Pożegnanie z ciemnością. Dziennik z wojny na Pacyfiku

Seria: Biblioteka Bestsellerów Bellony
Wydawnictwo: Bellona
Goodbye, Darkness. A Memoir of the Pacific War

Jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, utwór literacki poświęcony II wojnie światowej. Odtwarza przebieg olbrzymiej kampanii, w której dowódcy sił amerykańskich, przede wszystkim gen. MacArthur i adm. Nimitz uratowali Australię przed najazdem japońskim i najpierw zatrzymali, a potem wypierali olbrzymie siły tego kraju przez cały ogrom Pacyfiku, z wyspy na wyspę, aż do momentu kapitulacji. N

ryszpak | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Na początku przeżyłem rozczarowanie. Spodziewałem się pełnego dziennika, chronologicznie, tydzień po tygodniu z przeżywanych zdarzeń z okresu II WŚ. Książka ta tym nie jest. Zasugerowałem się podtytułem "Dziennik z wojny na Pacyfiku". Nie chcę wkraczać w kompetencje P. Roberta Stillera, ale utrzymanie dosłownego tłumaczenia słowa "memoir" w moim przypadku lepiej by się zgrało z treścią.
Po wgłębieniu się w treść, okazuje się, że książka jest rewelacyjna. Autor opisuje cały przebieg wojny na Pacyfiku, skupiając się oczywiście na tych epizodach, w których sam uczestniczył, lub w których brali udział jego znajomi. Opisuje również swoje szkolenie na wyspie Parris.
Wspomnienia i opisy batalii czasu wojennego przeplatane są wspomnieniami Autora z podróży, którą rozpoczął w 1978 roku, szlakiem walk Korpusu Marines na Pacyfiku. Odwiedza m.in. Guadalcanal, atol Tarawa, Peleliu, Iwo Jimę i Okinawę. Opisuje, jak zmieniły się te miejsca kilkadziesiąt lat po wojnie.
Wspomnienia, zwłaszcza te...

Andrzej | 2016-01-25