co jest jak najbardziej zrozumiałe, zważywszy na jej temat. Do mnie ta książka trafiła przypadkiem, dostałam ją od znajomej, która wiedziała, że interesuje mnie II wojna światowa. „Legion potępieńców” to autentyczna historia Svena Hassela, który trafił do karnego batalionu Wehrmachtu, a wraz z nim jako czołgista na front wschodni.

„To dziwne, gdy widzi się człowieka leżącego , siedzącego, biegnącego lub kulącego się tuż przed tobą, a ty, zamiast go ominąć, jedziesz prosto i miażdżysz go. Dziwne, bo nie czujesz przy tym niczego. Wiesz, że nie możesz teraz przeżywać tego w jakikolwiek sposób. Być może za tydzień, miesiąc, rok, za pięćdziesiąt lat. Ale nie w tej właśnie chwili. Nie ma czasu na przeżywanie, to wszystko po prostu rozgrywa się dookoła ciebie”.

Sven Hassel przedstawia wojnę w sposób...

Niesamowita opowieść o wojnie z punktu widzenia niemickiego żołdaka z 27 pancernego batalionu karnego. W tej opowieści Hassela o wojnie widzimy głównie front wschodni (bo gdzież indziej mógłby działać niemiecki batalion karny?! ;-)) Okrutna i prawdziwa, gorzka i bez upiększania, ale również sarkastyczna i tragikomiczna. Autor z resztą znalazł się w tym wszystkim przez przypadek - jako marynarz pochodzenia duńskiego, zaciągnął się w latach 30stych do marynarki niemieckiej handlowej, a po wybuchu wojny z automatu został żołnierzem III Rzeszy. Hassel stworzył serię książek o tematyce wojennej, z których wszystkie są równie warte polecenia.

Meszuge | 2014-02-10
Przeczytana: 16 marca 2009

„Załatwiliśmy wszystkich, gdy tylko się do nas zbliżyli. Nasze noże szybko pracowały przy świetle ich latarek. Jednemu z Ruskich udało się wbić krótki kilof w brzuch któregoś z naszych chłopaków. Raniony, zaczął tak wrzeszczeć, że musieliśmy podciąć mu gardło”*.

„Legion potępieńców” to pierwsza książka Svena Hassela, Duńczyka, który przyjął obywatelstwo niemieckie i w czasie drugiej wojny światowej był żołnierzem Werhmachtu. Wydana w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku jest pozycją najbardziej autobiograficzną w pisarskim dorobku autora, składającym się w sumie z kilkunastu powieści.

Wojna w Polsce, dezercja, sąd wojenny, wyrok: piętnaście lat ciężkich robót, karny batalion, front wschodni. Tak w ogromnym skrócie wyglądają dzieje Hassela opisane w „Legionie potępieńców”. Karny batalion (pułk, dywizja) to ci, którzy pierwsi idą ataku i ostatni się wycofują, często do końca osłaniając odwrót pozostałych jednostek. Po sformowaniu było ich osiem tysięcy. Pod koniec...

Sławomir | 2015-05-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2015

Noc przegrała z tą książką w moim wypadku doszczętnie. Niewinnie otworzyła się zapraszając do środka i nie wypuściła do rana:)
Moje pierwsze spotkanie z tym autorem ale na pewno nie ostatnie. Znalazłem w niej to co mnie fascynuje w wojnie. - Uwikłanie człowieka w świat tak brutalny i inny od tego który znał wcześniej, że aż wręcz momentami nierealny. Znalazłem również masę smaczków o religii, kobietach, radości życia, pięknie. Jest tam właściwie wszystko. Bohaterowie też jak lubię - ludzie prości acz inteligentni, bez manier tych różowomordych intelekciaków, którzy mówią wiele a w sytuacji krytycznej uwalają portki swym smrodliwym humanizmem samemu stając się otępiałym bydłem.
Jedynie trochę zastanawia mnie postawa samego autora. Dość szybko się dostosowuje. Podejrzanie szybko. W sumie Duńczyk a jakoś tak łatwo staje się Niemcem gdy Rzesza odnosi sukcesy. W niewoli w sumie też jakoś się ustawia. Cóż, zastanowiła mnie ta łatwość ale nie jest to ocena, Raz, że nie mi oceniać a dwa,...

Michał | 2012-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 lutego 2012

Wojna widziana oczami autora (żołnierz niemieckiego pułku karnego) nie przypomina radosnej przygody którą mogliśmy zobaczyć w pewnym znanym serialu. Zamiast tego jest brudna, krwawa i tak strasznie bezcelowa. To piekło, gdzie ludzie zabijają się nawzajem tylko po to, żeby przeżyć kolejny dzień. Umierają i sami zadają śmierć nie tylko na froncie, ale także w miastach, zdawałoby się bezpiecznych bo na tyłach.
Powieść jest autobiograficzna i oparta na faktach, przez co wywiera jeszcze większe wrażenie.
Jednak mimo wszechobecnej brutalności i znieczulenia, znajdziemy tutaj też pewne akcenty humorystyczne. Zadziwiające też, że niektórzy żołnierze potrafili zachować się jak ludzie i nieść pomoc, całkiem bezinteresownie.

Lekturę polecam każdemu, warto przekonać się jak wygląda wojna bez upiększania i posypki górnolotnych frazesów.

Justyna Wydra | 2016-08-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Człowiecza wola przetrwania doprawdy mnie zdumiewa, na równi z tym, ile mordercy kryje się w pacyfiście.

Karol | 2011-01-16

Genialna książka! Opisuje losy autora, jako żołnierza Wermachtu podczas drugiej wojny światowej. Pokazuje konflikt górującej ideologii z szarą codziennością, oraz losy bohatera - zwykłego, poczciwego człowieka - wplątanego wbrew swojej woli w piekło niemieckich obozów jenieckich, a potem w koszmar wojny. Ukazuje bezsens wojny i braterstwo oraz wzajemną pomoc ludzi z przeciwnych stron wojennej barykady. Trzeba przeczytać koniecznie!

alamak99 | 2016-08-04
Przeczytana: 27 maja 2015

„Legion Potępieńców” to książka Svena Hassela, Duńczyka, który walczył w armii niemieckiej podczas II wojny światowej.Jest to przejmująca i brutalna historia autora, który trafił do karnego batalionu Wehrmachtu. Hassel pisze o ludziach, którzy nie wywołują wojen, ale muszą w nich walczyć... Wciągająca opowieść pokazująca II wojnę światową niemieckimi oczami.
Polecam wszystkim, którzy interesują się II wojną światową.

Aleksnder Bolik | 2011-08-10

Fenomenu książki za bardzo nie rozumiem, jak i zupełnie bezkrytycznego podejścia do niej. Autor nie tak do końca "wbrew swej woli" został wysłany na front, bowiem sam do wojska się zaciągnął, powołując się na narodowość bodaj matki, (sam żył w Danii). Szanuję cierpienie i potępiam wojny zaborcze, jednak pacyfistyczne dywagacje autora wydają się srodze nietrafione. Tak samo jak błędne są interpretacje, jakoby Niemcy też cierpieli. Owszem wojna nie oszczędziła nikogo, ale warto zadać pytanie czy książka powstałaby gdyby niemiecka armia zdobyła Moskwę, a bolszewicy wgonieni za Ural. Obawiam się, że niewielu byłoby ludzi którzy krzyczeliby, że to Niemcy były ofiarą nasizmu...

Czytelnik_Anonimowy | 2016-04-29

Najpierw z ciekawości tylko zacząłem,potem szukałem czasu, by czytać. Właśnie skończyłem. Świetna powieść. 8/10.