Krew świętego Januarego

Wydawnictwo: Czytelnik

Życie ubogich mieszkańców Posillipo rybaków, szewców, straganiarzy do pewnego stopnia zmienia się pod koniec lat czterdziestych ubiegłego stulecia, gdy przybywają tam uchodźcy z Europy Wschodniej. Wszystkich intryguje pewna niemłoda już, tajemnicza para: uczony pan i jego towarzyszka.

Marek51 | 2015-06-02

Autor w Polsce był przez chwilę popularny. Ale niezbyt długo. Szkoda. Ta książka tego autora jest według mnie bardzo ciekawa i chyba jest jedną z najmniej znanych.

Jest napisana bardzo ładnym językiem, szczególnie pierwsza część, gdzie jakby nic się nie dzieje, ale mimo to przykuwa uwagę. Składa się w większości tylko z opisów portu i miasteczka, a właściwie ich mieszkańców, ale jakie są to opisy! Wysmakowane, sprawnie napisane i wyważone.

Marai był kolejnym uciekinierem z bloku komunistycznego, a ta tematyka jest mi zawsze bliska. Warto tą książkę przeczytać dla piękna języka. I dlatego, żeby zobaczyć, jak pisać o ważnych sprawach, bez moralizatorstwa.

Jeżeli muszę odjąć gwiazdki, to za to, że książka jest zbyt krótka. Chciałbym korzystać z tej powolnej narracji przez dalszych dwieście stron.

Krzysztof | 2016-05-14

Piękna, choć smutna opowieść o zakorzenieniu (neapolitańskiej biedoty) i wykorzenieniu polskich uchodźców, spowodowanym nie tylko migracją, ale jeszcze wcześniej zawłaszczeniem rodzimego kraju przez komunizm. Wielkość, ale i bezradność człowieka wobec walca historii, ideologii.
No i spotkanie człowieka pochrześcijańskiego z ostatnimi śladami chrześcijaństwa, takie odgadywanie po omacku, często błędne, jego prawdziwego znaczenia.
Dość trafny opis mentalności śródziemnomorskiej w jej neapolitańskim wydaniu.
Jestem ciekawy, co na temat tej książki myślał Herling-Grudziński, i czy on sam, jako polski uchodźca w Neapolu, skazany na ostracyzm przez włoskich intelektualistów, nie był w jakiejś mierze pierwowzorem głównego bohatera.
Polecam, bo i mnie ta książka zachęca do sięgnięcia po kolejne książki Maraia. Choć jest to jedna z tych książek, po której zakończeniu nie ma się ochoty na jakąkolwiek inną książkę, aby jeszcze w sobie trochę ponosić to, co zostaje w człowieku po tej...

Zbigniew | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

To są właściwie dwie książki. Jedna lepsza, druga gorsza. Lepsza jest pierwsza połowa: znakomite impresje z Neapolu, charakterystyczne dla pióra Maraia. Druga połowa to skrajnie pesymistyczny esej historiozoficzny, w którym Marai pokazuje na przykładzie bohatera uchodźcy ze Wschodniej Europy, jak bardzo on sam nie znosił komunizmu. Nie znosił, demonizował i niestety mocno na ten temat przynudzał. Można zrozumieć argumentację Maraia (wiedział doskonale o czym pisze, bo jest tu bardzo wiele wątków autobiograficznych), ale z dzisiejszej perspektywy jest to coraz mniej czytelne i coraz bardziej przestarzałe.

Chiara | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Pochłaniająca; obraz Włoch, obyczajowości małomiasteczkowej, mentalności mieszkańców. W książce przeplatają się różne wątki; obok opowieści o tradycyjnej prowincji- tytuł nawiązuje do specyficznej religijności mieszkańców- jest tu motyw obcego. To sławny naukowiec, który opuścił ojczyznę z obawy przed prześladowaniami; podróżuje od lat z kobietą, która okazuje się być jego współpracownicą. Bohater ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, co prowadzi fabułę w kierunku kryminału... Jest to oczywiście nadużycie, pokazuje jednak różnorodność wątków, jakie pojawiają się w powieści.

ouLIPOgram | 2011-08-03
Przeczytana: 2003 rok

Hm, Nie powala, niestety...

Iluzjonistka | 2016-10-14
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane