Panieński grób

Prószyński i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
Łukasz Praski

Pozycja wydana w Polsce w 1999 roku, czyli staruszek. Podczas czytania czuje się wiek tej książki – kojarzy mi się z amerykańskimi filmami sensacyjnymi z lat 90. Uwagę przykuwa już pierwszy rozdział, w którym autobus głuchoniemych uczennic przystaje na drodze, na której doszło do wypadku. Kiedy opiekujące się grupką dziewcząt nauczycielki zdają sobie sprawę, że zatrzymanie pojazdu było błędem, jest za późno. Stają się zakładniczkami trzech zbiegłych z więzienia przestępców, którzy przejmują autobus i wiozą je do starej rzeźni. Budynek zostaje otoczony przez policję, pojawia się FBI, w tym doświadczony negocjator.

Wydarzenie wzbudza olbrzymie zainteresowanie mediów, więc łatwo zrozumieć niezadowolenie dziennikarzy, kiedy są przeganiani i słyszą groźby aresztowania, jeśli podejdą zbyt blisko. Węszące za sensacją pismaki to nie jedyny problem negocjatora. Pewien polityk widzi w przerażonych uczennicach swoją wielką szansę. I nie chodzi mu jedynie o nadciągające wybory. Ogółem czytamy i czujemy, jak nad głową Pottera kłębią się ciemne chmury, mogące zagrażać nie tylko jego karierze.

Początkowo byłam zaintrygowana, bo i akcja zaczęła się z przytupem. Niestety im dalej, tym gorzej. Być może fabuła przyciągnęłaby mnie na dłużej, gdyby był to film, a nie książka. Może odzwyczaiłam się od takiego sposobu prowadzenia historii i już do mnie nie trafia. A może do narastającej niechęci dołożyły się fantazje negocjatora, mężczyzny po 50., o jednej z zakładniczek, dwudziestoparolatce. Czułam niesmak łamane na obrzydzenie, gdy natrafiałam na kolejną, tak samo jak podczas czytania zupełnie zbędnej sceny opisującej próbę gwałtu (dokonanej przez porywacza). Nie wiem, co autor chciał osiągnąć. I nie jestem pewna, czy chcę wiedzieć, o czym wtedy myślał.

Końcówka była przedziwna i totalnie jej nie kupuję. Przemiana bohaterki była według mnie niewiarygodna i niepokojąca, a kiedy do tego pisarz dołożył do niej quazi erotyczną (być może w niedalekiej przyszłości już nie tylko platoniczną) więź łączącą dziewczynę z Potterem... Brrr!

Może ktoś reflektuje na stare sensacyjniaki, ja temu panu podziękuję.

Deaver niejedna osobą może zaskoczyć, dobra akcja, bohaterowie uwikłani w różne sprawy i dość nietypowe zakończenie.

Gdy czytałem ,miałem wrażenie spotkania z Brucem Willysem w Szklanej pułapce ,Oto przestępcy zamykają biedne młode dziewczęta w opuszczonej rzeźni .Oj mocne ,ale tajemnice dopiero się zaczynają .

To typ powieści z akcją "zamkniętą", w której autor może dokładniej popracować nad psychologią postaci. Dlatego tak mi się podobała. Dobre wykreowanie postaci, zwłaszcza negatywnych, wciągająca akcja wywołująca ciekawość "co będzie dalej?" i zaskakujący finał. Dobry przerywnik w serii Sachs/Rhyme.

Dobry, wciągający, trzymający w napięciu thriller. Nieco irytujące było chwilami zbytnie epatowanie okrucieństwem ale to szczegół.
Tak czy inaczej wiem jedno - całe te negocjacje z porywaczami i bandytami, i to ceregielenie się z nimi całymi godzinami mnie śmieszy. Harry Calahan wiedział jak to się robi - po prostu wchodził i rozpieprzał wszystkich ze swojego magnum. I tak to się powinno odbywać.

Książka z momentami, momentami słabymi i lepszymi. Slabych niestety było więcej. Według mnie zakończenie przesądzone...

Grupa głuchych dziewcząt wraz z dwoma nauczycielkami jest w drodze na występ na festiwalu poetyckim. Natykają się na miejsce wypadku samochodowego. Gdy zatrzymują się, by sprawdzić, co się stało, okazuje się, że to nie tylko wypadek samochodowy, ale miejsce podwójnego morderstwa. A mordercy są ciągle dookoła…
Dziewczęta wraz z nauczycielkami zostają porwane i wywiezione do starej rzeźni, w której pilnowane są przez trzech uzbrojonych zbiegłych więźniów. Na miejscu zjawiają się władze stanowe, FBI, policja, grupy uderzeniowe.
Negocjacjami z porywaczami zajmuje się agent Arthur Potter, doświadczony negocjator FBI. Czy uda mu się szczęśliwie zakończyć negocjacje? Czy wszyscy przeżyją? Kapitulacja czy atak? I czy to aby napewno jest koniec historii?

Książka napisana jest ciekawie. Na to zresztą można chyba zawsze liczyć u tego autora. Rozbudowana historia, z wieloma zwrotami akcji. Akcja trzymała mnie zdecydowanie w napięciu przez cały czas – zastanawiałem się non stop, co się stanie, czy dziewczęta przeżyją, czy wszystko skończy się pozytywnie, czy jednak nie. Nie mogłem się doczekać, kiedy wszystko będzie jasne.
Ciekawy jest także wybór miejsca akcji – stary budynek rzeźni, pełen znaków i zapachów uprawianego tam rzemiosła, stojący nad wielką rzeką, w okolicy lasów i pól.Bardzo ciekawie skonstruowani są bohaterowie – na przykład „główny” porywacz Handy, czy jedna z nauczycielek – Melanie. Jak również interesujący jest dobór bohaterów – zarówno po stronie porywaczy, policjantów i zakładniczek.Książka dobra i warto polecenia tym którzy są ciekawi tematem porwań.

Dziewczęta wraz z nauczycielkami zostają porwane i wywiezione do...

Opis mnie wyjątkowo zaciekawił.
Cierpliwie przebrnęłam przez pierwsze 100 stron, które nie chciały się skończyć. Niepotrzebnie rozbudowany szczegółowy opis rozpoczynającej się akcji, minuta po minucie, drobiazg po drobiazgu. Przerywany raz na jakiś czas jakimś wtrąceniem z centrum wydarzeń- rzeźni, gdzie były przetrzymywane zakładniczki. Bardzo okrojona prezentacja bohaterów.
Główna postać- młoda, głuchoniema nauczycielka. Słodki Jezu, postać tak bezpłciowa, mdła i nieciekawa, że po pewnym czasie zaczyna drażnić, nie wzbudzając przy tym żadnych innych emocji.
Negocjator- na początku praktycznie jedyna postać godna uwagi. Konkretny facet po przejściach, z zasadami. Właśnie- na początku. Później Deaver popsuł mojego faworyta, robiąc mu kisiel z mózgu.
Porywacz- od początku do końca bardzo wyrazisty bohater. Potrafi wciągnąć w swoją grę i chyba jako jedyny nie rozczarowuje z biegiem akcji.
Sama akcja to katastrofa. Przez ponad połowę książki praktycznie nic się nie przesuwa do przodu, później, odnosi się wrażenie, że autor się nagle obudził i wpakował kilka wątków na raz... Zupełnie niepotrzebnie. Niektóre z nich umarły śmiercią naturalną. Zakończenie to istny rollercoaster. 450 stron poświęconych kilku godzinom tylko po to, żeby przez ostatnie 50 stron przyspieszyć akcję tysiąckrotnie. I po łebkach.
Ostatecznie na plus dobra prezentacja psychologiczna porywacza i wprowadzenie czytelnika w pracę negocjatora. Natomiast cała reszta bardzo nieprzemyślana, chaotyczna i bez wcześniejszego planu.
A i niezrozumiałe dla mnie sceny rodem z Sci-Fi, jak np. zmartwychwstanie postrzelonego kilkakrotnie człowieka, który dobre kilka godzin leżał w kałuży własnej krwi...
Podsumowując- po recenzjach i opisie naprawdę spodziewałam się znacznie więcej i czuję się oszukana.

Opis mnie wyjątkowo zaciekawił.

Bardzo intrygująca lektura.

Autor nie przebierał w środkach i poza solidnym fundamentem w postaci samej historii, dodał do całości smaczek w postaci Świata Głuchych. Nie za często przy okazji takich opowiadań, aż tyle czasu zostaje poświęcone zakładnikom, zazwyczaj obserwujemy wszystko z punktu widzenia policji lub porywaczy, ale tym razem mamy okazję ujrzeć wszystko z tej często zapomnianej strony.

Głównym motorem napędowym całości jest oczywiście "pojedynek" pomiędzy Artem a Lou i to właśnie on jest również najbardziej interesującym punktem książki. Pomimo tego że autor skupia się raczej na bieżących wydarzeniach, a o samych bohaterach nie wiemy aż tak wiele, to właśnie ta unikatowa relacja między tą dwójką przyciąga nas najbardziej. Muszę pochwalić autora za to że był w stanie zbudować na tym naprawdę pełną napięcia opowieść.

Całość ładnie uzupełnia punkt widzenia zakładniczek, gdzie możemy poczuć ich autentyczne przerażenie oraz konsternację która wynika z tego że przez brak słuchu nie mogą zrozumieć całość danej sytuacji. Skróciłbym jednak te wewnętrzne przemyślenia Melanie, które często zabierały kilka kartek i trochę wyrzucały mnie z rytmu.

Pomimo tego że bardzo spodobał mi się zwrot akcji przy samym końcu, to samo zakończenie pozostawia pewien niesmak. Wydaje się trochę nagłe, jak gdyby autorowi nagle skończył się czas i musiał już zakończyć swoją opowieść.

Bez względu na to, to wciąż kawał dobrej lektury. Mamy umiejętnie stopniowane napięcie, ciekawą historię i intrygujących bohaterów. Książka wciąga, i to bardzo.

Bardzo intrygująca lektura.

ciekawa pozycja,chociaż oczekiwałem lepszego zakończenia,ale i tak polecam z czystym sumieniem zresztą jak i wszystkie książki autora

• Jeffery Deaver
  • Thriller/sensacja/kryminał