Dżus & dżin

Cykl: LO Story (tom 2)
Wydawnictwo: Videograf SA
Wkp

Ferie zimowe miały być dla Ryby okazją do naprawienia relacji ze swym byłym profesorem. Haskal wyjeżdża jednak do Warszawy, a dziewczyna zostaje na straży rodzinnej kontrabandy. Rozpamiętując kosza od Haskala, topi smutki w alkoholu. Którejś nocy budzi ją telefon od rodziców: wpadli na granicy z narkotykami, które ktoś im podrzucił, gdy jechali na Ukrainę. To uruchamia lawinę kłopotów i Kaśka ląduje w samym środku kryminalnej afery... Druga po LO Story powieść o niepokornych licealistach.

źródło opisu: http://www.videograf.pl/ksiazka.php?id=658

źródło okładki: http://www.videograf.pl/ksiazka.php?id=658

filozof | 2017-03-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ha,teraz wiem co znaczy słowo Dżus :-),ciekawe życie ma ta Ryba.
Z taką się nie nudzi,życie na krawędzi prowadzi.
Używa ostrych słów i życia na krawędzi.
Bo sprzedasz kałacha,chyba tym jest.Przynajmniej ja tak uważam,książka o problemach młodych ludzi.
Z tym,że zamiast problemów,jak poderwać koleżankę na imprezie,mamy inny problem.Jak przeżyć spotkanie z ukraińską mafią.

Wkp | 2016-09-24

POZBAWIONE ZŁUDZEŃ SPOJRZENIE NA MŁODYCH

Magda Skubisz tym razem przeszła samą siebie! Doskonale bawiłem się czytając „LO Story” i równie dobrą rozrywkę zapewnił mi „Chałturnik”, ale to „Dżus i dżin” sprawił, że nie mogłem opanować śmiechu, a jednocześnie uderzył prawdziwością i sentymentalną nutą, połączonymi z drapieżną satyrą.

W życiu Ryby źle się dzieje. Strzała Amora utkwiła nie tam gdzie trzeba, a jak wiadomo nieszczęścia lubią chodzić parami. Kiedy okazuje się, że Haskal, profesor, do którego dziewczyna czuje o wiele więcej, niż powinna, wyjeżdża do Warszawy (bo dobra praca w IPN-ie, bo lepiej, żeby zniknął nim wycieknie historia z molestowaniem), zaczynające się ferie okazują się dla niej katuszą. Miłość, która miała szansę się rozwinąć, kończy się brutalnie, a Ryba smutki postanawia zapić tanim alkoholem zza wschodniej granicy. Metoda dobra, jak każda inna, szczególnie, że jej rodzice zajmują się przemytem tak procentów i papierosów, jak wszelkiej maści zwierząt, które...

Bzibzioh | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Skubisz świetnie pisze, a bohaterów kreuje takich, do których czytelnik się przywiązuje. Ryba – postać zdecydowanie przerysowana, bo licealistka wpadająca w dwutygodniowe alkoholowe cugi może zatrwożyć, o ile podejdzie się do odmalowanego przez autorkę obrazu młodej alkoholiczki z powagą. Ale głównym zamiarem autorki zapewne było bawienie czytelnika, no i można faktycznie się ubawić. Właściwie wszystkie postacie są w mniejszym lub większym stopniu przerysowane na potrzeby komediowego zabarwienia powieści. Na pewno sięgnę po kolejny tom, bo fajnie się słucha.

