Złodziej czasu

Okładka książki Złodziej czasu Terry Pratchett
Okładka książki Złodziej czasu
Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 26) fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 26)
Thief of Time
Prószyński i S-ka
2016-09-01
2016-09-01
Piotr W. Cholewa
Świat Dysku Śmierć Złodziej czasu Lu-Tze Lobsang Ludd

Okładka książki Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Jacek Dukaj, Piotr Goraj, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kołodziejczak, Konrad T. Lewandowski, Andrzej Sapkowski, Marcin Wolski, Maciej Żerdziński, Andrzej Zimniak, Iwona Żółtowska
Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Czarnoksiężnicy Orson Scott Card, Gardner Raymond Dozois, Jeffrey Ford, Neil Gaiman, Nancy Kress, Tad Williams, Gene Wolfe
Czarnoksiężnicy Orson Scott Card, G...
Okładka książki Nauka Świata Dysku II. Glob Jack Cohen, Terry Pratchett, Ian Stewart
Nauka Świata D... Jack Cohen, Terry P...
Okładka książki Legendy Orson Scott Card, Raymond E. Feist, Terry Goodkind, Robert Jordan, Stephen King, Ursula K. Le Guin, George R.R. Martin, Anne McCaffrey, Terry Pratchett, Robert Silverberg, Tad Williams
Legendy Orson Scott Card, R...
Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Obłędni rycerze Woody Allen, John K...
Okładka książki Folklor Świata Dysku Terry Pratchett, Jacqueline Simpson
Folklor Świata... Terry Pratchett, Ja...

Zagmatwana historia o czasie, apokalipsie, Pierwszej Zasadzie i o czekoladzie ;)
Na początku byłam na nie- akcja irytująco skakała między z pozoru nie związanymi bohaterami i miejscami. Ale po pewnym czasie luźne końce się zaczęły splatać, kółka zazębiać i wszystko okazało się ze sobą łączyć.

9 czekoladek na 10

9 czekoladek na 10

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zagmatwana to historia, jak to u Pratchetta bywa ;)
Kolejna odsłona Świata Dysku z wieloma ciekawymi postaciami, są moje ulubione - Śmierć i jego wnuczka Susan, są też nowe Lu-Tze, Audytorzy, Lobsang Ludda.
Dzieje się, jest zabawnie, zagmatwanie i pysznie no bo moc czekolady znana jest od wieków! :) A czas, przepraszam Czas to skomplikowana sprawa jest!

Po biografii Terrego musiałem przeczytać coś z mojego ulubionego uniwersum :) :)

Zagmatwana to historia, jak to u Pratchetta bywa ;)

Po biografii...

Myślę, że nie będę daleka od prawdy mówiąc, że „Złodziej czasu” to powieść chaotyczna, pełna wielu dziwacznych w odbiorze zakrzywień i pozornie nie pasujących do siebie elementów. Poszatkowana.
I denerwowało mnie, i nie miało dla mnie sensu. Męczyło momentami.

Aż dotarłam do końca książki i zrozumiałam, że składowe akcji nachodzą na siebie warstwami, Przenikając wzajemnie w myśl idei czasu jako wartości wymyślonej przez człowieka i perspektywy zależnej od punktu odniesienia. Wtedy zrozumiałam, jak błyskotliwa jest to pozycja, jak przemyślana i złożona.

A zakończenie było jednym z najbardziej romantycznych jakie kiedykolwiek przeczytałam

I denerwowało mnie, i nie miało dla mnie sensu. Męczyło momentami.

W 26. tomie cyklu Świat Dysku autor powraca równocześnie do podcyklu o Śmierci i Susan Sto Helit, każąc im po raz kolejny zmierzyć się z Audytorami. Nieznoszący nieoznaczoności ludzkich działań szare istoty postanawiają zniszczyć świat. Powstaje zegar zdolny zatrzymać cały czas. Zbliża się apokalipsa, czterej jeźdźcy wyruszają… choć z pewnymi kłopotami. W tym samym czasie w zakonie Mnichów Czasu legendarny Lu-Tze przygarnia pod swoje skrzydła młodego ucznia, Lobsanga Ludda, aby wskazać mu Drogę…

