Rzeka zimna

Okładka książki Rzeka zimna Magdalena Kawka
Okładka książki Rzeka zimna
Magdalena Kawka Wydawnictwo: Replika Seria: Seria dla Eli kryminał, sensacja, thriller
Seria dla Eli
Replika
2016-10-30
2011-10-19
literatura polska

Pomysł był niezły ale całość mocno się dłuży. Dużo gadaniny i prywatnego śledztwa, które się wlecze.

Mieszkająca w Paryżu Tamara dowiaduje się, że od kilkunastu dni nikt nie może nawiązać kontaktu z jej matką - sławną powieściopisarką. Rzuca wszystko z dnia na dzień i wraca do Polski. Grzmoty (gdzie od niedawna mieszka autorka) to mała miejscowość, gdzie każdy zna każdego i obca osoba napotyka na niewidoczny mur. Do Tamary przyjeżdża Weronika i we dwie próbują dowiedzieć się co się stało. Natrafiają na ślad kilku lokalnych aferek i jednej grubej. Ale jakoś nie kwapią się iść na policję. Pomysł niezły ale książka za bardzo przegadana. Minusami było dużo niczego nie wnoszących opisów, od czapy wciśnięta postać jasnowidzki i kilka niepotrzebnie rozwijanych wątków.

Sama nie wiem, dziwne rzeczy...
Deus ex machina w postaci telefonującego mecenasa akurat w momencie, w którym bohaterki rozmawiają o tym, z czym on dzwoni.
Jasnowidzka, która pojawia się od czapy — w jakim celu, to w sumie nie wiadomo. Chyba tylko po to, by do tej łazienki weszła jedna osoba więcej.
Bohaterka, która słyszy, że nie powinna iść na lokalną policję, bo wszyscy w miejscowości mogą być z aferą powiązani i która prawie natychmiast na tę policję biegnie.
-28 stopni na zewnątrz, a bohaterka jak gdyby nigdy nic wstaje rano z ciepłego łóżka w wyziębionym od tygodni domu, podchodzi do okna i rozkoszuje się sielskimi krajobrazami. Czy Autorka poczyniła jakikolwiek trud, by wyobrazić sobie tę sytuację? Swoją drogą, bardzo żałuję, że zabrakło w książce dokładnego opisu, jak działało to magiczne ogrzewanie (pomijając kominek),bo sama chętnie zamontowałabym taki piec.
A wszystko w oparach alkoholu — wiecznie podchmielone bohaterki zapijają każdy problem.
Pomysł fajny, ale absurd goni absurd. Żałuję poświęconego na nią czasu.

P.S.
I dalej nie wiem, jak ten kot wychodził z domu, gdy wszystkie drzwi i okna były zamknięte? Chyba przez kominek, jak akurat w nim nie palono... ;)

Sama nie wiem, dziwne rzeczy...
Bohaterka, która słyszy, że nie powinna iść na lokalną policję, bo wszyscy...

#118/52 #wdowaczyta #magdalenakawka #rzekazimna
Lubię poznawać nowych autorów, szczególnie polskich co nieraz już pisałam, więc z przyjemnością sięgnelam po ten tytuł. Przeczytałam i przesłuchałam w jeden dzień, ale nie dlatego, że tak mnie wciągnęła książka tylko dlatego, że po prostu miałam na to czas i sposobność. Spodziewałam się nieco innego zakończenia przez co czułam się odrobinę rozczarowana kończąc książkę, aczkolwiek ogólnie była całkiem dobra.

