Od Andrzejewa do Pecynki 1939-1944

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
II wojna światowa
historia
kapiszonkkk

Podbój naszego kraju Niemcy rozpoczęli od ataków na obiekty wojskowe i gospodarcze oraz większe skupiska ludności. Celem bombardowań w powiecie ostrowskim stały się głównie koszary 18 pułku artylerii lekkiej i Szkoły Podchorążych Piechoty oraz stacje kolejowe: Ostrów Mazowiecka (Komorowo) i Małkinio. W dniach 1 i 2 września na stacji w Małkini rozładowywała transporty — pod bombami Luftwaffe — 1 Dywizja Piechoty Legionów przerzucona tu z Wilna. Ataki nieprzyjacielskie skutecznie odpierała legionowa bateria dział przeciwlotniczych. Legioniści skoncentrowali się w Długosiodle skąd wyruszyli na linię obrony nad Narwią pod Różanem. Nad Narwią walczyło również ostrowskie wojsko: Podchorążówka i "osiemnastka".

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1984

kapiszonkkk | 2016-09-10