Konie według Siudyma. Poradnik dla początkujących i zaawansowanych

Okładka książki Konie według Siudyma. Poradnik dla początkujących i zaawansowanych Marek Siudym
Marek Siudym Wydawnictwo: P.H.W. Fenix poradniki
poradniki
P.H.W. Fenix
2011-01-01
2011-01-01
9788363203078
Konie rasowe poradniki o koniach

Okładka książki Tata Stefan Friedmann, Andrzej Grabowski, Krzysztof Hołowczyc, Tomasz Karolak, Andrzej Krzywy, Łukasz Nowicki, Bartosz Obuchowicz, Sonia Ross, Przemysław Saleta, Tomasz Sekielski, Marek Siudym, Krzysztof Skiba, Michał Wiśniewski, Tadeusz Woźniak, Xawery Żuławski
Tata Stefan Friedmann, A...

Książkę tę podarowano mi i w zasadzie tylko dlatego postanowiłem ją przeczytać. Jej autor niewątpliwie jest miłośnikiem koni, człowiekiem kochającym te zwierzęta. Posiada jakieś doświadczenie w tej dziedzinie, ale czy od razu musiał wydawać książkę? Tytuł odzwierciedla treść książki - jest to zbiór poglądów Siudyma na relacje człowieka z koniem, na podstawowe kwestie związane z treningiem jeździectwa, raczej jego prywatne opinie. Koniec książki jest zwieńczony krótkim słowniczkiem terminów i podziękowaniami autora dla osób, które dopingowały go w procesie wydawania książki.

Jestem w pełni przekonany, że publikacja ta (a w zasadzie prawie album) została napisana przez pana Siudyma. Widać, że napisał to, co leżało mu na sercu, niemniej nie są to jakieś głębokie rozważania, a na pewno nie korespondują one z myślami jakichś teoretyków czy innych specjalistów. Każdy z aspektów jeździectwa został jedynie liźnięty przez autora. Prawie na każdej rozkładówce znajdują się fotografie, nierzadko z autorem w centrum uwagi, niestety dość monotonne, czasami niemal bliźniacze i nie odzwierciedlające deklarowanej przez niego pasji. Sama treść nie jest szczególnie porywająca i w połowie nie chciało mi się czytać dalej.

Sposób edycji tekstu i redakcji jest - delikatnie rzecz ujmując - niechlujny, odzwierciedla poziom i kulturę pisarstwa autora, ponieważ korekty chyba wcale nie przeprowadzono (pomimo tego, ktoś podpisał się imieniem i nazwiskiem na stronie redakcyjnej). Nie będę punktował stron, w których spotkać można błędy interpunkcyjne, literówki i powtórzenia. Tekst w całej publikacji nie jest wyjustowany, a jedynie wyśrodkowany. Dwa przypisy dolne w formie odsyłaczy do jednej i tej samej publikacji są zrobione w sposób niepoprawny. Brakuje też konsekwencji w formie stosowania podkreśleń ważniejszych terminów pojawiających się w tekście. Na stronie tytułowej czy redakcyjnej nie znajdziemy informacji o roku wydania publikacji, co zauważyłem, że w przypadku tego wydawcy jest normą i służy P.H.W. Fenixowi jako pretekst do wydawania wznowień swoich książek pod zmienioną nazwą, co jest oszustwem wobec czytelnika.

Wskażę tylko kilka przykładowych zaniedbań wydawców: "Przyczyniły się do ukonstytuowania najlepszych sportowych ras europy (...)" - s. 29; "selle franćaise" zamiast "selle française" - s. 29; "Kilku jeźdźców mogło jednocześnie pracować i nie wpadać na siebie." - s. 64; "Wszystkie konie wyszkolone w sposób logiczny, sensowny i przede wszystkim przez ludzi rozumnych są końmi wygodnymi (...)" - s. 67; "Stajnia to stajnia. Trzeba wejść, nauczyć się w niej przebywać. Stajnia to miejsce, w którym trzeba nauczyć się przebywać." - s. 68.

Zmierzając do podsumowania, należy powiedzieć jasno - poziom tej publikacji prezentuje się jarmarcznie zarówno pod względem ilości i jakości informacji, szaty graficznej, jak i samego przygotowania do druku. Największą zaletą tej książki jest chyba twarda szyta oprawa i niezły papier, ale reszta leży. Cena okładkowa 35 zł na pewno nie odzwierciedla wartości tej publikacji, która jest raczej miernym poradnikiem, a na pewno nie dla osób posiadających zaawansowaną wiedzę z dziedziny hodowli koni czy jeździectwa. Najbardziej w tym wszystkim chyba szkoda pana Siudyma, który zachęcany do wydania książki, uczynił to, choć widać, jak sobie radzi w pisarstwie i został przez wydawnictwo komercyjnie wykorzystany.

Dodaj cytat z książki Konie według Siudyma. Poradnik dla początkujących i zaawansowanych