Jest to jedna z trudniejszych książek Terry’ego Pratchetta. Autor już na dobre zanurzył się w teoriach chaosu i temporalnych zawiłościach, za którymi w pewnym momencie, przyznam szczerze, nie mogłam nadążyć. Ale zarazem to powieść, gdzie zastanawiamy się, jak wszystko podlega zmianom w czasie i czy jest, ktoś lub coś, na ten proces uodporniony. Nie brakuje elementów humorystycznych – satyra na klasyczne filmy z gatunku sztuk walki, opisy pełnej wyzwań pracy nauczycielki (teraz rozumiem to lepiej, niż czytając książkę po raz pierwszy;),a także siłę ręcznie robionych czekoladek. Jest też jakby kres pewnych poszukiwań Susan, co, biorąc pod uwagę, że to ostatni tom poświęcony tej bohaterce, jest naprawdę szczęśliwym zakończeniem.

Oczywiście polecam, choć lepiej od tej książki nie zaczynać przygody z tym autorem. Jak zwykle zalecam rozpocząć czytanie od początku całego cyklu.

Pierwsza połowa mnie nie porwała, ale w drugiej książka się rozkręciła. Zaciekawił mnie wątek Audytorów.

Dwudziesta szósta książka cyklu. Oprócz humoru, zabawnych dialogów i niebanalnych charakternych bohaterów, miłośnicy mocnych wrażeń znajdą w niej także pełną zwrotów i narastającego napięcia akcję oraz dynamiczny wyścig z czasem. Dodajmy: na śmierć i życie, przegrana oznacza bowiem, że w przyszłą środę skończy się świat. Bęc!… i po krzyku...

Jest to historia o czasie. A skoro tak, to również o zegarach. W opowieści o zegarach nie może zabraknąć zegarmistrza. Ma na imię Jeremy, jest niezupełnie normalny, ale za to wprost genialny. Są też Audytorzy Rzeczywistości – ponure typki, które po raz drugi i tym razem już na amen, chcą zatrzymać czas, gdyż uważają, że życie jest skazą wszechświata. Na ratunek życiu rusza Śmierć, ale nie we własnej kościotrupiej osobie. Z pewnych względów woli zlecić tę robotę swojej niezawodnej wnuczce Susan – skromnej, trochę nietypowej, ale odnoszącej zawodowe sukcesy nauczycielce.

Pojawiają się też:
- mnich Lu-tze, który jest sprzątaczem, a oprócz tego małym, pogodnym, bezbronnym staruszkiem przypominającym, co głosi Pierwsza Zasada,
- ciapowaty odkręcony od rzeczywistości pan Wojna, bezradny pantoflarz, który nigdzie nie rusza się bez swej nadopiekuńczej żony, pani Wojnowej,
- piąty jeździec apokalipsy, dotąd całkowicie nieznany, albowiem odszedł z zespołu zanim ten stał się sławny,
- oraz inni, a każdy z nich jedyny i niepowtarzalny.

Świat dysku to bardzo dobre miejsce na oderwanie się od świata kuli. Terry Pratchett zaś jest gwarantem znakomitej rozrywki z mądrym, nienachalnie sformułowanym przesłaniem.

Jest to historia o czasie. A...

Pratchett dla czytelnika bardziej wyrobionego w sci-fi . Rozważania nad czasem i manipulacjami nim. Jest wnuczka Śmierci i syn Czasu. Jest mocna satyra na buddyzm i wschodnią mistykę. Mi osobiście nie przypadła do gustu, ale doceniam pomysł i wykonanie.

Jedno jest pewne: nie próbuj objąć tej książki rozumem. ja próbowałam i... doskonale zaczęłam rozumieć, co czuła Audytorka.

Bardzo lubię wszelkie zabawy czasem i to Terry'emu Pratchettowi wybitnie się udało. W swój niezwykły sposób przemycił do powieści humor, naukę i morał. Bardzo często jestem pod wrażeniem jego dzieł i tutaj znowu się nie zawiodłam.

A powrót Niani Ogg uważam za udany!

A powrót Niani Ogg...

Dość długo czytałem ten tom, bo powieść jakby nie trzymała rytmu; z drugiej strony jest nasycona tyloma ciekawymi spostrzeżeniami, ironicznymi docinkami i bzdurnymi historiami, że nie mogę ocenić na mniej. Drwiny z apokalipsy, fizyki kwantowej, koncepcji czasu samej w sobie, filozofii, mędrców jak i bycia człowiekiem. Tematycznie jedna z najciekawszych.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku