Miecz orientu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Marek Brener z jednego obozu trafia do innego, który jest... W osobliwym, somnambulicznym królestwie kłamstwa wszystkim przypisane są pewne role, choć nic nie jest tam oczywiste. Zagadki pozostają bez wyjaśnienia. Ziemiański trzyma nas w niepewności do ostatniej strony książki, by pokazać, że... nie jest jej autorem. Przynajmniej takim autorem, jakiego znaliśmy do tej pory... Andrzej Ziemiański, uznany i nagradzany twórca literatury fantastycznej, próbuje swą powieścią odpowiedzieć na pytanie, czy świat, w którym żyjemy, jest realny.

Krzysiek | 2014-04-25
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Czyżby mój gust był osobliwy? Czyzby mój gust był spaczony? Wbrew wszystkim opiniom zakupiłem MIECZ ORIENTU - za jakieś grosze, z wyprzedaży. I mogę powiedzieć, że książka jest inna, niż reszta wspólcześnie pisanych przez Ziemiańskiego książek. Może dlatego ma tyle nagatywnych opini, gdyż sięgali po nią fani typowego pióra, jakie serwuje nam Ziemiański - pasujące do stylu MADE-IN-TWARDZIEL-ZE-ZDJĘCIA,-Z-CYGAREM-W-GĘBIE.
Może za wyjątkiem zakończenia, które jest pisane w "ziemiańskim" stylu i które paradoksalnie, podobało mi się najmniej, fabuła książki jest oryginalna i - co podkreślę - wciąga. Może niewielu, może tylko mnie, pewnie to naprawdę "inny" Ziemiański, niż można się spodziewać - ale uważam że warto zaryzykowac. Tym bardziej, że MIECZ ORIENTU można obecnie utrafić za równowartość dwóch litrów benzyny.

czerwona | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

nie rozumiem w ogóle... dlaczemu taki tytuł? o jaki orient chodzi? o jaki miecz?
spotkałam się już z twórczością pana Ziemiańskiego i widać w tej książce inny styl, i różnice z innymi tytułami, ale nie odstraszyło mnie to, a wręcz przeciwnie... tyle, że trochę zmęczyło mnie czytanie jej. jak dla mnie to sama fabuła dość ciekawa, ale wątki nie zostały wyjaśnione - major, który miał/nie miał przyjść o świcie, Tatar, kobiety rozpruwające worki. Pod koniec książki, gdy już akcja się rozkręciła i główny bohater złapał tego Horynia (a ja paliłam się wręcz z ciekawości jak wyjaśni się ta tajemnica - miałam w sumie dać wyższą ocenę "Mieczowi...") to zamiast wypytać go o całą ideę obozu, to usiadł ze słoniną i butelką w ręku, i zaczął rozmyślać o całej sytuacji...

książka trafiła do mnie praktycznie ze śmietnika (pamiętajcie jeśli chcecie pozbyć się książki to lepiej oddajcie ją komuś, kto będzie zadowolony z tego, niż wyrzucać ją, ewentualnie można darować książkę do biblioteki, albo...

Malina | 2014-10-17

Doprawdy ciekawi mnie skąd tak niska ocena tej książki. Osobiście, jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Książka "Miecz orientu", to zupełnie inny wymiar fantastyki. Trzyma ona w napięciu do ostatniej strony. Polecam i...nie, nie zdradzę nic więcej, nie napiszę o czym jest. Niech czytelnik sam się o tym dowie, wspólnie z głównym bohaterem tej książki. Niech czytelnik sam dojdzie do wniosku, czy warta jest ona przeczytania, niech nie sugeruje się ocenami innych, a sam oceni tę książkę. Je ona nie tylko przygodą przeżytą przeze mnie razem z jej bohaterem, a również nauką, aby nie oceniać książki po opiniach innych, a użyć własnego rozumu i z zaciekawieniem, podobnym jak u dziecka, samemu przekonać się o jej wartości.

batatka | 2012-10-30
Przeczytana: 30 października 2012

Niestety, nie przebrnęłam. Mam zasadę- jeżeli książka do mnie nie przemawia, to odkładam ją i biorę się za następną. I tak nie zdążę przeczytać wszystkich w swoim ludzkim życiu. Tu ewidentnie nie znalazłyśmy wspólnego języka. Za skomplikowane realia, za ponure, przytłaczające. A może nie ten czas, nie ten nastrój drzemiący we mnie. Nie oznacza to jednak, że spisuję autora na straty. Wbrew przeciwnie, zrobię podejście do kolejnej pozycji, bo o panu Ziemiańskim czytałam wiele dobrego.

Grzegorz | 2011-04-26
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 2008 rok

Książka wymyka się wszelkiej klasyfikacji. Nie można jej zaszufladkować i to chyba jest jednak dla mnie jej słabością. Za dużo tam wszystkiego, jeżeli chodzi o gatunki literackie, w związku z czym - mnie osobiście ciężko się czytało.

Krystian Ozon | 2010-10-20
Przeczytana: 20 października 2010

Książka kompletnie do mnie nie przemawia. Porusza kilka ważnych spraw, sam pomysł w teorii intryguje,w praktyce nudzi.

Nefmi | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

czytambolubie | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014
RabidBlackDog | 2013-04-04
Przeczytana: 2012 rok

Autor naczytał się - jak mniemam - Kafki i chciał spróbować swoich sił w jego stylu. Bez powodzenia. Książka buduje napięcie an pożyczonych pomysłach i ostatecznie okazuje się być zupełnie o niczym, żadnego głębszego przekazu będącego pretekstem dla fabuły.

Entemaron | 2010-08-07

Książka abstrakcyjna oraz nieco dziwna lecz ciekawa.