Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Dark Matter

Wydawnictwo: Crown Publishing Group
1101904224
angielski
Shirocat

DARK MATTER tells the story of Jason Dessen. A brilliant physicist, Dessen has settled into a comfortable life in Chicago with his wife, Daniela, and their teenage son, Charlie. Jason is happy with his position teaching at the local university, but he does sometimes wonder what could have been if he had continued to pursue the research he began early on in his career. It’s that thought that’s circulating through his mind as Jason walks home late one night—and just before his world abruptly comes to a halt. A man wearing a mask is in front of him, pointing a gun and demanding Jason get into his car. He’s taken to an abandoned warehouse, knocked unconscious, and awakens in a world where his life seems radically different from the one he knew. In this place, Jason’s never been married. He’s never had children. His work has been his life—and, as Jason will learn, he’s achieved something he never even dreamed possible. But how did he get here? What happened to his old life? Can he find his way back to the wife and son who’ve been taken from him? His search for answers leads him on a journey far stranger than anything he could have imagined—and puts him in the crosshairs of a seemingly unbeatable foe.

źródło opisu: http://crownpublishing.com/news/dark-matter-blake-crouch/#.V9GyQjWmFTA

źródło okładki: http://crownpublishing.com/news/dark-matter-blake-crouch/#.V9GyQjWmFTA

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Wykorzystanie jako kanwy powieści teorii strun, mostu Einsteina-Rosena czy istnienia wieloświatów, gdzie nasze życie przebiega w sposób alternatywny nie jest w we współczesnej fantastyce pomysłem nowym. Przykładem, moim zdaniem bardzo ciekawym, był scenariusz serialu „Sliders: Piąty Wymiar”, którego pierwszą serię wyemitowano w 1995 roku
Jednak książka Blake Croucha wprowadza pewne elementy thrillera, co znakomicie wpływa na fabułę.
Pewnie wielu z Was zastanawiało się nad tym, jak wyglądałoby Wasze życie, kiedy w jakimś kluczowym jego momencie podjęlibyście inną decyzję niż ta, którą wdrożyliście w rzeczywistości.
Taką szansę (?) dostał skromny nauczyciel fizyki z jednego z mało znaczących amerykańskich uniwersytetów.
Jako młody człowiek Jason Dessen, był bardzo dobrze zapowiadającym się naukowcem, mającym szansę otrzymać Nagrodę Pivii (w tej książce jest to multidyscyplinarna nagroda za osiągnięcia w naukach przyrodniczych i fizycznych). Jego karierę naukową, podobnie jak równie...

Monika | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Po przeczytaniu trylogii "Wayward Pines" była bardzo ciekawa innych powieści Autora. Sięgnęłam po "Mroczną materię".
Po pierwsze: kolejny raz chylę czoła przed niesamowitą wyobraźnią Autora! Jego pomysły są niesamowite i zdumiewające. Oderwane od rzeczywistości, ale opisane w taki sposób, że zwyczajnie nie można się chwilę nie zastanowić nad tym, co by było, gdyby okazały się realne.
No własnie, po drugie: dar opowiadania / pisania. Z każdego świetnego pomysłu może przecież powstać przeciętna książka. Na szczęście Autorowi to chyba nie grozi. To, co rodzi się w Jego głowie, przelewa na papier w sposób intrygujący, ciekawy.
Czy Wy nie zastanawiacie się czasem, jak potoczyłoby się Wasze życie, gdybyście w odpowiednim miejscu i czasie podjęli inną decyzję, obrali inną drogę?
Polecam!

mikakeMonika | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Nie pamiętam kiedy zarwałam noc, żeby dokończyć książkę. Zapomniałam o spaniu, zapomniałam o całym świecie. Pędziłam dalej i dalej, żeby przekonać się czy Jason odnajdzie drogę do domu i jeżeli - to co wtedy. Przy okazji poruszyłam wyobraźnię i myślałam o moich światach równoległych. Lubię takie historie, bardzo lubię. Polecam :-)

Meggie | 2017-01-29

Każdy w inny sposób interpretuje słowo szczęście. Dla jednych oznacza osiągnięcia zawodowe, wpływy, władzę, dla innych rodzinę, zdrowie, rozwój osobisty. Zazwyczaj pragnie się tego, czego się nie ma, a nie docenia tego, co jest blisko. W życiu nie ma prostych wyborów. A gdyby tak można było poznać inne drogi i konsekwencje odmiennych decyzji? Jason Dessen prowadzi spokojne, ustabilizowane życie. Ma kochającą rodzinę i pracę, za którą nie przepada. Taki był jego wybór, lecz w jednej chwili ktoś odbiera mu wszystko. Zostaje porwany, obezwładniony i traci przytomność. Przebudzenie jest jak gorzka pigułka do przełknięcia. Żona go nie poznaje, nie ma syna i jego praca też nie wygląda tak samo. Jak to możliwe, że w jednym momencie tak diametralnie odmieniło się jego życie? Czy to jakiś żart?

Intrygujący opis oraz ciekawy tytuł sprawiły, że bardzo chciałam zapoznać się z książką. Pierwsze wrażenie jest czasem mylące, lecz z pewnością nie tym razem.

Lektura przyciąga uwagę od samego...

Happy Reader | 2017-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

Blake Crouch w najwyższej formie!