Owca | 2018-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kurka wodna! Następny tom serii jest tak zacny jak wcześniejszy. Tym razem towarzyszymy głównie Kaśce, która daje popalić jak rzadko. Kolejny raz próbuje owinąć sobie Haskala wokoło palca, co jak możemy przewidzieć kończy się fiaskiem. No to co robi nasza bohaterka? Łapie za butelkę z procentami (a tak wierzyłam, że jednak się oduczy)! Całość tym razem uderza w troszeczkę inny ton, inne problemy. Rodzice Ryby zostają wrobieni w przemyt narkotyków, a co za tym idzie lądują w areszcie. Ryba jak to Ryba zamiast zastanowić się nad sytuacją jakoś sensownie - popada w dwutygodniowy cug. Na pomoc przychodzą jej przyjaciele oraz wielbiony przez nią Aleksander. W tej części poznajemy tak dogłębniej Kaśkę jak i samego Haskala. Opowiada w końcu Rybie o sobie, nie udanym małżeństwie, nałogu, z którego wyszedł i koniec końców zakochuje się w niej. Większość czasu śledzimy perypetie młodocianej – jej handel nie rejestrowaną bronią, pijaństwo, dziwne i nie dojrzałe decyzje. Nawet trafia się jej...

KotzCheshire | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Kocham kocham kocham i jeszcze raz kocham.

Kocham Rybę, która jest tu główną bohaterką, której życie pełne jest dżusu, żółwi z haszyszem, kałaszników w szafach, sexualnych myśli o Haskalu. Która nie cierpi litości, mimo że wszyscy jej ją okazują.

Kocham Haskala za jego elokwencję, podejście do Ryby. Wydaje się być trochę zagubiony w tym świecie, na szczęście poznajemy jego historię.

Kocham Mastera, Alicję i Buraka. Lepszego trójkąta na świecie nie ma nigdzie!

Kocham panią Skubisz. Błagam! Ja chcę jeszcze więcej! Ogromnie polecam, tak jak pierwszą część. Czytanie tej książki to 100% przyjemności.

isabelle142 | 2016-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2016

Pierwsza część wywarła na mnie większe wrażenie, niemniej chętnie sięgnęłabym po kontynuację :) Na uwagę zasługuje niebanalny styl autorki. Chciałabym umieć tak pisać...

Justyna | 2018-06-03
Przeczytana: 26 maja 2018

W życie Ryby, czyli Katarzyny Materlak, wkradamy się brutalnie podczas ferii zimowych kiedy przy dźwiękach ulubionego zespołu Muse degustuje dżus z przechodzonych kanistrów, a jej przedsiębiorczy rodzice ubijają kolejny interes na Wschodzie. Uczennica liceum, która ze szkołą jest na opak, a jej dom wypełniają hodowane owczarki i przemycane żółwie. Za sprawą niecodziennych zdarzeń trafia pod opiekę swojego byłego nauczyciela Aleksandra Haskala, chwilowo pomieszkując w jego jakby kawalerskim mieszkaniu. W tle pozostała część paczki Luśka, Master i Burak.

Barwna okładka z uśmiechniętymi twarzami nowego wydania „Dżusu & dżinu” Magdy Skubisz przywodzi na myśl literaturę młodzieżową. Jakże to mylące! Generalnie wszystkie jej powieści w opiniach kategoryzowane są jako o młodzieży, niekoniecznie dla młodzieży. Skubisz pochodzi z Przemyśla, akcje swoich książek umieściła również w tym mieście. Gdy seria o Rybie ujrzała światło dzienne wywołała sporo kontrowersji – do wydawnictwa dotarł...

Ervisha | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Książka jest dobra chociaż nie zachwyca i nie powala - takie czytadło na jeden raz.

Elya | 2014-05-07

Nie wiem co mam sądzić o tej książce. Przeczytam ją znowu za jakiś czas, a teraz o niej zapomnę. Wstrząsająca, ale prawdziwa.

Poppapraniec | 2016-11-06
Przeczytana: 09 listopada 2016

Gdyby kazano mi powiedzieć, co myślę na temat książki w jednym zdaniu, odrzekłbym po prostu: zakochałem się! Bo w tej powieści wszystko jest albo do pokochania, albo do znienawidzenia (ale tylko po to, by miłością darzyć ją jeszcze silniej). Magda Skubisz stworzyła rewelacyjne dzieło, pozbawione wad, których byłbym w stanie dojrzeć. Ale często bywa tak, że kiedy coś pozytywnie zaskakuje i niezwykle przypada nam do gustu, to wszelkie mankamenty zanikają i naprawdę trudno spojrzeć na to surowym okiem.

recenzjeoptymisty.blogspot.com