Bestia

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 1)
Wydawnictwo: Vesper
Odjuret

Dwie dziewięcioletnie przyjaciółki, Marie i Idę, znaleziono w pewnej piwnicy okaleczone, zgwałcone i zamordowane. Sprawca, Bernt Lund, został złapany, osądzony i skazany na karę dożywotniego więzienia. Karę odbywa na oddziale dla przestępców seksualnych w zakładzie w Aspses, skąd ucieka podczas transportu do szpitala, okaleczając dwóch uzbrojonych strażników. Bernt Lund to sprytny, wyjątkowo niebezpieczny przestępca, nikt nie potrafi przewidzieć, jak się zachowa, co powie ani co zrobi. Jego profil psychologiczny wskazuje jednak, że będzie tak długo dopuszczał się zbrodni, aż go ktoś powstrzyma lub sam targnie się na swoje życie...

"Bestia" to wstrząsająca i wielowymiarowa szwedzka powieść kryminalna, poruszająca bolesny i aktualny problem pedofilii. Zbrodni, w obliczu której bestiami, oprócz sprawców, stają się także zwykli, dotknięci tragedią ludzie...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

nadzieja1925 | 2015-03-27
Przeczytana: 26 marca 2015

„Małe dziwki.
Już wiele takich widział.”
Na świecie nie ma samych prawych ludzi... jest jeszcze druga strona medalu. Nie można porównać jaka zbrodnia jest najgorsza: kradzież, morderstwo czy gwałt dziecka... ale jest wiadome, co nami najbardziej wstrząsa.
„bo oznaczały, że to już koniec...”

Pedofilia. Bestia. I małe „dziwki” – jasnowłose, bo takie mu się najbardziej podobają.
I sprawiedliwość. Tylko moralna czy prawna?

„Jakby to była ona. Jakby to była jego córeczka, tam, w gazecie.
Nadal stał bez ruchu.
A potem zaczął krzyczeć.”

Ciężka książka. Bardzo. Ale szwedzka, więc było jasne, że się za nią zabiorę.
Trudny temat, ale dobrze napisany. Nieoczekiwane zwroty akcji i zakończenie.
Polecam.

teri | 2014-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2014

"Bestia" jest mocna ksiazka.Duzo w niej przemocy,tej w najgorszym wydaniu.Sa dwie rzeczy,ktorych nie toleruje; pedofilii i znecania sie nad zwierzetami.Pietnuje,pogardzam,nie przebaczam."Bestia" jest o pedofilii.Nie naleze do osob wrazliwych,jednak ta ksiazka wstrzasnela mna.Trzeba jednak zaznaczyc,ze jest dobrze napisana.Z reguly,do pisarskich duetow podchodze z nieufnoscia.Tym razem,duet tych panow,sprawdzil sie.Forte,oscura,tremenda........

książek: 2054
jamczyk | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Swoista rozprawa o winie, karze, epatowaniu okrucieństwem i złu, które coraz częściej pojawia się w otaczającej rzeczywistości, a które jest nie do zaakceptowania. Kogo bardziej chroni prawo , obywatela czy przestępcę? Jakie państwo jest lepsze, bezpieczne czy sprawiedliwe? Wiele pytań przynosi książka szwedzkiego duetu autorskiego i porusza bardzo kontrowersyjne tematy, lecz na większość z nich czytelnik musi odpowiedzieć sam.

Sargento_Garcia | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Na wstępie muszę napisać, że w pełni rozumiem i POPIERAM czyn głównego bohatera Fredrika Steffanssona. Sam nie miałbym nawet chwili zwątpienia przed dokładnie takim samym rozwiązaniem - a może nawet posunął bym się krok dalej?

Książka porusza najniższy z możliwych rodzajów przestępstw: pedofilię. Napisana została doskonałym i przystępnym językiem, poszczególne postacie opisane są w perfekcyjny sposób.

To chyba pierwsza książka, z która się spotkałem, w której pokazano tak dokładnie stosunek "innych" więźniów do osadzonych zboczeńców. Znajdują się oni zdecydowanie pod najniższym szczeblem hierarchii - niżej nawet od rodziców którzy zamordowali lub zamęczyli własne dziecko. Często gdy inni więźniowie znęcają się nad pedofilem "otoczenie traci wzrok" lub nagle ma coś pilnego do załatwienia w innej części wiezienia.
Autorzy uświadamiają czytelnikowi, że pedofil bardzo rzadko działa "sam". W większości przypadków jest to grupa zboczeńców wzajemnie się uzupełniająca, wspierająca,...

