Najtrudniejsza podróż

Tłumaczenie: Jarosław Szmołda
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Cruelest Journey. Six Hundred Miles to Timbuktu

Kira Salak to znana amerykańska podróżniczka, podejmująca się często bardzo ryzykownych wyzwań. Najambitniejsze z nich – tysiąckilometrową podróż kajakiem po rzece Niger przez Mali – opisuje książka. Kirze udało się przepłynąć trasę z Segu do Timbuktu. Po drodze musiała znieść tropikalne burze, bezlitosny upał pustyni, zmienne prądy zdradliwego Nigru, a nawet atak dyzenterii. Zależna od miejscowej ludności, w poszukiwaniu pożywienia i noclegów każdego wieczoru schodziła do przybrzeżnych wiosek, spotykając się z dogońskimi czarownicami, wróżbitami oraz plemionami, które na przemian traktowały ją bardzo gościnnie albo znieważały.

brasilka2 | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, Afryka
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Samotna podróżniczka decyduje się na spływ kajakiem po Nigrze.
Niestety, nie ma lekko.
Upał, burze, choroba i kontuzja, hipopotamy, a przede wszystkim nie zawsze przyjaźnie nastawieni tubylcy, którzy stojąc na brzegu krzyczą o pieniądze.
Wieczorem wiadomo, można zanocować gdzieś samemu na brzegu (nie zawsze bezpiecznie, bo ktoś może się przyplątać) albo poprosić o gościnę w wiosce, za co oczywiście trzeba płacić, a przy okazji staje się atrakcją turystyczną.
Byłam w szoku czytając opis, jak kilkaset osób stało przy płocie, czy tam na podwórku, gapiąc się godzinami na autorkę.
Sama autorka przyznaje, że ta podróż ja wykończyła. Po lekturze mam wątpliwości, czy wiedząc co ją czeka, zdecydowałaby się płynąć. Wydawała się raczej zniechęcona już krótko po rozpoczęciu wyprawy, a im dłużej płynęła, tym bardziej jej się to pogłębiało.
Współczuję.

GregoryPeck1 | 2016-08-15