Wyzwanie czytelnicze LC

Sekret sprzed lat

Wydawnictwo: Axis Mundi
Grażyna Este

Rodzinny sekret, wyznany przez nestora rodu Krzenieckich wywołuje zamieszanie w rodzinie. Starszy Pan u schyłku życia postanawia rozliczyć się z trudną przeszłością – zaślepiony gniewem dawno temu zerwał wszelkie kontakty z jedyną siostrą. W ostatniej woli wyznaje ukochanemu wnukowi Adamowi swoją tajemnicę, prosząc, by w jego imieniu ponownie scalił rodzinę. Nakazuje mu odnalezienie Zuzanny, wnuczki i jedynej żyjącej krewnej jego siostry.
Niespodziewanie otrzymany spadek oraz emocje związane z poznaniem nieznanej do tej pory rodziny, nie uśpią czujności i intuicji młodej kobiety. Wiedziona przeczuciem postanowi odkryć trudną prawdę. Cała sytuacja stanie się poważnym sprawdzianem dla rodzącego się wbrew zdrowemu rozsądkowi uczuciu...

źródło opisu: Axis Mundi, 2016

źródło okładki: Wydawnictwo

Beata | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Powieść sentymentalna z tajemnicą rodzinną w tle. Napisana w stylu staroświeckiego romansu, z dialogami, postaciami i miejscami akcji oraz językiem dopasowanym do tegoż przedwojennego romansu. Przeczytałam, bo zaciekawiła mnie tajemnica, jednak irytowały mnie główne postaci: wielki magnat, pełen cnót o cholerycznym temperamencie, zakochany w cnotliwej panience ze dworu, obdarzonej pensjonarskim charakterem i językiem... Teoretycznie akcja rozwija się współcześnie, jednak przedstawiony świat, język, pełne pruderii środowisko - to świat przedwojennego romansu... Taka współczesna wersja "Trędowatej", tylko słabsza. Powieść Mniszkówny to swoisty klasyk gatunku, bohaterowie obdarzeni klasą i magnetyzmem. Tutaj wszystko jest tylko słabą kalką największego polskiego melodramatu okresu międzywojennego.

Liza | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Nestor rodu Ignacy Krzeniecki zachował w tajemnicy przed resztą rodziny istnienie swojej siostry. Obecnie, Adam, jego wnuk, ma wypełnić ostatnią wolę dziadka, odnajdując swoją daleką kuzynkę, wnuczkę siostry dziadka.

Ona ma na imię Zuzanna. Ma wątpliwości, jak ją przyjmą nieznani jej krewni. Oni zaś chcą ukryć dawny konflikt i pewne sekrety z przeszłości. Matka Adama traktuje dziewczynę serdecznie, natomiast sam Adam jest oschły i pełen antypatii. Mają miejsce słowne utarczki i tak, szykuje się romans, bo wbrew rozsądkowi, coś ich do siebie ciągnie. Na szczęście wątek romansowy nie jest przesłodzony, mają miejsce trudne sytuacje, między Adamem a Zuzanną iskrzy.

Zuzanna ciągle ma przerzucie, że coś przed nią ukrywają. I ma rację. Aż w końcu rodzinne tajemnice, kłamstwa nawet te w dobrej wierze wyjdą na jaw. Zuzanna do spraw rodzinnych podchodzi bardzo emocjonalnie, pewne fakty bardzo ją ranią. Adam zaś wydaje się wyrachowany, ale ma w sobie ukrytą wrażliwość i nie poddaje...

Gosik62 | 2017-05-11
Przeczytana: 11 maja 2017

"Sekret sprzed lat" to debiut autorski p. Katarzyny Redmerskiej. I za taki debiut ocena celująca. Jednak nie zgadzam się z opisem na książce, iż jest to powieść obyczajowo - historyczna. Jak dla mnie, to niewiele z historią ma wspólnego. Jak mówi tytuł jest rodzinna tajemnica (i to jest ta historia :) ) sięgająca do czasów II wojny. Dwoje kuzynów w trzecim pokoleniu, płci przeciwnej, dowiaduje się o swoim istnieniu i spotyka ze sobą celem załatwienia spraw spadkowych. Rodzi się miłość, która ma chwiejne podstawy właśnie przez wychodzące na jaw sekrety, tajemnice, kłamstwa... Jak się skończy...? nie będę wyjawiać. Książka, mimo że ma ponad 500 stron jest bardzo wciągająca, czyta się szybko głównie przez dużą ilość krótkich, prostych, często zabawnych dialogów. Polecam!

asia_33 | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

Bardzo udany debiut powieściowy Katarzyny Redmerskiej. Rodzinne sekrety i budzące się uczucie głównych bohaterów Zuzanny i Adama. Polecam!!!!

Kasia | 2018-01-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, POLECANE
Przeczytana: 08 stycznia 2018

Rewelacyjny debiut. Czyta się jednym tchem.
Losy rodziny Krzenieckich łączą w sobie świetną powieść obyczajową, historyczną!
Dawno nie czytałam tak dobrej książki.

Muminka | 2017-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 października 2017

Nestor rodu Krzenieckich na progu śmierci poprosił swego wnuka o odszukanie swojej siostry, z którą skłocił się podczas drugiej wojny światowej. Wyszła ona za człowieka, którego on nie aprobował, więc zerwał wszelkie kontakty z Zuzanną. W starym dworze zostaje więc Adam z ciotką Zofią i probuje dotrzeć do spadkobierczyni, czyli Zuzanny. Młoda osóbka z zadziwieniem dowiaduje się o spadku i zawikłanych losach własnej rodziny. Matka Adama przyjmuje ją z serdecznością i atencją, macierzyńsko wręcz, ale Adam pełen jest wrogości. Kuzyni nie przypadają sobie do gustu, bo Adam lubi rozstawiać "przybłędę" po kątach, wywyższa się i jest nadętym bufonem. Zuzanna nazywa go więc w samoobronie "miągwą".
dziewczyna pragnie przeswietlić rodzinną przeszłość, odkrywa już na początku że pradziadek był dzieckiem nieślubnym, a te rewelacje zatajono przed nią. Adam gra nieczysto, bo nie chce wszystkiego ujawniać. Zuzanna w 1942 r. poznałą jana, pobrali sie. Niezamężna Zofia to istne utrapienie,...

Magda | 2017-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Sekretu jak na lekarstwo... Pospolite romansidło i tyle.

Justyna | 2018-01-31
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Bardzo fajna powieść. Saga rodzinna z zaskakującymi faktami historycznymi w tle i to wszystko na Lubelszczyźnie. Kiedy Zuzanna dowiaduje się, że jest powiązana rodzinnie ze słynnym polskim rodem jest zaskoczona, ale i ciekawa... Jaki sekret przez lata skrywali jej dziadkowie i ekscentryczna ciotka Zofia?

martolina | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

atmosfera dworku na Lubelszczyźnie, tamtejszych sadów, ogrodów, lasów, żniw... i tym bardziej chwyta za serce bo Lubelszczyzna to moje rodzinne strony, w tej malowniczej atmosferze rodzi się miłość... kuzynów
i to jedyny zgrzyt jaki mam po przeczytaniu tej książki

jolunia559 JOLA | 2017-02-27

Dawno nie czytałam tak dobrej powieści.Zarwana noc jest najlepszym tego dowodem.