Dlaczego nie płacimy podatków? Psychologiczna analiza uchylania się od opodatkowania

Wydawnictwo: Scholar
5 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
youstyna

Autorka odpowiada na pytania: • Jakie czynniki ekonomiczne wpływają na decyzje podatników i czy faktycznie ich wpływ jest tak znaczący? • Czy można wzmocnić dyscyplinę podatkową w oparciu o argumenty moralne? • Czy podatki mogą być w ogóle sprawiedliwe i czy można wzmocnić przekonanie o sprawiedliwości podatków? Książka jest bardzo dobrze udokumentowana i zawiera nową wiedzę. Brakowało od...

Autorka odpowiada na pytania:
• Czy można wzmocnić dyscyplinę podatkową w oparciu o argumenty moralne?

Książka jest bardzo dobrze udokumentowana i zawiera nową wiedzę. Brakowało od wielu lat na rynku księgarskim monografii psychologicznej, prezentującej w sposób tak wielowątkowy analizę zachowań polskich płatników podatków.
Praca Małgorzaty Niesiobędzkiej to solidne studium współczesnej wiedzy psychologicznej na temat złożonych i wieloaspektowych uwarunkowań uchylania się ludzi przed zobowiązaniami podatkowymi, jej silną stroną jest empiryczne podejście do zagadnienia.
dr hab. Maryla Goszczyńska

Małgorzata Niesiobędzka jest psychologiem ekonomicznym. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Psychologii Ekonomicznej i Psychologii Organizacji Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badaniem uwarunkowań zachowań ekonomicznych oraz analizą procesu socjalizacji ekonomicznej. Jest członkiem Akademickiego Stowarzyszenia Psychologów Ekonomicznych.

meduzek | 2018-02-15
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Ksiązka jest całkiem ciekawa, choć w części opisującej wyniki badań autorki - trochę nudnawa.
Przedstawia różne ujęcia badania czynników wpływających na niepłącenie podatków przez podatników. Autorka sięga do doświadczenia zagranicznych znawców tematu, przybliża stosowane przez nich rozwiązania.
Książka zawiera bogatą bibliografię.

Akinimod | 2017-01-09