Europa, droga rzymska

Europe, la voie romaine
Filozofia, teologia polityczna
filozofia i etyka
Adam Jank

Zasadniczym przedmiotem rozważań książki Rémiego Brague'a jest tożsamość Europy. Niemal od początku badań nad tym zagadnieniem różni autorzy wskazywali na dwa źródła kultury Europy - greckie i żydowskie. Stąd wzięło się popularne wśród historyków z epoki Oświecenia i romantyków słynne przeciwstawienie: Ateny i Jerozolima. Rémi Brague podejmuje w nowy sposób problem tożsamości, stawiając pytanie o „drogę rzymską”, o łacińskość Europy. Stara się odpowiedzieć na pytanie o właściwość Europy. Jest nią – jego zdaniem - przyswajanie sobie tego, co jest jej obce. Europa bowiem historycznie, filozoficznie czerpie ze źródeł bijących poza nią. Zapożyczając z innych cywilizacji, droga rzymska dokonała założycielskiej syntezy pierwszej jedności kulturowej, która stała się pierwszym obszarem europejskim

źródło opisu: Teologia polityczna 2012

źródło okładki: Teologia polityczna 2012