Madi | 2015-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Bardzo dobra i mocna książka.
Mimo,że poruszony w niej temat,jakim jest pedofilia i zabójstwo małych dziewczynek jest dość ciężki,to książkę czyta się dobrze.
Czytając rozważania Bestii na temat małych dziewczynek,"dziwek"-jak ich nazywał, sama miałam ochotę dać mu w mordę- brrr...obrzydliwy ,pewny z siebie zboczeniec.

szaraczek | 2016-02-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 14 stycznia 2016

Zbrodnie dokonane na dzieciach zawsze budzą społeczny szok, ale i nienawiść do osób, które tę krzywdę wyrządziły. A Lund nie tylko krzywdzi małe dziewczynki, ale przede wszystkim robi to w najgorszy, najmakabryczniejszy możliwy sposób.
Jeden ludzki błąd sprawia, że potwór wydostaje się na wolność.
Jeden zrozpaczony ojciec postanawia ratować inne dzieci, ale i ich rodziców by już nikt nie musiał cierpieć tak jak on.
Od jednego strzału zaczyna się społeczna dyskusja. Wojna pomiędzy ludźmi a prawem.
Gdzie jest granica pomiędzy obroną a zwykłym zabójstwem?
Co się stanie, gdy uniewinnimy jednego człowieka, który dopuścił się zbrodni?
Czy na pewno prawo zawsze stoi po stronie ludzi?
I przedwszystkim jak cienka jest granica pomiędzy prawdą a domysłami?

Uff… w tym roku nie mam szczęścia do lekkich lektur. Ta książka do nich również nie należy. Nie chcę nikogo odstraszać. Wręcz przeciwnie. Bestia to książka, którą każdy powinien przeczytać. Nie tylko po to by poznać odpowiedź na wyżej...

Mocna książka z niestety gorzkim zakończeniem. Wciąga bez reszty, by potem pozostawić czytelnika rozbitego i z poczuciem niesprawiedliwości.

Od razu zaznaczę, że w takim przypadku jak w książce stanęłabym po stronie Fredrika. Pedofilia, krzywdzenie dzieci w tak ohydny i bestialski sposób, to chyba najgorsze przestępstwo, więc nie dziwiło mnie, że ojciec zgwałconej i zamordowanej dziewczynki szukał zemsty, a przede wszystkim chciał nie dopuścić do tego, by zostało skrzywdzone kolejne dziecko.

sheina_3 | 2013-10-21

szkoda że się tak skończyło,tak to jest jak się kogoś podsłuchuje i tylko parę słów się wychwyci i niewinna osoba uznana za zboczeńca ginie przez idiotę co został zgwałcony przez bliską mu osobę i szukał w okół siebie "zboczków"każdemu polecam tę książkę wciąga od pierwszej strony.

emindflow | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Każdy, kto miał okazję poznać inne książki szwedzkiego duetu Roslund - Hellstrom wie, czego może się spodziewać po następnej. Ci panowie nie piszą kryminałów sensu stricto, używają tej konwencji do poruszania wyjątkowo trudnych problemów, jakie dotykają szwedzkie społeczeństwo.
Tak jest również w przypadku "Bestii", która zrobiła na mnie duże wrażenie.
Tym razem motyw przewodni stanowi odrażająca zbrodnia pedofilii. W jej obliczu dochodzi do zderzenia bezradnego poprzez swój liberalizm systemu prawnego i penitencjarnego, który w gruncie rzeczy staje w obronie sprawców z poczuciem elementarnej sprawiedliwości i prawem do obrony potencjalnych ofiar. Okazuje się, że sytuacja jest patowa i nie ma dla niej dobrego rozwiązania, a próby wyręczania organów sprawiedliwości prowadzą do kolejnych tragedii.
Niestety, jak podkreślają w posłowiu autorzy, nie mamy tu do czynienia z fikcją literacką, wszystkie osoby i zdarzenia miały swoich prawdziwych odpowiedników.
Próba oceny tej książki w...

iwona75 | 2011-10-06
Przeczytana: 06 października 2011

Nigdy wcześniej nie czytałam takiej książki.
Opisane w niej wydarzenia to fikcja a cały czas miałam wrażenie że to co czytam dzieje się naprawdę,że wszystkie postacie i ich dramaty naprawdę mają miejsce.
Szczery podziw dla autorów,za to że potrafili ująć treść powieści w taki sposób.
Sama powieść jest bardzo ciężka,przerażająco brutalna,czyta się ją niekiedy z wielkim trudem.
Wiele postaci,każda z nich przeżywa jakiś dramat,skrywa tajemnicę.
Morderca,w którego umysł wchodzimy i poznajemy jego myśli,których wcale nie chcemy znać bo przyprawiają nas o dreszcze i powodują nienawiść do tego człowieka - nie człowieka.
Mała dziewczynka w czerwonych bucikach,radosna i niewinna.
Ojciec,którego ból jest tak wielki że nie czuje nic oprócz pustki.
Strażnik,policjant,prokurator,więzień - wszystkich poznajemy,widzimy ich emocje,ich najskrytsze myśli.
Czytając ostatnie strony książki miałam gęsią skórkę.
Wstrząsająca pozycja.