Sławę przyniosła mu rewelacyjna trylogia „Wayward Pines”. „Mroczna materia” to kolejna świetna powieść tego autora.
Jason Dessen jest szczęśliwym facetem. Ma kochająca żonę Danielę i fajnego syna. Wykłada fizykę na college'u.
Pewnego dnia zostaje porwany. Jego życie wywraca się do góry nogami. Okazuje się, że trafia do alternatywnego świata. Jest w nim genialnym fizykiem, którego odkrycie umożliwia przemieszczanie się do równoległych rzeczywistości. Tylko że w świecie, w którym się znalazł Daniela nie jest jego żoną, a syn nigdy się nie urodził. Jason nie chce w nim zostać i zrobi wszystko, by wrócić do rodziny, którą tak bardzo kocha. Jednak aby do nich wrócić będzie musiał pokonać wiele nieoczekiwanych przeszkód i wykazać się niespotykaną odwagą i inteligencją...

Powieść Croucha to udane połączenie thrillera i sci-fi. Autor wykreował świat pełen tajemnic i grozy. Fabuła jest zaskakująca i perfekcyjnie skonstruowana. W rezultacie otrzymujemy...

Fragaria | 2017-08-31
Przeczytana: sierpień 2017

Niemal codziennie stajemy przed wyborem. Musimy podjąć decyzję. Jedne są błahe, od innych zależy jak dalej potoczy się nasze życie. Niestety nie możemy sprawdzić co stanie się potem i wybrać lepszą dla nas opcję. Wybieramy w ciemno. Tak samo jak przed 15 laty, Jason Dessen, utalentowany i dobrze zapowiadający się fizyk jądrowy, miał dwie opcje do wyboru. Zdecydował się poświęcić karierę naukową dla dobra jego przyszłej rodziny. Po 15 latach wydaje się być szczęśliwy. Ale czy inne wersje Jasona Dessena w relatywnych rzeczywistościach są zadowolone z życia? Dzięki temu może podejrzać jak wyglądałby świat gdyby podjął taką a nie inną decyzję.
"Mroczna materia" to trzymający w napięciu thriller science-fiction. Przede wszystkim dobra rozrywka, ale nieco pogmatwana i niejasna jak mechanika kwantowa. Przecież zastanawiamy się tu nad tym czym jest ludzkie szczęście i jakie uczucia są w nim najważniejsze.

Super fabuła, zawrotne,doskonałe zwroty akcji,zbudowane dobre napięcie.
Wciąga całkowicie do czytania, zachwyconą jestem lekturą po prostu przypadła mi do gustu.
Poruszyła bardzo mocno mnie za serce, bardzo mnie się podobała książka.

Aryadwen | 2018-07-03
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Umysł eksplodował.

Już dawno nie miałam takiego kaca książkowego jak po tej książce. Jest dosłownie genialna. Do teraz nachodzą mnie refleksje, z jednej strony o moim życiu, o wyborach, których dokonałam, a których mogłam dokonać, albo o zupełnie niespodziewanych przypadkach, które nastąpiły i mogły nastąpić. Oprócz tego refleksje dotyczą stanu wszechświata, możliwości istnienia czarnej materii i jej ewentualnego wpływu. Bardzo podoba mi się część badawcza w książce, opisy przemyśleń głównego bohatera, moment, w którym odczytuje swoje badania. Elementy naukowe, może nie są miażdżące, ale dodają wiarygodności i z pewnością pozwalają lepiej odnieść się do niesamowitej teorii nawet osobom, które nie miały dotąd styczności z tematem.

Podsumowując, książkę wręcz pokochałam, jest wspaniała.
Dodatkowo była bardzo, bardzo, bardzo udanym prezentem urodzinowym, co potęguje jej znaczenie w mojej prywatnej kolekcji.

magfre | 2016-12-04

Muszę przyznać, że "Mroczną materię" czyta się błyskawicznie. Autor skupia się na bohaterze – jego odczuciach, tęsknotach, myślach, lękach. Z łatwością można postawić się w jego sytuacji. Tym bardziej, że jest tu dużo emocji, napięcia oraz niebezpieczeństwa. Akcja jest dynamiczna, utrzymuje szybkie tempo do ostatniej strony, co jeszcze podkreślają krótkie zdania i ograniczone do minimum opisy. Dałam się wciągnąć. Naprawdę byłam ciekawa rozwoju wypadków. Ba! Zostałam nawet zaskoczona w końcowej części opowieści. Jednak według mnie, te entuzjastyczne opinie na okładce są, mimo wszystko, nieco przesadzone. Nie jest to książka specjalnie wyjątkowa, a już zdecydowanie nie określiłabym jej mianem mistrzowskiej. W każdym razie czyta się ją dobrze, potrafi zaabsorbować i zapewnić interesującą rozrywkę. Ten jeden, czy dwa wieczory z nią spędzone, mogą być dla wielu ekscytującą przygodą w nieznane.
więcej: http://www.szortal.com/node/11177

popiszsieplay | 2018-04-26
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Lauro, proszę nie czytaj tego! :D

"Nigdy nie pojawia się ostrzeżenie, że wszystko zaraz się zmieni, zostanie nam odebrane. Może właśnie to czyni tragedie tak bardzo tragicznymi. Nie samo wydarzenie, ale sposób, w jaki przebiega: cios bez ostrzeżenia, trafiający jak grom z jasnego nieba, gdy najmniej się tego spodziewamy. Bez chwili na unik czy skulenie głowy."

Przez całe życie słyszymy, że każdy z nas jest wyjątkowy: że jest niepowtarzalną jednostką, że nikt na całej planecie nie jest taki sam. A co jeśli to przestało - lub w najbliższej przyszłości zostanie - być prawdą?
Czasami, gdy nie mogę spać, zastanawiam się, jakby to było, gdyby wszystko potoczyło się inaczej - gdybym wybrała inny kierunek studiów, wsiadła w inny pociąg czy postawiła się grupce nagabujących mnie chłopaków na zielonej szkole. Takie myśli biorą się chyba z typowo ludzkiego pożądania tego, czego się nie ma. Wrócę do tego za chwilę.
Historia oparta jest na bardzo ciekawych założeniach fizyki...