Charlie i wielka szklana winda

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Cykl: Charlie (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Charlie and the Great Glass Elewator

Pan Wonka może i jest geniuszem, gdy chodzi o czekoladę, ale nikt ani Charlie, ani pozostała część rodziny Bucketów nie dowierza jego talentom lotniczym. Szczególnie, gdy pilotowanym przezeń pojazdem jest szklana winda, która na dodatek wymknęła się spod kontroli i poszybowała w atmosferę. Cóż, z panem Wonką życie nigdy nie jest nudne, a jeśli nawet wpakuje naszych bohaterów w nieliche tarapaty, to przecież będzie potrafił także z nich wybrnąć.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

HEHEHE! Jak zwykle Dahl piętnuje w tej książeczce ludzkie przywary. W tej oberwało się politykom, generałom i zachłanności, braku rozsądku. Łoziński przetłumaczył wzorcowo "Piosenkę Niani", w której to prezydent USA przedstawiony jest w jednej zwrotce jako dwudziestolatek, który nie umie pisać, w głowie rozumu co kot napłakał. Ale Niania powiedziała, że znakomicie będzie się nadawał na polityka.
Książka napisana na początku lat 70-tych. To czasy kiedy USA i ZSRR walczyły o dominacje w kosmosie. Dodatkowo Prezydent USA ma za przyjaciela Afgańczyka. A w tym okresie w Afganistanie były dosyć spore bunty społeczne, które jak wiemy zakończyły się interwencją ZSRR.
Oberwało się generałowi co chciał wszystko wybuchać.
Oberwało się ludziom, co nie słuchają innych.
Poza tym cierpliwość i spokój może nas uratować w każdej sytuacji.

Przeczytana: 07 lutego 2015

Moim zdaniem książka jest typowa dla dzieci, ale starszych czytelników również potrafi zachęcić. Jest doskonała. Czytających ją nie męczy. Jest wiele elementów fantastycznych, jak np. pigułki odmładzające czy postarzające. Znajduje się w niej również wiele zabawnych sytuacji. Polecam. :D

Ervisha | 2011-01-09

Książka zabawna i miła w czytaniu, jednak by ją dobrze zrozumieć nalezy zapoznać się z pierwszą częścią przygód Charliego. Opowiastka może nie jest tak rewelacyjna jak poprzednia część, ale również dobra:)

Darka_pl | 2015-04-05
Przeczytana: marzec 2015

Po przeczytaniu Charliego i fabryki czekolady dowiedziałam się, że jest druga część i chciałam ją przeczytać. I oto jest:) Fajna książka!

miś | 2017-02-25

Nie porwała mnie ta opowieść. Raczej zwyczajnie napisane o trochę niezwykłych przygodach. Można przeczytać, ale nie trzeba.
Roald ma o wiele lepsze pozycje na swoim koncie, więc może raczej radzę zacząć od np. "Matyldy" bądź "Wiedźm". Jak się spodoba, to można dalej brnąć w jego twórczość.
6/10

marmysza | 2017-05-05
Przeczytana: 02 maja 2017

Po rewelacyjnej "Fabryce czekolady" ta część niestety dużo słabsza. Przez pierwszą połowę w ogóle nie mogłam zrozumieć o co chodzi Autorowi...moim zdaniem swobodny lot wyobraźni, bez jakiekolwiek sensu, ot co. Potem wraca klimat "Fabryki..." i Umpa-Lumpasów i robi się nieco lepiej. I tak książka raczej z cyklu "dziwnych", większego przesłania jakoś brak.

bromba | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Kompletnie zakręcona książka (nie tak spójna, jak pierwsza część, ale pewnie 'spójność' to ostatnia rzecz, o jakiej myślał Dahl...), majstersztyk tłumaczeniowy; doceniamy!

Ada | 2016-02-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Kolejna część opowiadań o Karolu który pewnego dnia znalazł złoty los....
Znakomita dla małych głodomorów !!!

Ami_Rose | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Pierwsza połowa książki mnie bardzo nudziła.
Druga połowa książki była świetna. to było to, za co lubię Pana Wonke.

Paulina | 2011-06-06

Świetny autor, z którym przeżyłam wspaniałe dzieciństwo przenosząc się w kolorowy świat.