Gra wstępna

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co

Motorem tych felietonów jest erotyka, wokół niej, jak to bywa w życiu, wiruje cały ludzki świat. Oglądamy ironiczne migawki ze sceny politycznej, słuchamy odgłosów krajowych i światowych skandali. A osobiste doświadczenie autora rozmawia z doświadczeniem zbiorowym. Możemy obserwować, jak w ciągu lat, gdy pisane były te teksty, zmienia się Polska i świat, jak nowe środki łączności zmieniają nasze życie erotyczne. Refleksje nad przemijaniem i bezlitosny upływ czasu są stale obecne w felietonach, nie przeszkadzając autorowi bawić i zdumiewać czytelnika błyskotliwym paradoksem i cięta ironią. Ciepłe i poetyckie widzenie jest charakterystyczne dla pisarza oswajającego sprzeczność ludzkiej natury, wrażliwego, zdystansowanego

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Tomasz (ur.1950), którego pamiętam z paryskiej „Kultury”, podpisującego się „Smecz”, syn Mieczysława (1903 – 1983), dyżurnego eseisty moich szkolnych lat, stworzył antidotum na szerzącą się w literaturze zarazę chamstwa, prostactwa i ordynarnej pornografii oraz dewiacji w materii tzw łóżkowej, choć już mało kto bryka akurat w nim.
Okazuje się, że erotyka może być piękna, więc, Drodzy Państwo, porzućcie tych amerykańskich zboczeńców z Philip Rothem na czele, jak i ich południowoamerykańskich, zachodnioeuropejskich, tudzież rodzimych, częściej gorszych niż lepszych, naśladowców, siadajcie w wygodnym fotelu i rozkoszujcie się Jastrunem.
Do tego zaopatrzcie się w chusteczki, bo jak zaczniecie płakać ze śmiechu czytając pierwszą stronę, to nie przestaniecie do ostatniej. Prosto to udowodnię, bo jeśli kogoś nie pobudza do śmiechu złota myśl: „Jeśli chcesz się zemścić na ...

Nikto | 2015-12-05
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

'' 62 felietony, które ukazały się na łamach " Twojego Stylu ". Ich tematem jest nieprzekraczająca granic dobrego smaku EROTYKA ''. Jest to książka prawdziwie dżentelmeńska.Przez co niestety w dzisiejszych czasach trąci myszką.Współczesnego młodzieńca czy panienkę ,którzy używają słów spoko,narka,czy k...wa niemal niezauważalnie jako przerywnik ,raczej nie zainteresuje.Zresztą to o czym pisze w swoich felietonach pan Jastrun wyziera obecnie w mało dżentelmeński sposób z różnych dziwnych miejsc,chociażby z za wycieraczek samochodów.Ale kto by miał ochotę poczytać o czasach kiedy to im więcej było zakryte ,tym bardziej pobudzało dreszczyk i smaczek fantazjowania nad tym co pod ,powinien sięgnąć po tę pozycję.

Książka w odbiorze nie jest trudna, ale trzeba poświęcic jej czas, gdyż autor natrudził się by ją napisac, stworzył subtelny obraz erotycznych wrażeń, bez wyuzdania i chamstwa. To delikatna mgiełka na kożuchu z prawdy o nas samych.

Muminka | 2016-02-14
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Zbiór felietonów T. Jastruna, prywatnie poety i syna poety M. Jastruna, których motywem przewodnim jest szeroko pojęta erotyka. Subtelnie i z humorem opisuje stosunki damsko-męskie w swiecie po rewolucji seksualnej. Przystępnie opisuje zalety sms-wego flirtu, ale i jego wady. Kulturalne, obyte, wyrafinowane kobiety wysyłające jemu lub jego kolegom sms-y o dosadnej erotycznej treści, proponując wyuzdany seks. Co za upadek obyczajów- ubolewa autor.
Albo odwiedza saunę fińską w Polsce i boleje nad dwulicowa moralnością. Panie i panowie w majtkach, a on paraduje nago, zachowując się tak, jak w Finlandii, gdzie nagość nie jest niczym wstydliwym czy krępującym.
Te felietony powstały na przestrzeni kilku lat, więc wyraźnie widać „postępy” w dziedzinie obyczajowości. Jako poeta studiuje język polski i używane przez ludzi określenia części intymnych , które nacechowane są klinicznością medycyny bądź dosadnością. Zachęca w ramach profilaktyki do lektury pamiętników Wiridiany Fischer pt....

Pełen czułości choć oglądany męskim okiem opis zachwytu i obserwacji nad rzeczywistością, w której kobiety, seksualność oraz erotyzm zajmują szczególne miejsce. Pisarska sprawność i talent łączy się z metaforycznym językiem. Wnikliwość i ciekawość świata, swoiste puenty, odrobina ironii i jak zawsze prawdziwie dżentelmeński styl!

| 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Tytuł nie zawsze wskazuje na treść właściwą. Dużo refleksji.

snoggy | 2011-08-15

Świetny zbiór opowiadań z pieprzykiem.

bocian-fajtłapa | 2016-04-18
Lavenda | 2015-08-07