Wampiry w średniowiecznej Polsce

Okładka książki Wampiry w średniowiecznej Polsce
Łukasz Maurycy Stanaszek Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury historia
134 str. 2 godz. 14 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Narodowe Centrum Kultury
Data wydania:
2016-08-05
Data 1. wyd. pol.:
2016-08-05
Liczba stron:
134
Czas czytania
2 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379821303
Tagi:
archeologia historia wampiry pochówki
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rocznik Nadwiślańskiego Urzecza Piotr Rytko, Łukasz Maurycy Stanaszek
Ocena 8,0
Rocznik Nadwiś... Piotr Rytko, Łukasz...
Okładka książki Rocznik Nadwiślańskego Urzecza Piotr Rytko, Łukasz Maurycy Stanaszek
Ocena 7,0
Rocznik Nadwiś... Piotr Rytko, Łukasz...
Okładka książki Rocznik Nadwiślańskiego Urzecza Piotr Rytko, Łukasz Maurycy Stanaszek
Ocena 0,0
Rocznik Nadwiś... Piotr Rytko, Łukasz...
Okładka książki Początki chrześcijaństwa na pograniczu mazowiecko-ruskim w świetle wyników badań wybranych cmentarzysk Wiesław Bogdanowicz, Andrzej Buko, Dominik Chudzik, Judyta J. Gładykowska-Rzeczycka, Elżbieta Jaskulska, Joanna Kalaga, Dariusz Krasnodębski, Martyna Molak, Kamil Niemczak, Hanna Olczak, Kazimierz Pacuski, Monika Radzikowska, Katarzyna Skrzyńska, Grzegorz Skrzyński, Łukasz Maurycy Stanaszek, Agata Wójcik
Ocena 7,8
Początki chrze... Wiesław Bogdanowicz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
924
99

Na półkach: , , ,

Badając szczątki kostne zachowane na średniowiecznych cmentarzyskach antropolog fizyczny może pomóc wyjaśnić, w których przypadkach mamy do czynienia z ludźmi uznanymi za wampiry. Ponieważ przynajmniej kilkadziesiąt pochówków traktowanych jest przez archeologów jako antywampiryczne, Łukasz Maurycy Stanaszek postanowił skonfrontować, na ile podstawnie. Nieodzowna przy tym musiała być refleksja skąd brały się wampiryczne przekonania i jak rozpoznawać „wampiry”.

Książka Wampiry w średniowiecznej Polsce to odpowiednio przygotowana do druku wersja pracy magisterskiej Stanaszka obronionej z wyróżnieniem w 2000 r. w Zakładzie Antropologii Historycznej Instytutu Archeologii UW.

Już na pierwszy rzut oka zwracają na siebie uwagę walory estetyczne książki. Wampiry… otrzymały twardą, płócienną oprawę, gruby papier i szereg drzeworytów. Koneserzy docenią to nostalgiczne nawiązanie do książek wydawanych w PRL-u.

Praca podzielona została na dwie części. W pierwszej znajdujemy wyjaśnienie istoty i genezy wampiryzmu, zaś w drugiej – dociekania nad właściwym rozpoznaniem pochówków antywampirycznych. Całość wieńczy posłowie Leszka Gardeły Badania „wampirów” piętnaście lat później.

Wiara w wampiry (upiory, strzygi) występowała nie tylko w średniowieczu. W pewnym okresie Rzeczpospolita przeżywała wręcz plagę takich wierzeń wzbudzającą zadziwienie u obcokrajowców. Ludzie szukali przyczyn dotykających ich nieszczęść w zemście zza grobu. Dlatego zwłoki podejrzanych o bycie wampirem wykopywano, by uniemożliwić mu dalsze powroty poprzez przebicie kołkiem, obcięcie głowy i złożenie między nogi, odwrócenie plecami do góry, przygniecenie kamieniami, spalenie na stosie.

Największą wartością opracowania Stanaszka jest spojrzenie typowe dla antropologa. Dzięki temu znajdujemy tu cenne uwagi poczynione odnośnie występowania na zachowanym materiale kostnym z grobów antywampirycznych śladów zmian chorobowych mogących być odbieranymi przez otoczenie zmarłego jako kalectwo (naznaczenie). Stąd wysuwa Stanaszek słuszny wniosek, że ułomności fizyczne kwalifikowały daną osobę do podejrzenia o wampiryzm.

Cenne są spostrzeżenia odnośnie etapów rozkładu ciała po śmierci. Podsumowane zostały te zjawiska, które według zanotowanych źródeł często dawały asumpt do potwierdzenia słuszności podejrzenia o wampiryzm. Wskazać tu wypada nagromadzenie gazów w ciele, które odbierano jako tycie zmarłego a dźwięk ich wypuszczenia na skutek przebicia ciała kołkiem jako jęki. Naturalnymi zjawiskami tłumaczy się również wrażenie rośnięcia włosów i paznokci nieboszczyka, czy nabierania rumieńców.

Wampiry… to książka popularnonaukowa, która łączy niebanalną formę wydania z wkładem naukowym antropologii w zajmującym dla wielu osób temacie. To sposób na poznanie wampirów, naszych polskich, bez romantyzmu i fantazjowania; na poznanie kim „wampiry” były naprawdę.

Pełna wersja recenzji na:
http://mediewalia.pl/ksiazki/niezwykle-ciala-wampirow/

Badając szczątki kostne zachowane na średniowiecznych cmentarzyskach antropolog fizyczny może pomóc wyjaśnić, w których przypadkach mamy do czynienia z ludźmi uznanymi za wampiry. Ponieważ przynajmniej kilkadziesiąt pochówków traktowanych jest przez archeologów jako antywampiryczne, Łukasz Maurycy Stanaszek postanowił skonfrontować, na ile podstawnie. Nieodzowna przy tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    137
  • Przeczytane
    48
  • Posiadam
    12
  • Wampiry
    5
  • Teraz czytam
    2
  • 2017
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Słowianie
    2
  • Historia
    2
  • Naukowe i popularnonaukowe
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wampiry w średniowiecznej Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne