Ostatnia sprawa

Wydawnictwo: Albatros
The Affair
Zombek

Inne wydania

Rok 1997. W miasteczku Carter Crossing w Missisipi znaleziono kobietę z poderżniętym gardłem. Czy zabójcą jest ktoś z pobliskiej bazy wojskowej? Na miejsce zostaje wysłany major żandarmerii wojskowej Jack Reacher. Ma ocenić sytuację i złożyć przełożonym raport. Sprawą zajmuje się szeryf okręgowy, Elizabeth Deveraux. Niestety, śledztwo nie posuwa się ani o krok. Reacher tymczasem zaczyna...

Sprawą zajmuje się szeryf okręgowy, Elizabeth Deveraux. Niestety, śledztwo nie posuwa się ani o krok. Reacher tymczasem zaczyna zdawać sobie sprawę, że stoi wobec decyzji, która rozstrzygnie o jego karierze wojskowej.

Czy będzie mógł żyć sam ze sobą, jeśli zrobi to, czego oczekuje od niego armia? Czy armia będzie mogła żyć z nim, jeśli tego nie zrobi? Czy to jego ostatnia sprawa w mundurze?

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: skan wykonany dla LubimyCzytać.pl

Paco | 2016-07-01
Na półkach: Przeczytane, LEE CHILD
Przeczytana: 01 lipca 2016

Są jak papużki nierozłączki. Kastor i Polluks.
Tandem. On i on.
Child & Peszek.
Tak jakby się znali i jeden drugiemu postanowił zrobić uprzejmość. Jeden uprzejmie napisał, drugi uprzejmie przeczytał. I z tych uprzejmości wykiełkował rarytas. Rozlał ptasie mleko. Na nas. Adresatów. Jeżeli przed lekturą miałem jeszcze jakieś wątpliwości, rozwiały się jak poranna mgła. Policja ? Prokuratura ? Niezawisłe sądy ? Psu na budę. Reacher. To jednoosobowy wymiar sprawiedliwości. Bez tej nieszczęsnej przepaski na oczach pani Temidy. Pierwszej żony Zeusa. Teraz przejeżdżając skrzyżowanie na późnym pomarańczowym, będę myślał – Reacher. Wysyłając PIT, będę myślał – Reacher. Nawet jak liście z mego drzewa, zaśmiecą podwórko sąsiada – Reacher. Jest wszędzie. Byleby mi nie wyżarł śledzi w occie z lodówki.

gwiazdka | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 18 stycznia 2017

„Ostatnia sprawa” nie jest chronologiczna następczynią poprzedniego tomu, autor cofa czytelnika do czasów, kiedy Reacher był jeszcze żandarmem wojskowym. Sprawa oczywiście dotyczy wojska. Powieść jest dużo lepsza od przeczytanej wczoraj „Czasami warto umrzeć”, a to dlatego, ze lepiej trafia w mój gust. Mamy przestępstwa, mamy policję i mamy Reachera, który stara się sprawę rozwiązać. Kto zna powieści Childa wie, że prawda wychodzi na jaw. Jest o tyle ciekawie, ze autor próbuje podsuwać różne tropy, niektóre mylne, inne trochę mniej, ot taka zabawa z czytelnikiem. Ale w Ostatniej sprawie jest to, co zapewniło moją koncentracje przez całą lekturę- zagadka, którą czytelnik chce rozwiązać tak samo jak bohater. Child mniej skupia się na opisach mordobicia, a więcej na normalnym kryminalnym śledztwie. Książkę czytało mi się bardzo dobrze.

Nobliszka | 2017-06-07

W ten sposób w jaki Lee Child opisuje Jacka Reachera, ja wyobrażam sobie superżołnierza, taką górę mięsa, same mięśnie, zero tłuszczu, w głowie „zarząd kryzysowy” i „narada w sztabie”, myślenie zerojedynkowe, nic pomiędzy. Zwalisty chłop a porusza się jak kot, minimum niepotrzebnych ruchów, noktowizor i lornetka w oczach, waga w łapach, szorstki i niezbyt czysty. No nie, tu trochę przesadziłam, o higienę dba, szczoteczka do zębów, bez pasty bo pasta to tylko mazidło, smar, oddech odświeża guma do żucia. Oczywiście oszczędny w słowach o ciętym dowcipie.

Do tego wojskowa narracja, opisy z precyzją złotnika, odległości podane co do centymetra, usytuowanie przedmiotów z uwzględnieniem stron świata, dźwięk i zapach zakrzywiony kierunkiem wiatru. Wszystko precyzyjnie i pod linijkę. Bez zbędnych szczegółów, choć ich autor nie skąpi. I wszystko w rytmie: raz, dwa, raz, dwa.

