Scheiblerowie

Wydawnictwo: Literatura
838708097X
Łódź, Scheibler, Bartczak, fabrykanci
historia

Scheiblerowie byli rodziną przemysłowców, która od chwili przybycia do Polski i do Łodzi w połowie XIX w., przewodziła w bawełnianej gałęzi włókiennictwa. Obecność Scheiblerów w Łodzi zaznaczała się potężnymi gmachami fabrycznymi, osiedlami dla pracowników firmy oraz ich własnymi reprezentacyjnymi siedzibami. Mając ogromne środki, łożyli na instytucje kultury, budowle użyteczności publicznej i świątynie różnych wyznań. Rola, jaką Scheiblerowie odegrali w gospodarce Polski i Łodzi, wymaga przywrócenia wiedzy o nich w naszym kraju.

źródło opisu: Wydawnictwo Literatura, 1999

źródło okładki: zdjęcie własne