#118/52 #wdowaczyta #magdalenakawka #rzekazimna

Sięgnęłam po książkę zaintrygowana okładka i tytułem. Czy ulegajcie zachwytowi okładką książki?
🇫🇷
Autorka prezentuje nam zagadkową historię zniknięcia znanej pisarki w Polsce, której poszukiwaniem zajmuje się jej córka Tamara, mieszkająca w Paryżu. Wątek łączy wiele tajemnic, ukazuje przy tym słabości i trudy wyborów jakie stawia nam codzienność. Zagadkowe relacje i uczucia tasują się nam w tej fabule jak kadr filmowy.
🇫🇷
Wizerunek oprawców i przestępców pogłębia w nas złość ale zarazem wobec niektórych ociepla nasz osąd, gdy poznajemy ich uczucia. Wskazówki ukryte w opisach nie dają odpowiedzi na pytania ani nie zdradzają zakończenia. Do końca trzymani w napięciu i niepewności, możemy odetchnąć dopiero czytając epilog. Dobrze wykreowane postacie, pokazujące różne niedoskonałości nas samych i błędy popełnianie bezmyślnie a niosące konsekwencje na całe życie. Wybory, przed którymi stają bohaterowie osłabiają odwagę i bezwzględność złych decyzji pokazując siłę prawdziwej miłości, którą czasami zasłania zauroczenie lub nietypowa sytuacja.
🇫🇷
Znikoma relacja matki z córka buduje coraz więcej wątpliwości i świadomość, że nie znamy osób nam najbliższych, których sekrety nas zaskakują i uczucia onieśmielają. Wątek kryminalny, nielegalna adopcja i przestępczość została świetnie ujęta pokazując jej wymiar od małego miasteczka i wsi do transakcji międzynarodowych.
🇫🇷
Najbardziej zaintrygowała mnie druga cześć książki, w której akcja była bardziej dynamiczna i nie mogłam odszyfrować zagadkowych sytuacji.
Na początku brakowało mi akcji albo intrygi. Akcja rozgrywała się spokojnie pokazując coraz więcej zasupłanych relacji małego miasteczka.
Ciekawa ksiazka, polecam na zimowy wieczór. Myślę, że po przeczytaniu powtórnie sprawdzicie zamknięte drzwi.

Przyjemna książka.

Przyjemna książka.

Dobra, ciekawa momentami zaskakująca. Spodziewałam się tylko innego zakończenia.

Tamara jako dziecko wziętej pisarki, nigdy nie miała dobrego kontaktu z matką, zawsze czuła się przez nią traktowana z obojętnością, dla matki najważniejsze były zmyślone postaci z jej książek niż własna córka, dlatego Tamara bardzo szybko wyprowadziła się z domu, wyjechała do Francji, tam wyszła za mąż, z matką prowadziła sporadyczne rozmowy telefoniczne, jednak gdy od dluższego czasu nie dostawała od niej znaku życia, dziewczyna zaniepokoiła się brakiem wiadomości i postanowiła zostawić swoje dotychczasowe życie rodzinne oraz biznes i wrócić do Polski aby wyjaśnić co się stało z rodzicielką. Na miejscu okazuje się, że matka zniknęła, okoliczni mieszkańcy oczywiście kojarzą znaną pisarkę, ale mogą jedynie spekulować gdzie może się znajdować.
Czym naprawdę zajmowała się matka, co takiego odkryła, że jej życie znalazło się w niebezpieczeństwie?
Komu można ufać, kto jest prawdziwym przyjacielem a kto tylko udaje przyjaciela?
Afera adopcyjna, handel organami, awantura o odzyskanie zamku, tajemnice i intrygii mieszkańców oraz zastraszanie Tamary.
Czy śledztwo jakiego podejmuje się Tamara może zagrażać rownież jej życiu?

Książka Magdaleny Kawki jest ciekawa, ale nie tak porywająca, jak się tego spodziewałam. Nie budziła we mnie jakiś większych emocji, choć poruszane tematy były kontrowersyjne. Polecam ją każdemu, kto lubi połączenie obyczajówki z wątkiem kryminalnym.

Dobrze się słuchało. Ciekawa historia, gdzie główna nie będąca śledczą, próbuje rozwiązać zagadkę zniknięcia swojej matki, narażając własne życie.

• Audiobooki