Podobało mi się. Ten porządek, wszystko zgodnie z przewidywaniami, zero odchyłów a jeśli niespodzianki to dla...

mariusz | 2015-10-22
Przeczytana: 21 października 2015

Ostatnia sprawa to moje pierwsze spotkanie z twórczością Lee Childa, paradoksalnie ostatnia pozycja serii a zarazem moja pierwsza.Ocena bardzo dobra, świetny thriller, który czyta się z zapartym tchem i wybałuszonymi oczyma. Jestem pod wrażeniem talentu autora i jego lekkości pióra, doskonale wykreowana postać głównego bohatera Jacka Reachera. Książka zawiera wszystko co od tego gatunku można wymagać. Stanowczy, twardy główny bohater, urocza policjantka, wojsko, piękne kobiety, brutalne morderstwa i wątek polityczny w tle. Z tej mieszanki Lee Child stworzył doskonały thriller. Żałuję że tak późno odkryłem tego autora, tym bardziej polecam miłośnikom gatunku a sam rozpoczynam poszukiwanie kolejnych tytułów z przygodami Jacka Reachera.

wiejskifilozof | 2014-08-11

Krótkie wprowadzenie,książkę nie wpisałem do teraz czytam,dlatego że nie chciało mi się włączać komputera.
Przeczytanie mi zajęło,południe,wieczór i troszkę z rana.
Missisipi -konserwatywny stan na Południu USA.Tu nadal panują stosunki rasistowskie,a każda kobieta bez męża jest traktowana jak lesbijka.
Nasz bohater,przypomina nam historię z 1997 roku kiedy to zamordowano 3 kobiety.
Razem z Jackiem, staramy się rozwikłać ową zagadkę.
Ta książka to dobry,ba bardzo dobry thriller.Lee Child wplótł tu też wątek obyczajowy.
Przecież Jack nawiązuję też znajomość z piękną panią szeryf.
Książkę czytało się szybko,dostarczając tym samym mnóstwa wrażeń.

fulmir | 2016-12-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lee Child
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Dobra, mocna historia. Właśnie takie cenię w literaturze. Lee Child serwuje nam udany kryminał z nutką sensacji. W Carter Crossing, niewielkim miasteczku w stanie Missisipi dochodzi do niewyjaśnionych morderstw młodych kobiet. Nie bez znaczenia wydaje się fakt, że nieopodal znajduje się amerykańska baza wojskowa. Jack Reacher zostaje wysłany do tego miasta z delikatną misją wybadania nastrojów w mieście i znalezienia odpowiedzi na kilka pytań.
Jestem pod wrażeniem. Czytałem już lepsze i gorsze przygody Jacka Reachera. Tą zaliczyłbym do tych bardziej udanych. Na początku jednak nic na to nie wskazuje. Książka zaczyna się dość ociężale i powoli, nudnymi opisami i przepychankami słownymi, które nie każdego muszą bawić. W miarę czytania historia jednak nabiera rumieńców i zaczyna zarysowywać się cała intryga. Afera w wojsku, ale brak winnych. Niektórzy pewnie chcieliby ją zatuszować. Czy Reacher narażając posadę będzie próbował dojść prawdy?
Oczywiście niezmiennie pojawiają się też...

Kotkad | 2016-03-26
Przeczytana: 25 marca 2016

"Ostatnia sprawa" to historia o tym jak Jack Reacher stał się takim jakiego znamy w innych książkach Lee Childa. To jest ostatnia sprawa Jacka w wojsku, to moment w którym kolejne postępowania naszego bohatera coraz bardziej oddalają go od wojska a zbliżają do życia w cywilu.

Amadea | 2015-10-11
Przeczytana: 09 października 2015

Świetnie napisany kryminał.

Po wojskowemu - czytelnie, konkretnie, prosto, z ikrą, bez zbędnych bzdetów.
Szybko, mocno, celnie, z akcją, bez mydlenia czytelnikowi oczu i naciągania czegoś tam na siłę.
I nawet ja - kobieta, której nic do tematu armii amerykańskiej, pochłaniałam każde zdarzenie z zainteresowaniem, bo Lee Child wiedział jak napisać, żeby nikogo nie nudzić.
A odbiór książki w iście żołnierskim stylu, zafundował w sposób równie rewelacyjny Jan Peszek, co stworzyło odpowiedni klimat.
No po prostu idealnie !

Nawet dawki seksu opisane w żołnierskim tempie, w sposób niezwykły i nietuzinkowy, odmienny od tego, jakie znajdujemy w ckliwych romansach i powieściach.
Autor, tłumacz i lektor stworzyli rarytas.

Polecam państwu jak najbardziej.

BeataBe | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Lee Child to dla mnie jeden z kilku mistrzów gatunku, od którego książek nie mogę się oderwać. I nie chodzi tu wcale o wątki sensacyjne, ale na przykład o szczególną atmosferę jego książek. Chodzi o intrygujących i świetnie przedstawianych bohaterów, o opis szczegółu, o ciekawe miejsca, które portretuje autor. Jego książki wciągają mnie automatycznie od pierwszej strony i każdy powrót do czytania jest prawdziwą przyjemnością, nie nudzi, chociaż czasami nic specjalnego się nie dzieje. Po prostu mistrz.

Hana | 2015-11-20
Na półkach: Przeczytane, Child Lee
Przeczytana: 19 listopada 2015

Czytam Childa na chybił trafił i tym razem dostałam historię z trzydziestolatkiem zamiast z panem koło pięćdziesiątki. Taki Jack z turbodoładowaniem. Reacher Retrospekcja.Reacher wisi na telefonie. Uzyskuje niezbędne informacje chociaż jego rozmowy są krótkie.I działa.Jak zwykle skutecznie.Cudowne! Ponadto bije się jak nikt, z całą zgrają troglodytów.Jak widać już w 1997 roku był SOBĄ.